O czym Kościół nie chce mówić? Oto najbardziej skrywany biblijny sekret!

Ewa to według Biblii matka Kaina i Abla oraz towarzyszka życia Adama, która powstała z jego żebra. To ona zerwała owoc z drzewa poznania dobra i zła, wskutek czego wraz z Adamem zostali wygnani z raju. Wydaje się, że historię losów pierwszych ludzi wszyscy znają dobrze. Jednak nie każdy wie, co działo się zanim Bóg stworzył Ewę. A jest o czym wspominać. Adam miał ponoć żonę i to zupełnie różną od Ewy. Do dziś niektórzy ludzie oddają jej cześć.

Lilith, Lilit czy Lilitu – to wersje imion postaci, która zagościła na kartach Biblii jako pierwsza żona Adama. Wystarczy zerknąć do Księgi Rodzaju. W Starym Testamencie w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia napisano: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1,27). Można zinterpretować ten fragment jako dowód na to, że Bóg w tym samym momencie stworzył zarówno mężczyznę, jak i kobietę. Ewa, która powstała z żebra mężczyzny, to jego druga towarzyszka. Według niektórych badaczy taka teoria świadczy o niezbyt dokładnym połączeniu dwóch fragmentów dotyczących powstania świata i człowieka. Jednak według innych, Adam miał drugą żonę. Dowodem jest liczba różnych przekazów pisemnych, w których wspomina się jej postać.
Lilith prawdopodobnie wywodzi się z najstarszej cywilizacji na ziemi, czyli kultury Mezopotamii, gdzie funkcjonowała jako demon. W czasach średniowiecza, w żydowskim folklorze Lilith uznawano za towarzyszkę Asmodeusza, króla wszystkich demonów, z którym kobieta związała się po opuszczeniu Adama.
Także uznawano ją za towarzyszkę Samaela, anioła śmierci, z czasem uznawanego za Szatana, króla piekła. Lilith ponadto reinterpretuje historię o zerwaniu owocu z drzewa poznania dobra i zła. Według niektórych zapisków, to nie szatan nakłonił Ewę do zerwania owocu, a właśnie Lilith. Tym tropem poszli prawdopodobnie malarze, którzy często przedstawiali węża z głową kobiety.
Lucyferianie czczą ją jako towarzyszkę szatana. Kult Lilith uprawiają również liczne grupy neopogańskie, jak na przykład Wicca, czyli współczesna religia oparta na mistycznym kontakcie z bogami. Wicca polega na uprawianiu magii poprzez rytuały i niektórzy uznają ją za formę czarów. Jej wyznawcy oddają cześć bogini śmierci, którą jest właśnie Lilith.

Czy Lilith istniała? Tego nie wiadomo, ale jest pewne, że do dzisiaj jej postać inspiruje wielu ludzi
niewiarygodne.pl

Lilith jest najważniejszym z niewielkiego zbioru nazwanych żeńskich demonów w żydowskich legendach. Historycznie jest ona właściwie starsza niż judaizm (w każdym razie od judaizmu definiowanego jako zjawisko postrestauracyjne). Najwcześniej pojawiła się prawdopodobnie w starożytnym Sumerze. Chociaż jest to dalekie od pewności, mogła być drugorzędną postacią w prologu do Eposu o Gilgameszu. W starożytnym świecie pojawiała się także czasami w tekstach magicznych, na amuletach, itp., które służyły udaremnieniu jej działalności. Pojawia się w Biblii (Księga Izajasza) w kontekście wiążącym ją z demonami pustymi i ponownie w niektórych ustępach zwojów znad Morza Martwego, które wyraźnie odwołują się do Księgi Izajasza.

http://book-of-magic.blog.onet.pl/3-Lilith,2,ID405088329,DA2010-04-23,n

Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

21 odpowiedzi na „O czym Kościół nie chce mówić? Oto najbardziej skrywany biblijny sekret!

