CRISPR- metoda manipulacji genami

CRISPR (ang. Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) – system obrony organizmów prokariotycznych (bakterii i archeonów) przed egzogennymi elementami genetycznymi (np. bakteriofagami czy plazmidami). System ten opiera się na przechowywaniu w genomie fragmentów „obcego” (egzogennego) DNA, pozyskiwanego np. w trakcie infekcji wirusowej, aby możliwe było w przyszłości wykrycie takiej sekwencji, czemu towarzyszyć będzie zniszczenie (za sprawą enzymów tnących nić DNA, czyli nukleaz) obcego elementu genetycznego.

System CRISPR jest obecnie wykorzystywany w biotechnologii do celowego modyfikowania genomu w precyzyjnie wybranych miejscach. Następuje to poprzez połączenie systemu CRISPR, potrafiącego wybiórczo wiązać się z ustaloną sekwencją DNA, z endonukleazą Cas9, dokonującą enzymatycznego przecięcia nici DNA w pobliżu tej sekwencji – stąd określenie CRISPR/Cas. W najprostszej postaci metoda ta pozwala na samo przecięcie nici DNA, jednak po połączeniu jej z mechanizmami naprawy DNA możliwe jest wycięcie określonego segmentu DNA i następnie „wklejenie” w to samo miejsce dostarczonej z zewnątrz sekwencji genetycznej[1].

Metoda CRISPR/Cas pełni obecnie ważną rolę w biotechnologii. Ze względu na fakt, że wybór miejsca „cięcia” dokonuje się za sprawą parowania pomiędzy dwiema niciami DNA (a więc stabilność uzyskanego kompleksu jest zapewniana przez parowanie Watsona-Cricka), opracowanie metody modyfikacji genomu w dowolnym wybranym miejscu jest względnie łatwe – zwłaszcza w porównaniu z wcześniejszymi metodami edycji genomu, np. za pomocą nukleaz z motywem palca cynkowego. W tym ostatnim przypadku parowanie pomiędzy nukleazą a nicią DNA dokonuje się za sprawą oddziaływań białko-DNA, co wymaga długotrwałych, żmudnych procedur biotechnologicznych i obliczeniowych.

Względna „łatwość” metody CRISPR/Cas jest jednym z powodów, dla których wywołuje one tak silne kontrowersje etyczne[2].

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/CRISPR

Scientists Use CRISPR to Edit Human Embryos

Potencjalne zastosowania terapeutyczne edycji genów systemem CRISPR-Cas9

 
 
 
Autor wpisu

dr n. med. Marzena Wojtaszewska

 

Coraz częściej w fachowej literaturze biotechnologicznej pojawia się enigmatyczny akronim „CRISPR”. Najnowsze doniesienia bardzo entuzjastycznie opisują kolejne zastosowania rewolucyjnej metody edycji DNA, opartej o białko Cas9 i pewne nietypowe sekwencje palindromowe, szerzej znane właśnie jako „CRISPR”. Na czym polega owa metoda i jaki jest potencjał dla medycyny?

Kilka słów o edycji genów

Koncepcja edycji genów jest prawie tak stara, jak reakcja PCR. Celowe wprowadzanie konkretnych zmian sekwencji nukleotydowej służyło początkowo naukom podstawowym – eksperymentowano na hodowlach bakteryjnych przy wykorzystaniu zmienionych ex vivo wektorów plazmidowych i/lub bakteriofagów. Taka forma edycji genów nosiła miano ukierunkowanej mutagenezy (ang. site-directed mutagenesis) i została opisana w 1975 roku [1]. Wprowadzanie zmian było przez dziesięciolecia procesem żmudnym i mało wydajnym. Dynamiczny rozwój technik edycji genów nastąpił w ciągu ostatnich 5 lat, wraz z opracowaniem technologii edycji przy pomocy „talenów” (TALn) [2], a następnie systemu CRISPR.

