Enuma Elisz – Babiloński mit o stworzeniu Świata

Tablica I

Na początku istniał tylko chaos, nie było ziemi ani nieba. Praojciec Apsu i pramatka Tiamat mieszali swoje wody. Istniał także potężny doradca Mummu. Następnie narodzili się Lahamu i Lahmu oraz inni bogowie pierwszego pokolenia. Od nich wywodzili się Anszar i Kiszar, którzy stworzyli na swoje podobieństwo Anu. Od Anu pochodził Ea (Nudimmuda). Apsu był zaniepokojony poczynaniami nowego pokolenia bogów, którzy dążyli do rozdzielenia żywiołów i uporządkowania chaosu. Zaplanował zagładę swoich dzieci, choć Tiamat próbowała go od tego odwieść. Pomysł Apsu spodobał się Mummu i Tiamat nie mogła im przeciwstawić się.

Gdy młodsi bogowie dowiedzieli się o planach Apsu, przerazili się, lecz mądry Ea przy pomocy zaklęcia uśpił Apsu i porąbał go na kawałki. Uwięził także Mummu i pozbawił go jego magicznych mocy. Następnie wzniósł na ciele praojca siedzibę Apsu, w którym wraz z małżonką Damkiną spłodzili syna – Marduka. Anu podarował dziecku cztery wichry, które zakłócały spokój Tiamat.

Tiamat – z zemsty za uśmiercenie Apsu – postanowiła zgładzić młodych bogów. Stworzyła potwory: węże, smoki, psy, ludzi-ryby, ludzi-skorpiony. Wzięła sobie za małżonka jednego z pierwotnych bogów – Kingu – i podarowała mu tablice losów.

Tablica II

Ea zawiadomił Anszara o przygotowaniach Tiamat do wojny z dziećmi. Anszar doradzał mu wystąpienie przeciwko bogini. Ea jednak wysłał wpierw do pramatki Anu. Gdy Anu zobaczył Tiamat, uciekł przestraszony. Bogowie bali się rozpoczęcia walki. Wtedy Anszar przywołał Marduka. Syn Ea zgodził się na pojedynek z Tiamat, w zamian zażądał pierwszeństwa wśród bogów i prawa do wyznaczania losu.

Tablica III

Anszar wysłał do Lahmu i Lahamu Gagę, który opowiedział im o zaistniałej sytuacji, czym przestraszył starszych. W tym czasie Anszar zwołał bogów i przedstawił im warunki Marduka. Podczas obfitej uczty bogowie zgodzili się złożyć hołd Mardukowi.

Tablica IV

Gdy Marduk siedział na tronie, pozostali bogowie oddawali mu cześć i prosili o dowód jego mocy. Marduk znikł, a w jego miejsce pojawiła się gwiazda, co wszystkich obecnych przekonało o jego potędze. Marduk uzbroił się do pojedynku z Tiamat w łuk, strzały, buławę i sieć. Do pomocy miał siedem wiatrów i podarowane mu przez Anu cztery wichry. Do walki stawił się na rydwanie, w ręku miał zaklęte zioła.

Przed rozpoczęciem pojedynku Marduk i Tiamat wymienili powitania i błogosławieństwa. Następnie młody bóg rzucił na pramatkę sieć, uderzył ją wichrem w łono i przeszył strzałą. Rozciął jej brzuch i wyjął serce. Po zwycięstwie nad Tiamat zgładził jej wojsko i wziął do niewoli Kingu, któremu przedtem odebrał tablice losu. Odpocząwszy po bitwie, zwycięski bóg rozciął ciało Tiamat na dwie części: jedną umieścił na górze i uczynił z niej niebo, z drugiej stworzył ziemię. Na niebie na podobieństwo domu Apsu zbudował siedzibę E-szara, którą oddał w posiadanie Anu, Enlilowi i Ea.

Tablica V

Na niebie Marduk stworzył gwiazdy, obdarzył Księżyc i Słońce blaskiem, rozdzielił dzień i noc. Prawdopodobnie stworzył także rośliny i zwierzęta (tablica jest uszkodzona). Wszyscy bogowie składali cześć Mardukowi.

Tablica VI

Marduk postanowił stworzyć człowieka. Podzielił się swoim pomysłem z Ea. Uzyskał zgodę bogów na złożenie ofiary z Kingu, z którego krwi Ea stworzył pierwszych ludzi i przykazał im służyć bogom. Jako wyraz wdzięczności bogowie wznieśli Mardukowi świątynię w Babilonie – E-sagilę. Po ukończeniu prac urządzili ucztę, podczas której na niebie ustanowili łuk Marduka. Anszar, Lahmu i Lahamu nadali Mardukowi trzy imiona i nakazali innym bogom uczynić to samo.

Tablica VII

Bogowie śpiewali hymn Mardukowi, w którym wymienili nadane mu pięćdziesiąt imion.

Analiza

Zachowane kopie Enuma elisz datowane są przeważnie na pierwszą połowię I tysiąclecia p.n.e., jednak język akadyjski, w którym utwór został spisany, wydaje się być zbyt archaiczny dla tego okresu, więc datę powstania eposu często przesuwa się na drugą połowę II tysiąclecia p.n.e., choć z drugiej strony autor utworu mógł celowo postarzać język, na co wskazuje nieporadne użycie w wielu miejscach archaizmów.