 1. Dawid56 pisze:

  Niekoniecznie pierwszy Adam to ten sam Adam od Ewy stworzonej z jego żebra..Może ten drugi Adam to Adam Golemowy, którego ciało zostało stworzone z gliny, a który juz był poatlantydzki.Nawet drakońskie prawa biblijne świadczą o tym, że mogło tak być.( I „włożenie” go w „matrix”)

 2. Maria_st pisze:

  wow to miał Adas szczęscie, taka gratka, lilth jako kochanka zona……..
  Biedna Lilith co ona mogla robic z takim….prost…ym ” ludziem „…….to wyczyn nie lada…….uczłowieczyc ” luda „……..
  Myślę……..że raczej nie była żona……no chyba że miala w sobie duzo milosierdzia……lub desperacji…..
  Lilith…….ciekawe imie, ciekawe co znaczy ?
  Może to wiele by wyjaśniło.

  • margo0307 pisze:

   Nie wydaje mi się by Lilith miała w sobie az tyle miłosierdzia ?! Sadzę, że bliższym prawdy jest to, że nie chciała się Adasiowi podporządkować i… zwiała z raju 🙂
   Cyt. Według tradycji kabalistycznej, tajemnicza, uwodzicielska Lilith była pierwszą towarzyszką Adama, stworzoną na takich samych, równych prawach i z tego samego materiału.
   Była silną osobowością i chciała być niezależna, co prowadziło do częstych kłótni w raju. Wciąż toczyła się pomiędzy Lilith a Adamem wojna o dominację.

   Dlatego pewnego dnia wyniosła się rozgniewana z raju na ziemię, wypowiadając tajemne zaklęcie…”

  • margo0307 pisze:

   „Lilith w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Bogini Burzy”.
   Jej imię znane jest nam zarówno z Biblii jak i z mitologii sumeryjskiej. W obydwu tych źródłach przedstawiana jest jako piękna kobieta-demon…
   Adam i Lilith nigdy nie żyli w zgodzie.
   Kiedy on chciał się z nią kochać, ona obrażała się, że wymagał od niej leżenia na plecach. Lilith była nieposłuszna i uważała się za równą Adamowi.
   Kiedy ten próbował ją siłą zmusić do posłuszeństwa, rozwścieczona Lilith wymówiła imię Boga, wzniosła się w powietrze i opuściła Adama.
   Ten poskarżył się Bogu i Pan wysłał trzy anioły: Senoja, Sansenoja i Semangelofa, aby ją pojmali. Odnaleźli ją nad Morzem Czerwonym, w okolicy, gdzie roiło się od demonów. Aniołowie rozkazali jej, aby wróciła do Adama albo ją utopią. Ale ona po pobycie wśród demonów nie chciała wracać.
   Aniołowie nie mogli jej zabić, gdyż wcześniej Bóg powierzył jej nadzór nad nowo narodzonymi dziećmi.
   Powiedziała więc do Aniołów: „Jeżeli kiedykolwiek ujrzę wasze trzy imiona bądź podobizny na amuletach chroniących nowo narodzone dziecko, oszczędzę je.”
   Aniołowie zgodzili się. Jednak Bóg ukarał ją za nieposłuszeństwo sprawiając, że każdego dnia ginęło sto jej dzieci – demonów, a kiedy nie mogła zabić ludzkiego niemowlęcia z powodu chroniącego go amuletu, zwracała się przeciwko własnemu dziecku…”
   Tyle mówi Krzysztof Andrzejczak

 3. margo0307 pisze:

  A tak poza tym… Bibilijne manipulacje są tak ogromne, że …
  Jesli pierwszymi ludźmi byli Adaś i Ewa, to skąd u licha wzięła się żona Kaina, z którą spłodził Enocha ?

  Cyt. „I poznał Kain żonę swą, która poczęła, i porodziła Enocha; i zbudował miasto, i nazwał imię miasta tego imieniem syna swego, Enoch” — 1 Moj. 4:17 (BG)

  Wynika stąd, że musieli istnieć jacyś inni ludzie nie stworzeni przez krwiożerczego Jehowę….

  • Wiedza pisze:

   Żona Kaina została stworzona przez Boga. To, że Bóg jako pierwszego stworzył na Ziemi Adama, nie znaczy że:
   a) nie stworzył nikogo później – bo stworzył chociażby Ewę, więc dlaczego miał i nie tworzyć później innych
   b) na ziemi nie żyły już wówczas strącone przecież wcześniej demony z Lucyferem na czele, które moc miały tak wielką, że mogły przecież równie dobrze inkarnować w ciało

   Poza tym nie mamy się czego obawiać, w formie cielesnej na ziemi istnieją już wyłącznie potomkowie Noego.