System CRISPR-Cas9: wydajny i dokładny sposób wprowadzania zmian w sekwencji nukleotydowej

Akronim CRISPR oznacza w wolnym tłumaczeniu “regularnie zgrupowane, oddzielone, krótkie sekwencje palindromowi” (ang. Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats). Rozwinięcie skrótu dobrze opisuje naturę tych fragmentów DNA – zostały one scharakteryzowane u E. coli a następnie u innych bakterii i ze względu na wyjątkową budowę i zakonserwowany charakter zwróciły uwagę badaczy. Ich funkcja okazała się ciekawa i budziła skojarzenia z interferencją RNA u eukariotów- jest to podobnie jak RNAi element „komórkowego układu immunologicznego”. Broni on gospodarza przed obcym, wirusowym materiałem genetycznym, niszcząc go przy współudziale enzymów nukleolitycznych Cas (najbardziej użyteczna dla nauki dla okazała się być nukleaza Cas9).

Najważniejszymi cechami systemu CRISPR-Cas9, które czynią go wyjątkowym narzędziem dla biologii molekularnej, są:

-Programowalność
-Łatwość ich zastosowania in vitro
-Wysoka specyficzność
-Duża wydajność transformacji
-Brak homologii z genami komórek eukariotycznych
-Możliwość zastosowania wielu celów w jednym eksperymencie

„Programowalność” sprawia, że odpowiednio zaprojektowany CRISPR potrafi rozpoznać niemalże dowolny fragment DNA i doprowadzić do jego przecięcia.

Specyficzność sprawia, że bardzo rzadko enzym Cas9 zbacza z trasy i dokonuje niepożądanego cięcia w innym miejscu, niż zadane. Wydajność cięcia jest bardzo wysoka, sięga ponad 70% [3]. CRISPR-Cas9 cechuje minimalizm- oczyszczony enzym Cas9 i pojedyncza cząsteczka syntetycznego RNA są w stanie dokonać cięcia w próbówce. Wprowadzając kilka RNA jednocześnie można wykonać kilka cięć. Brak homologii z komórkami eukariotycznymi eliminuje ryzyko interferencji z natywnymi, podobnymi białkami ssaczego gospodarza.

Od cięcia do edycji genów

Przecięcie DNA to oczywiście dopiero połowa sukcesu. Generowane przez CRISPR dwuniciowe pęknięcia są przez natywne, eukariotyczne systemy naprawy DNA eliminowane, głównie na drodze tzw. „naprawy sterowanej przez homologię”  (ang. homology driven repair, HDR). W komórce diploidalnej nietknięta nić stanowi matrycę do naprawy nici uszkodzonej. Przecięta przez Cas9 nić DNA jest poddawana obróbce enzymatycznej, polegającej na usuwaniu kilku nukleotydów z miejsca cięcia, generowaniu lepkich końców a następnie odbudowie brakującego fragmentu na drodze homologii. Jest jeszcze druga obiecująca możliwość, polegająca na wycinaniu całych egzonów lub jeszcze większych fragmentów genomu- zastosowanie dwóch typów CRISPR naraz, nacelowanych na leżące blisko siebie sekwencje DNA pozwala na całkowite usunięcie obszaru leżącego między nimi i sklejenie nici w mechanizmie niehomologicznego łączenia końców [4].

System CRISPR-Cas9 i inne formy edycji genów jako najbardziej obiecująca forma terapii genowej

Główną trudnością, z którą borykają się badacze terapii genowych, jest transformacja komórek somatycznych, które nie są aktywne replikacyjnie i zwykle nie integrują konstruktów syntetycznych zawierających „lecznicze” sekwencje DNA.

CRISPR jest pod tym względem wyjątkowy, ponieważ bazuje na mechanizmach naprawy DNA, które są aktywne także w komórkach znajdujących się w fazie G0 cyklu komórkowego.

 

System CRISPR-Cas9 to wydajny i dokładny sposób wprowadzania zmian w sekwencji nukleotydowej
Źródło Wikimedia Commons, autor Thomas Splettstoesser, licencja CC BY-SA 3.0