Tekst Enuma elisz został napisany specyficznym stylem hymniczno-epickim, niemającym odpowiednika w żadnym innym utworze. Zawiera właściwe tylko sobie formy gramatyczne i słownictwo. Takie zastosowanie zasobu leksykalnego jest charakterystyczne dla poezji (słownictwem, jakie występuje w tekście, nie posługiwano się na co dzień). W sposób szczególny dotyczy to takich części mowy, jak zaimki, przysłówki i przyimki.

Tekst ma konstrukcję stroficzną. Każda strofa zawiera cztery wersy i jest podzielona na dystychy dzięki użyciu średniówki. Wers jest podzielony na hemistychy (półwiersze), które składają się z osobnych wyrazów lub ich złożeń i każdy z nich z kolei jest podzielony na dwie części za pomocą akcentów[4]. Pomiędzy wersami dystychu zachodzi relacja. Drugi wers stanowi kontrast dla pierwszego, poszerza jego kontekst lub podkreśla znaczenie.

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Enuma_elisz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., Istota Ludzka, planety i komety, Starożytność, UFO cywilizacje pozaziemskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Enuma Elisz – Babiloński mit o stworzeniu Świata

 1. Ktoś pisze:

  Niektórzy jak widać nie potrafią się pogodzić z tym iż słowa zapisane w Apokalipsie św Jana się spełniają i czas dominacji Rasy Nazistów i ich Main Kapmfu znanego jako torah się bezpowrotnie kończy…

  ale czego się spodziewać po „nacji” jaka w 300%, jak podają badania psychiatrów z USA, cierpi na syndrom znany jako SCHIZOFRENIA PARANOŻYDALNA czego livia von xxxxx jest dobitnym przykładem….

  bo zawsze najciemniej jest pod RA-talnią…. o czym jak widać ta lubująca się w robieniu publicznych zadym kabalistka jakoś „przypadkowo” zapomina…. co też jest typowym objawem GŁODU u dzieciożerczyń pozbawionych swojego papu. Głodu spowodowanego brakiem WYSYSANEJ z innych energii…. zwłaszcza energii MM i jej dzieci jaka jest już poza zasięgiem możliwości tej baronowej von spiers z pewnego cheopskiego projektu jakim tak się lubi chwalić…. kryjąc się w jego cieniu.

  • Maria_st pisze:

   Ktoś może powinienes na jakiś czas odejśc od neta ?!
   Zajmij sie soba a nie livią

   • margo0307 pisze:

    „Ktoś może powinienes na jakiś czas odejśc od neta ?!
    Zajmij sie soba a nie livią”

    ____
    Myślę Maryś, że… aby Ktoś miał jakąkolwiek szansę… „zająć się sobą”, najpierw musiałby zapanować nad własnym pokręconym umysłem, a to – w jego przypadku – rzecz niemożliwa, przynajmniej… na obecnym etapie w tym wcieleniu!

 2. Maria_st pisze:

  obrażliwe wpisy wyrzucam do kosza

 3. siola pisze:

  Dzis bedac na zakupach widzialem na sklepie z kominkami napis ,Radujcie sie ludziska nasz sklep bedzie istnial dalej tylko zmieni sie wierchuszka,jeszcze 4 miesiace byl tam duzy napis ” Kupujcie ludziska komnnki za 50 proc .bo my sklep zamykamy to waszy jedyna okazja by miec nowy kominek w domu.Tak wyglada caly ten boski oswiecony swiat ,klamstwo i iluzja ,tego najlepiej oswiecilo kto najwiecej ukradnie drugiemu udajac nie klJak jest wtedy od kogos dom wykupic amce a swietego.Powie ktos ze chrzescijanstwo pomagalo biednym,powiem Prawda nie zaprzeczam ,ale ja sie pytam czy moge ókrasc kogos tak po polsku kto ma gowno Mist,przecierz jeden z drugim tworzy zmory ,wilkolaki ,diably strzygi i furie by nie mist tu kupowac a mist swoj sprzedac by czlowieka okrasc.

 4. siola pisze:

  http://www.marktplatz-blomberg.de/images/CreateTitleImage.php?title=www.Marktplatz-Blomberg.de

  Podziekujcie Kasi za jej Kozla z Pacanowa ,patrze ja cie na te zdjecia rynku bo se mysle znajdziesz ty cos z domu ,jak na Worku siedem a na tablicy jest ci rynek,i tak patrze As na 4 pod 7 Hotel no i czlowiek co powiedzial do mnie gdy mu opowiedzial co sie dzialo”Alois u niemieckiego ziemianstwa bylo w modzie by synowie pracowali jak robole”.A powiecie co to z Pacanowem ma wspolnego ano ma ci ja matol jetz skojarzyl przeca Herb ci Pacanowa ,beda kozom i koziolkom kowole na kopytka bic podkowy wiec ja Matol w swiat powedrowal szukac gdzie sie jeszcze Herb pacanowa schowal a tu masz ci jest i roza i jaskolka tez na rynku lata.A ja koziol spas sie troche jak za koza bede lotol by nie zakuta ja podkowa.

 5. siola pisze:

  No kto pierwszy powie ze znalazl na tych zdjeciach cos co jest z Pacanowa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s