   • Maria_st pisze:

    b) na ziemi nie żyły już wówczas strącone przecież wcześniej demony z Lucyferem na czele, które moc miały tak wielką, że mogły przecież równie dobrze inkarnować w ciało „]]

    skąd ta wiedza ?

 4. Maria_st pisze:

  Tyle, że to nie sławetny jhwh ” stworzył lu.lu „……. masz racje biblia niesie jakies przekazy dawne, ale namieszane, dopasowane w swoja strone…znaczy ” narodu wybranego ” a i nasza kochana ” historia ” tez w tym przewodzi wiec im to wszystko na sucho uchodzi.
  Tkwimy w bagnie niezrozumienia i powoli w nim toniemy.
  A Wenus sobie juz przeszło 5 tysiecy lat na niebie swieci i obserwuje swe dzieci.

 5. JESTEM pisze:

  Ciekawy temat 🙂
  Margo0307 pisze:
  „Nie wydaje mi się by Lilith miała w sobie az tyle miłosierdzia ?! Sadzę, że bliższym prawdy jest to, że nie chciała się Adasiowi podporządkować i… zwiała z raju :-)”

  Zwiała albo została w raju 🙂
  „Adam i Lilith nie tworzyli udanego związku, nigdy też nie żyli ze sobą w zgodzie. Kiedy on chciał się z nią kochać, ona obrażała się, że wymagał od niej leżenia na plecach, pytała się:„Dlaczego ja zawsze muszę leżeć pod tobą? Przecież jestem tobie równa”. Konflikty powstały podczas ustalania najlepszej pozycji przy stosunku seksualnym. Lilith nie zgadzała się na roszczenia Adama do panowania i zmuszania jej do przyjęcia biernej roli leżenia na wznak. Kiedy Adam próbował nakłonić ją przemocą do posłuszeństwa, ona rozwścieczona przywołała niewymawialne imię Jahwe i natychmiast otrzymała skrzydła, wznosiła się w powietrze, uciekając z Nieba, które okazało się jej więzieniem. Lilith staje się więc uosobieniem sprzeciwu skierowanego przeciwko patriarchalnemu dziedzictwu, łączy w sobie również pierwsze znamiona emancypacji. Można ją utożsamić z postacią, która popiera bunt kobiet wobec odbierania im przez mężczyzn prawa do wolności i równości. Harlan Margold zauważa, że Lilith stała się później nie tylko boginią nocy, lecz także uosobieniem wolnej woli. Ponieważ porzuciła Raj z własnej woli, jako pierwsza doświadczyła wolności wyboru, aby móc samej zasmakować zarówno mroku, jak i światła. Lecz Lilith została ostro potępiona za zapoczątkowanie mitu wolnego wyboru. W kronikach Adamowych wszelkie ślady jej niepokornego ducha zostały zatarte jakby na przestrogę tym, którzy chcieliby czegoś więcej ponad Raj na Ziemi.(…) Kobiety żydowskie, aby uchronić własne dzieci, szczególnie płci męskiej, przed krwiożerczą Lilith, rysowały kredą lub węglem pierścień na ścianie pokoju, w którym się urodziły. W środku zaś wypisywano zaklęcie: „Adam i Ewa. Precz Lilith!” Na drzwiach wypisywano także imiona trzech aniołów: „Senoj, Sansenoj i Semangelof”. Jeśli mimo to Lilith udało się podejść do dziecka i popieścić je, śmiało się ono przez sen. Aby zażegnać niebezpieczeństwo, należało koniecznie pogładzić jednym palcem usta śpiącego dziecka, co sprawiało, że Lilith znikała.” http://www.astrologia.pl/biuletyn/lilith.htm

  I tu takie skojarzenie:
  “Bogowie indyjscy zawsze występują w parach. Siakti-bogini może być samotna, samostanowiąca i samorządna (Durga, Ćamunda, Kumari, surasundari, Waiśnawi), ale bóg — nie. Nie ma ani jednego „samotnego boga”, bez pary, ponieważ nie mógłby wtedy działać. Musi mieć przy sobie swoją siakti. Boginie są partnerkami, a nie „małżonkami”. Występują przy bogu na zasadzie komplementarności, ale nie w aspekcie prokreacji, gdyż żadna z par nie ma wspólnych, zrodzonych z siebie boskich dzieci. Saraswati nie ma dzieci z Brahmą, a Lakszmi nie rodzi dziecka Wisznu, Parwati sama tworzy synka Ganeśię, a Śiwa sam tworzy Skandę. Każdy bóg i każda bogini posiadają swoją odrębność i za każdym razem przejawia się ich całkowita, pełna osobowość.” http://www.indiaguide.pl/india/boginie_i_bogowie.html