Fakt ten został potwierdzony empirycznie- u myszy z uszkodzonym genem dystrofiny udało się „wyleczyć” 62% komórek mięśniowych, co wystarczyłoby do częściowej regeneracji mięśni i zahamowania procesu chorobowego [5]. Pomysłów na terapeutyczne wykorzystanie systemu CRISPR-Cas9 jest bez liku- począwszy od leczenia wspomnianych defektów w genie dystrofiny (dystrofia mięśniowa Duchenne), poprzez korekcję mutacji prowadzących do dystrofii siatkówki [6], aż po leczenie nowotworów [7]. Terapie te są wciąż w fazie badań podstawowych ze względu na konieczność zastosowania wektora wirusowego w celu dostarczenia do organizmu pacjenta całej „maszynerii” CRISPR-Cas9. Już teraz jednak w domenę medycyny eksperymentalnej wkroczyły modyfikacje (przy pomocy TALenów) komórek pacjenta ex-vivo. W październiku ogłoszono sukces terapii u rocznej dziewczynki, chorej na oporną postać ostrej białaczki limfoblastycznej. Procedura DLI (infuzja limfocytów dawcy) została wykonany w oparciu o zmodyfikowane limfocyty T donora, w których syntezowane były zmienione antygeny, tzw. UCART19, rozpoznające komórki białaczkowe. O ile sam pomysł nie jest nowy, to wykorzystanie edycji genów było nowatorskie i pozwoliło na zwiększenie skuteczności procedury tam, gdzie zawiodły wszelkie inne formy leczenia [7]. Tak szybkie zastosowanie medyczne tej wciąż nowej i raczkującej technologii daje nadzieję na dynamiczny rozwój innych terapii opartych na edycji genów.

źródło:

http://dolinabiotechnologiczna.pl/nowosci/potencjalne-zastosowania-terapeutyczne-edycji-genow-systemem-crispr-cas9/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., Manipulacje, Przepowiednie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

38 odpowiedzi na „CRISPR- metoda manipulacji genami

 1. Dawid56 pisze:

  TO już się dzieje i nie jest to niestety science-fiction
  https://www.livescience.com/59971-crispr-used-on-embryos-in-us.html

  • Maria_st pisze:

   i szybkimi krokami zblizamy sie do nieuchronnego…..jak cywilizacje przed nami…..

   • Dawid56 pisze:

    Mario , niestety tez pomyślałem o „nieuchronnym”. Nie na darmo został przypomniany w piątek wieczorem film „Zapowiedź”.

    • Maria_st pisze:

     Dawidzie po prostu pierwsza myśl.
     Być może to dzieki temu co dowiedziałam sie po przez net….jak ród ludzki jest destrykcyjny…co nawet widać w małym stopniu na takich blogach jak ten…..nie ma zgodności tylko podział mądry, głupi, oryginały, klony, śniacy, przebudzony, wiedzący…itd….
     Na większą skale—depopulacja po przez wojny, szczepionki, GMO–zjadamy sami siebie.
     Dlaczego ?
     chory umysł ?

     • Dawid56 pisze:

      Mario, zupełnie tego nie rozumiem.Miała być Miłość przez duże „M” a jest manipulacja genami i czipowanie i powolna hybrydyzacja człowieka.Coś chyba poszło nie tak…

     • SłowiAnka pisze:

      Siebie zjadają tylko ci co przestali korzystać z wewnętrznego daru jaki posiada każdy człowiek, a mianowicie serce połączone z umysłem, każdy ma wybór co i jak zrobi ze swoim ziemskim życiem.
      WSZYSTKO CO PIĘKNE I WARTOŚCIOWE każdy z nas ma w swoim wnętrzu.
      Życie jest pięknem gdyż jest miłością i westchnieniem ŻRÓDŁA WSZECHRZECZY, dlatego moje serce jest przepełnione jego miłością do wszystkiego co żyje. ❤ ❤

     • mały budda pisze:

      Siebie zjadają tylko ci co przestali korzystać z wewnętrznego daru jaki posiada każdy człowiek, a mianowicie serce połączone z umysłem, każdy ma wybór co i jak zrobi ze swoim ziemskim życiem.
      WSZYSTKO CO PIĘKNE I WARTOŚCIOWE każdy z nas ma w swoim wnętrzu.
      Życie jest pięknem gdyż jest miłością i westchnieniem ŻRÓDŁA WSZECHRZECZY, dlatego moje serce jest przepełnione jego miłością do wszystkiego co żyje. ❤ ❤
      Odpowiedź

      Myśli są piękne i godne pochwały.
      Miła Pani raczej nie będę miłością przepełniony do ludzi bez kręgosłupa etycznego i moralnego.
      Oni żyją światem astralnym i sztucznym w swej odsłonie.
      Mam dużo miłości w sercu, gdyż to czuję.
      Widząc barbarzyńców, którzy źle traktują stare drzewa. Czuję, że oni nie mają serca do matki natury.
      Spotykałem drzewa na swojej drodze, lecz one są bardzo mądre. Przemawia przez nie sama matka natura.
      Ciekawe przed tymi wydarzeniami miałem sen w postaci drzewa. W tamtych momencie myślałem, że jest to drzewo łączące kosmos z matką naturą.
      Przykro było na sercu jak barbarzyńcy zaczęli wycinać czujące drzewa tutaj w Polsce.
      Z drugiej strony czuję, że robią to, dla dużej kasy.

