Sto miliardów planet?

Żródło: kopalniawiedzy.pl                       Autor: Mariusz Błoński

Astronomowie z California Institute of Technology (Caltech) uważają, że w samej tylko Drodze Mlecznej znajduje się około 100 000 000 000 planet. Szacunków takich dokonali na podstawie analizy gwiazdy Kepler-32, która – jak sądzą – jest reprezentacyjna dla większości gwiazd i może służyć jako wzorzec do badań nad formowaniem się większości planet. Profesor Jonathan Swift, główny autor badań, przyznaje, że 100 miliardów to olbrzymia, robiąca wrażenie liczba.

Wally Pacholka, AstroPics.com

Średnio przypada jedna planeta na gwiazdę – mówi – Zwykle staram się nie nazywać niczego ‚Kamieniem z Rosetty’, ale ta gwiazda bardziej zasługuje na to miano niż cokolwiek innego, co obserwowałem. To jak rozszyfrowanie języka, który staramy się zrozumieć – języka formowania się planet – mówi profesor John Johnson, współautor badań.

Astronomowie podkreślają, że niewielka odległość dzieląca planety od Kepler-32 nie musi oznaczać, że nie mogło powstać na nich życie. Gwiazda jest przecież znacznie mniejsza i chłodniejsza od Słońca.

Obecnie nie wiadomo, w jaki sposób powstał system planetarny Kepler-32. Naukowcy z Caltechu nie wykluczają, że planety uformowały się w większej odległości od gwiazdy i migrowały w jej kierunku.

Profesorowie z Caltechu odkryli też, że orbity trzech planet są powiązene ze sobą w bardzo szczególny sposób. Czas obiegu jednej z nich jest dwukrotnie, a drugiej trzykrotnie dłuższy niż czas obiegu pierwszej. Takie powiązanie nie powstaje od razu. Również ten fakt wskazuje na migrację planet.

więcejLINK

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Sto miliardów planet?

 1. Dawid56 pisze:

  Czyli wynika z tego że na pewno jesteśmy jedyną Cywilizacją, w naszej galaktyce i nie zdziwiłbym się że we Wszechświecie również.Zakładając że galaktyk też jest zaledwie 100000000000 to może być wtedy razem we Wszechświecie zaledwie 10 do potęgi 22 planet.To na pewno tylko na Ziemi zaistniały warunki do powstania zycia i powstania Cywilizacji.

  • nnka pisze:

   a poważniej to na pewno potwierdza, ze planety podrózują a nie sa kulkami przywiązanymi do okreslonego układu 🙂 A to oznacza, ze człowiek wcale nie musi pochodzic z US, mógł tu przybyć wraz z planetą.
   może to tez oznaczac, że ten układ wcale nie jest taki przyjazny dla życia i im szybciej stąd odpłyniemy tym lepiej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s