  Inny tekst o Lilith:
  „Drzewo jest wielkim symbolem żeńskich bóstw; w Mezopotamii symbolizowało „Czarną Gwiazdę”. Bogini-Matka, zręcznie demonizowana przez dominujący patriarchat judaistycznej religii, jest ukryta w żeńskim demonie Lilith. Niektórzy utożsamiają Lilith z hebrajskim „lailah” – nocą. Inni sądzą, że Lilith pochodzi od sumeryjskiego pojęcia LÍL-TI, tłumaczonego jako „duch życia”; ja zinterpretowałbym to pojęcie (w kontekście niniejszych materiałów) jako „tą, która daje oddech życia” w sensie istoty, która ożywiła człowieka pierwotnego.
  Judaistyczne wizerunki przedstawiają Lilith jako nocnego ptaka, symbol wzięty bezpośrednio od jednego z najstarszych atrybutów Bogini-Matki, czyli ptaka lub gołębicy, którego chrześcijanie używali do symbolizowania Ducha Świętego. Ten „lotny” aspekt Bogini-Matki odnajdujemy również w greckiej mitologii, w której Eurynome, uniwersalna i pierwotna bogini, zamienia się w gołębicę podczas rozważań nad uniwersalnym jajem, z którego pochodzi wszystko inne. Taka mała dygresja – jeżeli przetłumaczymy imię owej greckiej bogini na sumeryjski, otrzymamy ERIN2-UM (w sumeryjskim nie występuje „O”), „zespoły położnych” (lub starych albo nawet starożytnych kobiet), tudzież ERIN2-UM-ME, „zespoły położnych boskiego porządku”.”

  W mojej notce http://tonalinagual.blogspot.com/2011/05/adam-lilith-i-ewa.html
  przedstawiłam spore podobieństwo babilońskiej Lilith z Izis –
  Skrzydlata Bogini z koroną Słońca… Zastanowiło mnie jeszcze jedno: czy istnieje jakieś podobieństwo między imionami Lilith i Izis?
  LILITH (th = s)
  LILIS
  ILIS
  IZIS

  …etymologicznie wcale nie aż tak daleko od siebie „znajdują” się te imiona… Bo IZYDA to już imię greckie tejże bogini.
  Babilońska Lilith

  Trzyma w dłoniach przedmioty-symbole sprawiedliwości.
  A Izis?

  Trzyma w dłoniach podobne przedmioty, co sumeryjska Lilith. Czy to atrybuty sprawiedliwej ?

  ZNACZENIE IMIENIA:
  I jeszcze wrócę do imienia Lilith – Lilis – Lili – (Li – li – shi)…
  Gdzieś przeczytałam, że Lili w dawnych czasach szczególnie Sumeru i jeszcze wcześniejszych używało się pisma sylabowego, imię jej pierwotne było LILI-T czyli Li-Li.-T
  (Lilla:
  Imię to oznacza kwiat lilii-symbol czystości.)

  A w Wikipedii znalazłam jeszcze taką ciekawostkę:
  Li (理) – zasada, noumen, absolut, takość (skt tathatā) (kor. li ( ); jap. ri ( ); wiet. li) – jeden z podstawowych terminów chińskiej buddyjskiej szkoły huayan czyli szkoły Awatamsaki, powstałej pod wpływem Sutry Awatamsaki. W starożytnych tekstach chińskich znak (理) czytany jako li, oznaczał żyłkowanie w wypolerowanym marmurze, a przenośnie – podstawowe zasady. Dlatego li odnoszono zawsze do rozumu, a ściślej do niebiańskiego rozumu [świadomości niebiańskiej]. W takim właśnie znaczeniu – li – jako słowo kosmicznego porządku używane było przez konfucjanistów, jako przeciwieństwo ludzkich pragnień czy pożądań.