     • SłowiAnka pisze:

      Mały Budda pisze:” Miła Pani raczej nie będę miłością przepełniony do ludzi bez kręgosłupa etycznego i moralnego.” ależ Mały Buddo nikt Cię nie zmusza, wszak Ty zawsze masz wybór wg swojej WOLI. Kocham Cię, jesteś już piękną DUSZĄ.

     • mały budda pisze:

      SłowiAnka pisze:
      Sierpień 1, 2017 o 11:11
      Mały Budda pisze:” Miła Pani raczej nie będę miłością przepełniony do ludzi bez kręgosłupa etycznego i moralnego.” ależ Mały Buddo nikt Cię nie zmusza, wszak Ty zawsze masz wybór wg swojej WOLI. Kocham Cię, jesteś już piękną DUSZĄ.
      Odpowiedź

      To fakt, że mam wyborów według swojej Woli. Każdy człowiek tak ma, jedynie trzeba tego być świadomym.
      Tak prawdę czyniąc to nie mogę tobie napisać, że ciebie kocham. Musiałbym czuć to w sercu. Nie czuję tego na tym etapie czucia.
      Niewątpliwie czuję miłe uczucie do twojej osoby ten twój podpis SłowiAnka.
      Subtelne wibracje, lecz każdy z nas funkcjonuje na różnym tzw. poziomie rozwoju własnej świadomości.
      Kiedyś też używałem słowa dusza. Wynikało to z mojej niewiedzy.
      Obecnie zamiast słowa dusza, używam słowa świadomość.
      Tak więc na swój sposób jestem piękną świadomością.
      Tak to czuję, lecz ja sam wiem ile serca włożyłem w pracę nad swoim wewnętrznym rozwojem.
      Nawet praktykowałem mantrę Om, aby odkryć dźwięk i światło w sobie.
      Wiele pułapek w postaci myślokształtów jest w umyśle.
      Trzeba się samemu oczyścić aby mieć czysty umysł. Przyjąć rolę obserwacji samego siebie od wewnątrz. Praca i nauka w poznawaniu samego siebie.

 2. Alicja pisze:

  Trudny, ale interesujący tekst. Niestety dość przerażający.

 3. Maria_st pisze:

  Mario, zupełnie tego nie rozumiem.Miała być Miłość przez duże „M” a jest manipulacja genami i czipowanie i powolna hybrydyzacja człowieka.Coś chyba poszło nie tak…”

  tu trudno cokolwiek zrozumieć……jeden wielki chaos…może w tym chaosie jest metoda
  np
  szaraki jakie ponoć są niby biologicznymi robotami, wypisz wymaluj przypominaja człowieka przyszłości / widzialam taki rysunek w starej gazecie /….
  kosmici–zli i dobrzy –jakież to ludzkie…nieprawdaż
  porywania ziemskich kobiet przez kosmitów w celu—-rozrodczym…czy to nie przypomina ziemskie igraszki genami ?

  heh
  człowiek człowiekowi
  przyjedzie zbawca i uzdrowi..podaruje dziewice albo raj w niebie heh

 4. Margosia pisze:

  „…Miała być Miłość przez duże „M” a jest manipulacja genami i czipowanie i powolna hybrydyzacja człowieka.
  Coś chyba poszło nie tak…”

  ___
  Kochany Dawidzie, jak na razie to… ani ja, ani Ty – nie doświadczyłeś jeszcze ani… „manipulacji genami, ani czipowania, ani też powolnej hybrydyzacji…”, nie widzę więc powodu, dla którego miałabym z tego powodu rwać włosy z głowy i przeżywać traumę…
  To, że gdzieś…, ktoś…, coś… naskrobał – nie oznacza, że… jest to niepodważalna i absolutna prawda dotycząca całości populacji ludzkiej…