  Następnie znak LI przejęli buddyści. Zhidun (314–366), znany także jako Zhi Daolin, jeden z najważniejszych mnichów IV wieku i założyciel szkoły Pradżni wczesnego buddyzmu chińskiego, pierwszy zreinterpretował li. Dla niego termin ten oznaczał najwyższą prawdę, ostateczną zasadę, takość (skt tathatā).”

  LILIA – KWIAT LOTOSU

  LI znaczy także w języku chińskim naczynie … do gotowania. Ma ono zazwyczaj kształt podobny do kobiecego tułowia o trzech nogach. Na tej stronie są znaki odpowiadające słowu LI http://en.wiktionary.org/wiki/%E9%AC%B2
  Pierwszy przypomina mi głowę orła. Drugi składa się z dwóch słów. Trzeci już ma formę naczynia. A czwarty ma kształt… postaci kobiecej. Ciekawe, doprawdy ciekawe.

  c.d.n.

 6. JESTEM pisze:

  margo0307 pisze:
  „A tak poza tym… Bibilijne manipulacje są tak ogromne, że …Jesli pierwszymi ludźmi byli Adaś i Ewa, to skąd u licha wzięła się żona Kaina, z którą spłodził Enocha ?”

  No są, są spore.
  Od niepamiętnych czasów lilia symbolizuje królewskość, majestat i chwałę
  Według mitologii greckiej i rzymskiej była poświęcona Herze (Junonie; powstała z jej mleka) i nielubiana przez Afrodytę. Starożytni Grecy nazywali ją λείριον (leirion, od przymiotnika leiros ‘delikatny’, ‘cienki’, ‘wrażliwy’). W starożytnym Rzymie oznaczała nadzieję. W chrześcijaństwie uchodzi za symbol niewinności, czystości, dziewiczości i zmartwychwstania.
  Występuje jako ludowy motyw dekoracyjny na Podhalu pod nazwą leluja. Stanowi także wzór heraldyczny.

  Znaczenie / symbolika tego kwiatu:
  Biała Lilia symbolizuje stan dziewiczy, czyste intencje, godność, czystą miłość.
  Lilia tygrysia – Boska piękność
  Lilia wodna – Lawina uczuc
  Lilija złotogłów – Ofiarne uczucia
  Lilia żółta – Kłamstwo.

  informacje pochodzą z notki: http://tonalinagual.blogspot.com/2011/05/adam-lilith-i-ewa.html

  A oto, co BIALI BRACIA, o których napisałam notkę: myślą i piszą o LILITH:

  „Imię Lilith (Lilii) pochodzi od Lili (Lilitu), żeńskiego demona czy raczej demonicy znanej z babilońsko-asyryjskiej mitologii. W kabale Lilit (Lilith) jest demonem piątku (szóstego dnia tygodnia) i przedstawiana jest jako naga kobieta, której ciało przechodzi u dołu w wężowe sploty podobne mackom olbrzymiej kałamarnicy. W tradycji żydowskiej Lilit (Lilith) jest demonicą krzywdzącą noworodki i płody, a wiec siłą inspirującą do dzieciobójstwa. Martwe porody i poronienia to sprawka Lilit (Lilith). Także porzucanie małych dzieci (niemowląt) na łaskę losu to też sprawka Lilit (Lilith). Lilit (Lilith) jest oblubienicą Złego, partnerką Satana. Żydowski folklor przedstawia ją jako złą i zdeprawowaną strzygę, jako upiór nocny i koszmar. Lilit (Lilith) to główna kusicielka o wielkiej złośliwości. Jak powiada Zohar oraz tradycja talmudyczna, Lilit (Lilith) i dwa inne żeńskie duchy zła będą żyły i szkodziły człowiekowi aż do czasów mesjańskich, kiedy to Bóg ostatecznie wypleni zło i nieczystość z powierzchni ziemi. Lilit (Lilith) to niewątpliwie nierządna demonicą z Objawienia Jana Umiłowanego.”