  Uważam też, że… każdy z nas doświadcza tego, co jest mu z jakichś powodów potrzebne…
  Takie lekcje – w postaci doświadczeń.. będą trwały tak długo, aż… każdy z-rozumie zarówno cel z jakim tutaj przyszedł, jak i wyciągnie właściwe wnioski z lekcji udzielonych mu przez życie…

 5. Dawid56 pisze:

  Marc Elsberg , autor Blackoutu w swoje powieści „Helisa” opisał programowanie dzieci za pomocą metody CRISPR_Cas9.Dzisiaj przeczytałem że kolejni Szwedzi „wczipowują” sobie bilety kolejowe w dłoń, bo tak łatwiej.Niestety TO się zbliża coraz to bardziej i nie ma już możliwości zatrzymać TEGO.

  • Loja Jolajna pisze:

   „Niestety TO się zbliża coraz to bardziej i nie ma już możliwości zatrzymać TEGO.”
   ______________
   Skoro ludzie nie protestują, skoro widzą w tym wygodę, to niech sobie te czipy wszczepiają.
   Tylko powiedz mi Dawidzie czy to są mądrzy ludzie czy raczej głupi?
   W Polsce najpierw mają być zaczipowane wszystkie zwierzęta domowe, tak dla ich dobra ponoć, że jak piesek czy kotek zginie to łatwo będzie znaleźć i do pańci odprowadzić.

   • Dawid56 pisze:

    Skoro ludzie nie protestują, skoro widzą w tym wygodę, to niech sobie te czipy wszczepiają.

    To nie jest dobre gdyż niedługo po prostu komputery i serwery będą sterowały świadomością wybranych ludzi, gdyż niestety już są takie techniczne możliwości, a co do programowania Człowieka za pomocą wybranej wycinki określonych sekwencji DNA na bardziej doskonałe, no to będzie już cyborg kwadrat.

    • dariamade pisze:

     Mieszanki DNA sa juz od dawna stosowane wiec nie wiem skad takie oburzenie.
     Świnia ma mózg podobny do ludzkiego (czyżby świnia to krzyżowka czlowieka z dzikiem), niedawno mi babcia powiedziala ze teraz sa jeszcze inne odmiany świn niz kiedys byly jak ona je hodowala.
     Człowiek w zyciu płodowym przypomina jaszczurke, skóra nam sie łuszczy, naukowcy odkryli u człowieka geny gadzie.
     Kot ma oczy wiadomo jakie.
     Rasy psów – to ingerencja człowieka.
     Rasy kotów.
     Warzywa – odmian tyle ze głowa mała. Nawet nie wiem czy teraz sie kupi nasiona nie modyfikowane.
     Nie technologia jest zła – tylko cel do jakiego zostanie użyta.

     • marek pisze:

      Nie technologia jest zła – tylko cel do jakiego zostanie użyta.

      Choć to zabrzmi trochę poufale jednak szacunek w mej głowie wita…..
      MĄDRA KOBITA ….

     • Maria_st pisze:

      Nie technologia jest zła – tylko cel do jakiego zostanie użyta.
      tak Dario, masz rację

    • Loja Jolajna pisze:

     „To nie jest dobre gdyż niedługo po prostu komputery i serwery będą sterowały świadomością wybranych ludzi,”
     _____________
     moim zdaniem na pierwszy rzut pójdą najgłupsi jako ochotnicy. Po wszczepieniu czipa będą mieli takie wygody, że co mniejsi głupcy pójdą w ich ślady. Gdy już wszyscy głupcy będą mieli w sobie czipa, wtedy wygody zaczną znikać wraz z zaczipowanymi.
     Pozostaną sami WYBRANI, których też się z czasem zaczipuje, ale już w innym celu.

     • Loja Jolajna pisze:

      Sterowanie świadomością odbywa się intensywnie od wielu dziesięcioleci, internet to tylko dodatkowe narzędzie przyspieszające/zabezpieczające proces.
      Ci, którzy zarządzają dobrze wiedzą jak działa psychika ludzka. Wiedzą, że u znacznej większości to byt kształtuje ich świadomość. Jedynie u nielicznych jest odwrotnie. I właśnie ci będą „wybranymi” ale nie po to by im poprzez czipy psuć ich świadomości.

 6. Rekju2 pisze:

  Główną trudnością, z którą borykają się badacze terapii genowych ?