  Dalej, o wstrętnej Lilith można przeczytać na stronie Białych Braci.
  Źródło: http://www.himavanti.org/pl/c/ezoteryka-serca/062-lilith-adam-elohim-i-stworzenie

  p.s.
  „(…) Adamowe rozgraniczanie, klasyfikowanie i nazywanie natury dało początek sprawowaniu przez człowieka (uosabianego przez Adama) władzy nad naturą za pomocy technologii… O ile jednak każda granica niesie ze sobą władzę technologiczną i polityczną, o tyle jest także źródłem wyobcowania i konfliktu. Kiedy bowiem ustalasz jakiś granicę, aby uzyskać nad czymś kontrolę, jednocześnie się od tego separujesz i wyobcowujesz. Stąd upadek Adama w wyobcowanie, zwany grzechem pierworodnym” (Ken Wilber, 1990 ).

  No i Lilith kojarzy się oczywiście z kartą ŚWIAT :

  Ta wstęga wijąca się wokół postaci kobiety jakoś dziwnie kojarzy mi się z wężem. I tan laur zielony wokoło – jakby wąż odcinający postać kobiecą od reszty ŚWIATA…

  Tu też ciekawa wizja karty ŚWIAT:
  http://arnion.bloog.pl/id,331887993,title,Wizja-niewiasty-i-smoka-czyli-przemiana-Malej-Niedzwiedzicy-w-Oblubienice-z-karty-Swiat,index.html?ticaid=6f558

 7. JESTEM pisze:

  margo0307 pisze:
  Październik 17, 2012 o 06:54

  „Nie wydaje mi się by Lilith miała w sobie az tyle miłosierdzia ?! Sadzę, że bliższym prawdy jest to, że nie chciała się Adasiowi podporządkować i… zwiała z raju :-)”

  Zwiała albo została w raju, a Adam z Ewą zostali stamtąd wyrzuceni 🙂

  „Adam i Lilith nie tworzyli udanego związku, nigdy też nie żyli ze sobą w zgodzie. Kiedy on chciał się z nią kochać, ona obrażała się, że wymagał od niej leżenia na plecach, pytała się:„Dlaczego ja zawsze muszę leżeć pod tobą? Przecież jestem tobie równa”. Konflikty powstały podczas ustalania najlepszej pozycji przy stosunku seksualnym. Lilith nie zgadzała się na roszczenia Adama do panowania i zmuszania jej do przyjęcia biernej roli leżenia na wznak. Kiedy Adam próbował nakłonić ją przemocą do posłuszeństwa, ona rozwścieczona przywołała niewymawialne imię Jahwe i natychmiast otrzymała skrzydła, wznosiła się w powietrze, uciekając z Nieba, które okazało się jej więzieniem. Lilith staje się więc uosobieniem sprzeciwu skierowanego przeciwko patriarchalnemu dziedzictwu, łączy w sobie również pierwsze znamiona emancypacji. Można ją utożsamić z postacią, która popiera bunt kobiet wobec odbierania im przez mężczyzn prawa do wolności i równości. Harlan Margold zauważa, że Lilith stała się później nie tylko boginią nocy, lecz także uosobieniem wolnej woli. Ponieważ porzuciła Raj z własnej woli, jako pierwsza doświadczyła wolności wyboru, aby móc samej zasmakować zarówno mroku, jak i światła. Lecz Lilith została ostro potępiona za zapoczątkowanie mitu wolnego wyboru. W kronikach Adamowych wszelkie ślady jej niepokornego ducha zostały zatarte jakby na przestrogę tym, którzy chcieliby czegoś więcej ponad Raj na Ziemi.(…) Kobiety żydowskie, aby uchronić własne dzieci, szczególnie płci męskiej, przed krwiożerczą Lilith, rysowały kredą lub węglem pierścień na ścianie pokoju, w którym się urodziły. W środku zaś wypisywano zaklęcie: „Adam i Ewa. Precz Lilith!” Na drzwiach wypisywano także imiona trzech aniołów: „Senoj, Sansenoj i Semangelof”. Jeśli mimo to Lilith udało się podejść do dziecka i popieścić je, śmiało się ono przez sen. Aby zażegnać niebezpieczeństwo, należało koniecznie pogładzić jednym palcem usta śpiącego dziecka, co sprawiało, że Lilith znikała.” http://www.astrologia.pl/biuletyn/lilith.htm