  Jest przeskoczenie siebie samego. DoPOki cale DNA POzostaje nie rozenigmowane
  a wiecej niz wiele…,

  /a dlaczego?/

  …,POzostanie rodzajem ciemnej masy,czarna dziura, doPOty i se POmyslec ze
  czlowiekowi dane, zaprogramowane przez naszych Bogo-Genetykow,
  nie wiecej niz a to zalezy
  od kogo?s i epok-i !

 7. Rekju2 pisze:

  Czy to są mądrzy ludzie ?

  Czy ludzie sa madrzy ?

  Czy ludzie sie madrza,
  mowiac o swej madrosci ?

  Ze Filozofowie od kilku tysiecy lat zadnego glosu
  i wplywu na madrosc rzadzenia sie panstw nie maja to widac jak na dloni. Np.Grecja,byla kolebka
  demokracji i filozofi i co ?
  Wezmy ilosc wojen i obok
  stojacych,kapital,religie
  i instynkt zwierzecki.
  Wlasnie czy ludzie byli kiedykolwiek i nic nie
  rokuje aby zmadrzeli.
  Bo nasi Stworcy tego
  nie przewidzieli.

  • marek pisze:

   A mnie moje UFO-ki to tak mi w genach pogrzebali , że aż mi dwie antenki na łbie kudłatym z kuleczkami na końcach zafundowali ….po co ? bym odbierał to co do mej łepetyny nadali ….

   I nakazali mi powiedzieć …..

   Małpeczki nasze kochane , baran zawsze będzie baranem …póki będzie odżywiał się informacyjnym sianem …

   ja jem szkło i makulaturę …
   najbrdziej lubię fałdowaną
   tekturę …

 8. tomasz26 pisze:

  a może świat będzie wyglądał/wygląda tak jak ten obraz podprogowy z lokalizacją produktu

  https://www.cda.pl/video/4949942c

  • Dawid56 pisze:

   Żniwa, królowa, nieśmiertelność,wojna Światów, manipulacja genami a gdzie w tym wszystkim Duchowość?.
   Mieliśmy sami „podobno” uaktywnić uśpione pozostałe 10 nici naszego DNA bez konieczności „mechanicznego” ulepszania genów!!!

   • Maria_st pisze:

    Żniwa, królowa, nieśmiertelność,wojna Światów, manipulacja genami a gdzie w tym wszystkim Duchowość?.
    Mieliśmy sami „podobno” uaktywnić uśpione pozostałe 10 nici naszego DNA bez konieczności „mechanicznego” ulepszania genów!!!
    Odpowiedz

    Dawidzie od dawna cząstka nas stara się kierować umysł tak by korzyść była krótkotrwała ….stad takie a nie inne nakierowywania…..
    Cóż jeśli poddamy sie takim marzeniom, tak mieć będziemy…..tym bardziej że wielu teraz jest w tym pomagierów którzy wszędzie jatrzą, dzielą, podrzucają niepewność..przeciez to proste….wystarczy znać się na komputerach, zmieniac niki i szkalować w wiadomym celu.
    Podobnie dzieje sie w polityce…..manipulacja na kazdym kroku….
    ot
    chory umysł….
    Nie przejmuj sie tym….to nie Twoja bajka…w niej pozostaną ci którzy świadomie jatrzą, dzielą….

    • mały budda pisze:

     Oddzieleni od łączności z systemem planetarnym.
     Żyjący myślokształtami w tym nierealnym fizycznym świecie.

   • tomasz26 pisze:

    coś tam wspominali o inkarnacji ,ale tak naprawdę pokazany płytki ”światopogląd” iluminatów z podprogowym obrazem w 1.33,33 min …obraz zakompleksionych bóstw . rodem z naszej ziemskiej historii ,którzy mażą o życiu w nieskończoności ratując swe skórki przedłużając sobie życie w tysiąc lecia..ale co potem?(przecież wiadomo ze każda materia podlega prawom rozkładu w antymaterię i vice versa) ..to nadal ,tylko dodatek technologiczny . nadal to istoty pełne kompleksów z gęstości cielesnych …może 5,6 ..kwestia pozostaje ta sama wojny i walka ze swymi kompleksami …przekaz jednoznaczny im więcej technologi tym szybszy upadek

  • Dawid56 pisze:

   Po tym filmie co „zaserwował” Tomasz 26 „intronizacja Jupiter, już mnie nic nie zdziwi…
   Serce, umysł , duchowość …..marzenia, marzenia, marzenia
   -Wielka manipulacja…..
   Na nic mi serce, jeśli zostanę zachipowany wbrew mej woli….
   Co Oni wymyślili Smartfon i chip w każdym domu, a potem nie masz już własnej woli…
   Uaktywnianie uśpionego DNA to wielka manipulacja genami.

 9. Rekju2 pisze:

  a może świat będzie wyglądał a kto wie czy tez nie i nasza matka Gaia jak ?

  I wygląda-c bedzie POtym,
  jak krazace resztko kamienne farfocle miedzy pod nazwa drugi(e)pas(icho) Astreoidow POmiedzy Marse m a Jupiterem pod nazwa Kurpier-a ?

  Jakies i nie tylko trzesienie Ziemi i z tym zwiazany ‚grom z jasnego nieba’czas ciemni-cy,glodu z-niszczyla POtezna katastrofa tamtejsza ludzkosc jej caly kulturowy dorobek i nie do POznania.

  Bo co moga zrobic dzisiejsi zwacy sie cywilizowanymi ?
  A no zalac siebie i ludzkosc
  POnownie wojnami,gluPOta-
  -mi,zatruc matke Gaie .I tylko tego mozna sie obawiac, POtakowych ze strony czlowieka.

  • marek pisze:

   Bo co moga zrobic dzisiejsi zwacy sie cywilizowanymi ?

   Dlatego moi eksperci od tematu rozwoju cywilizacji mówią ….

   Dzieciaczki , wasza technika jest siana warta …produkujecie tylko protezy : w miejsce samorozwoju …..to po dwukropku to komentarz ode mnie ….

   amen

   cdn. nie będzie

   • Margosia pisze:

    „…Serce, umysł , duchowość …..marzenia, marzenia, marzenia
    -Wielka manipulacja…”

    ___
    Kochany Dawidzie, dlaczemu popadasz w „doła” tylko dlatego, że czyjaś bujna wyobraźnia… wymyśliła sobie jakąś opowieść ?

    • Dawid56 pisze:

     Małgosiu, dzięki za słowa otuchy:) <3. Może to błąd ale niektóre filmy dla mnie są pewnego rodzaju zwiastunem przyszłych wydarzeń , które mogą nastąpić za jedno pokolenie czyli ok 30 lat, ale są też pozytywne filmy jak Last Mimzy , o którym wielokrotnie mówiłem.

     • siola pisze:

      Dawid masz tu troche zajecia,by misli zmienic.No popatrz dobrze policz od tylu do przodu ,od przodu do tylu,a noz wyjdzie Tobie ze Panna Blizniaki urodzi.

  • dariamade pisze:

   Przyszly refleksje. Czy to nie przypomina nas?
   Tez stworzylismy rozne języki.
   Czy sztuczna inteligencja nagle nie chcialaby wyjsc spoza swojego obrębu działania tak jak my chcemy wychodzic nie wiadomo gdzie? Praktykuje sie oobe, odwiedziny na innych planetach, a moze nie o to chodzi zyjac tutaj. Z drugiej strony kazdy doswiadcza tego czego chce doswiadczyc.
   A przeciez zyjemy tutaj.
   Kolejna mysl: sztuczna inteligencja stworzona przez nas i nasze podobienstwo.

 10. Margosia pisze:

  Ciekawa konkluzja z zapodanego przez Ciebie arta Dario:

  „…Oczywiście na tym etapie wystarczy tylko wyciągnąć wtyczkę z odpowiedniej szafy, ale mogą nadejść czasy, gdy to będzie za mało, a maszyny będą dogadywać się ze sobą za naszymi plecami…”

  Kiedyś.. oglądałam film, którego fabuła oparta była dokładnie o temat poruszany w tym arcie, gdzie SI porozumiewała się ze sobą „poza plecami” człowieka i na jego szkodę, m.in. powodując działanie wadliwej sygnalizacji świetlnej na zatłoczonych ulicach, powodującą masę wypadków…, albo w szpitalach wstrzykując pacjentom inne lekarstwo niż to, którego potrzebowali .., etc…
  Widać wyraźnie jak bardzo uzależniliśmy się od automatów i swoje bezpieczeństwo bezrefleksyjnie powierzyliśmy SI…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s