  “Bogowie indyjscy zawsze występują w parach. Siakti-bogini może być samotna, samostanowiąca i samorządna (Durga, Ćamunda, Kumari, surasundari, Waiśnawi), ale bóg — nie. Nie ma ani jednego „samotnego boga”, bez pary, ponieważ nie mógłby wtedy działać. Musi mieć przy sobie swoją siakti. Boginie są partnerkami, a nie „małżonkami”. Występują przy bogu na zasadzie komplementarności, ale nie w aspekcie prokreacji, gdyż żadna z par nie ma wspólnych, zrodzonych z siebie boskich dzieci. Saraswati nie ma dzieci z Brahmą, a Lakszmi nie rodzi dziecka Wisznu, Parwati sama tworzy synka Ganeśię, a Śiwa sam tworzy Skandę. Każdy bóg i każda bogini posiadają swoją odrębność i za każdym razem przejawia się ich całkowita, pełna osobowość.” http://www.indiaguide.pl/india/boginie_i_bogowie.html

  „Drzewo jest wielkim symbolem żeńskich bóstw; w Mezopotamii symbolizowało „Czarną Gwiazdę”. Bogini-Matka, zręcznie demonizowana przez dominujący patriarchat judaistycznej religii, jest ukryta w żeńskim demonie Lilith. Niektórzy utożsamiają Lilith z hebrajskim „lailah” – nocą. Inni sądzą, że Lilith pochodzi od sumeryjskiego pojęcia LÍL-TI, tłumaczonego jako „duch życia”; ja zinterpretowałbym to pojęcie (w kontekście niniejszych materiałów) jako „tą, która daje oddech życia” w sensie istoty, która ożywiła człowieka pierwotnego.
  Judaistyczne wizerunki przedstawiają Lilith jako nocnego ptaka, symbol wzięty bezpośrednio od jednego z najstarszych atrybutów Bogini-Matki, czyli ptaka lub gołębicy, którego chrześcijanie używali do symbolizowania Ducha Świętego. Ten „lotny” aspekt Bogini-Matki odnajdujemy również w greckiej mitologii, w której Eurynome, uniwersalna i pierwotna bogini, zamienia się w gołębicę podczas rozważań nad uniwersalnym jajem, z którego pochodzi wszystko inne. Taka mała dygresja – jeżeli przetłumaczymy imię owej greckiej bogini na sumeryjski, otrzymamy ERIN2-UM (w sumeryjskim nie występuje „O”), „zespoły położnych” (lub starych albo nawet starożytnych kobiet), tudzież ERIN2-UM-ME, „zespoły położnych boskiego porządku”.”

  c.d.n.

 8. Maria_st pisze:

  Położna, lekarka…eksperymenty genetyczne jako ” czarna magia ” zapisane w naszych komórkach….pamięć czegoś czego nie rozumieli lu.lu.

  • Andrzej pisze:

   Bo zrozumieć tego nie mogli, ale mogli tego doświadczyć w zetknięciu z czystą, oddaną im miłością Lilith, na którą niestety odpowiedzieli i odpowiadają dalej tak jak Adam pychą.
   Szkoda.Potwierdza to działanie ratunkowe Boga dla rodzaju ludzkiego; historia Świętej Rodziny.

 9. Maria_st pisze:

  Wybacz Andrzeju, podoba mi sie to słowo—Święta Rodzina…….cokolwiek ono znaczy .
  Ja uważam że Lilith a także ci ktorzy nam tak duzo tu artefaktów zostawili nie kierowali sie miłościa a raczej egoizmem i im szybciej to zrozumiemy to tym szybciej pojmiemy co tu robimy……
  ludzie są jak mieszanina różnych ras, pewnie dlatego tak wiele w nas niechęci do drugich.
  Mam tylko cichą nadzieje, że nasza świadomość wskaze nam co jeszcze mozemy naprawic, by juz tu nie wracac i zaczynac na nowo…..
  Może stad tak wieie Izyd, Ozyrysów, Horusów, Jezusów………aby zauważyc że nadszedl czas rozliczenia w czasie końca cyklu……..a nie zabawy w krolowe, kaplanki, magow i takie tam tkwienie w nieświadomości.

 10. c pisze:

  Życie w Micie ?

 11. JESTEM pisze:

  c pisze:
  Październik 19, 2012 o 21:08

  Życie w Micie ?”

  W sieci i fraktalach mitów i archetypów 🙂

 12. Laguna__ pisze:

  Moze Jurek obejrzy ten film i wyda swoja opinie?

 13. Dawid567 pisze:

  Dla mnie Lilith to femme fatale np Dagny Przybyszewska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.