Wspomnienie św. Marii Magdaleny podniesione do rangi święta

„Aby podkreślić znaczenie tej, która jest pierwszą apostołką Zmartwychwstania, bo przekazała radosną nowinę apostołom, wspomnienie św. Marii Magdaleny zostaje podniesione do rangi święta i obdarzone własną prefacją” – czytamy w opublikowanym dziś dekrecie.

W związku z wyrażonym przez Franciszka pragnieniem, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu opublikowała dekret, w którym celebrowanie dnia św. Marii Magdaleny – obecnie wspomnienie obowiązkowe, stanie się świętem.

Dokument podkreśla, że „decyzja ta wpisuje się w aktualny kontekst kościelny, który domaga się pogłębionej refleksji o godności kobiety, nowej ewangelizacji i wielkości tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Już Jan Paweł II zwrócił uwagę nie tylko na rolę kobiet w misji Chrystusa i Kościoła, ale także na rolę Marii Magdaleny jako świadka – kobiety, która pierwsza ogłosiła apostołom zmartwychwstanie. Jest ona przykładem pierwszej autentycznej ewangelizatorki, jest apostołką apostołów”.

W dekrecie czytamy również, że „z pewnością Maria Magdalena należała do grupy uczniów Jezusa, szła za nim aż pod krzyż i do ogrodu, w którym znajdował się grób. Ewagelia Jana mówi, że płakała, bo nie znalazła ciałą Pana. Jezus okazał jej miłosierdzie pozwalając, by rozpoznała go jako mistrza i przekształcił jej łzy w radość paschalną Powiedział do niej: „nie zatrzymuj mnie”. Jest to zaproszenie skierowane do całego Kościoła – aby wejść w doświadczeie wiary, które przekracza ludzkie rozumienie Bożej tajemnicy. To dobra lekcja dla każdego ucznia Jezusa – aby iść do innych ludzi i ogłaszać i radość Zmartwychwstania”.

„Dlatego celebracja liturgiczna wspomnienia tej kobiety powinna być obchodzona tak samo jak święta liturgiczne apostołów w kalendarzu rzymskim” – czytamy w dekrecie.

Święto będzie obchodzone 22 lipca – w dniu, w którym dotychczas wspominano świętą Marię Magdalenę.
źródło:
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,26434,wspomnienie-sw-marii-magdaleny-podniesione-do-rangi-swieta.html

Kobieta równa apostołom
Karol Wilczyński
Maria_Magdalena
Fragment traileru filmu „Pasja” (fot. youtube.com)
ZOBACZ WIĘCEJ
Czy papież przyjmie zaproszenie wielkiego imama? Czy papież przyjmie zaproszenie wielkiego imama?
Zakonnice udają prostytutki, by ratować ofiary handlu ludźmi Zakonnice udają prostytutki, by ratować ofiary handlu ludźmi
Amnesty International: dekryminalizacja prostytucji Amnesty International: dekryminalizacja prostytucji
Dwie rady zakonnicy dla prostytutki Dwie rady zakonnicy dla prostytutki
Oficjalny dekret Watykanu wprowadził niewielką zmianę do kalendarza liturgicznego. Wspomnienie św. Marii Magdaleny podniesiono do rangi święta liturgicznego, zrównując jego rangę ze wspomnieniami pozostałych apostołów. Zmiana niewielka, ale jej znaczenie – ogromne.

Jest to jedna z pierwszych kobiet, której liturgiczne wspomnienie podniesiono do rangi święta. W liście towarzyszącym oficjalnemu dekretowi abp Arthur Roche napisał, że „decyzja ta wpisuje się w aktualny kontekst kościelny, który domaga się pogłębionej refleksji o godności kobiety, nowej ewangelizacji i wielkości tajemnicy Bożego miłosierdzia. Już Jan Paweł II zwrócił uwagę nie tylko na rolę kobiet w misji Chrystusa i Kościoła, ale także na rolę Marii Magdaleny jako świadka – kobiety, która pierwsza ogłosiła apostołom zmartwychwstanie. Jest ona przykładem pierwszej autentycznej ewangelizatorki, jest apostołką apostołów”.
więcej:
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,2472,kobieta-rowna-apostolom.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., Aktualności, Człowiek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Wspomnienie św. Marii Magdaleny podniesione do rangi święta

 1. Maria_st pisze:

  22 lipca?
  Coś mi sie przypomina z tą data….urodziny Ozyrysa a moze Izydy …gdzies tu to było,
  Wciąż odgrzebujemy martwych….fikcyjnych czy też prawdziwych….
  i cierpienie
  o co tu biega?

 2. Dawid56 pisze:

  Tym razem polega to na tym że papież Franciszek uznał ,że Maria Magdalena była równa Apostołom .

 3. Maria_st pisze:

  „Tym razem polega to na tym że papież Franciszek uznał ,że Maria Magdalena była równa Apostołom . acha, znaczy kolejna świeta KK ?
  Równa apostołom, a kobieta nie jest równa mężczyznie?
  kolejne mydlenie oczu…. i tak to trwa
  Heh
  no cóz, moda na MM robi swoje…..ciekawe na kogo kolejna moda idzie i znowu kolejny świety

 4. margo0307 pisze:

  „… moda na MM robi swoje…..ciekawe na kogo kolejna moda idzie i znowu kolejny świety”
  ___
  Może tak być…
  Wypromowanie kolejnego, czy kolejnej – w tym wypadku świętej, po to jedynie by… odwrócić uwagę wiernych od wartości zawartych w przesłaniach Nauczyciela…
  Dobrze to ujął Marek w jednym ze swoich komentów:

  „… czy to deprecjonuje postać Jezusa czy świadczy jedynie o umiejętności dostrzeżenia przez Watykan konieczności sprawowania ”pieczy” zaciemnienia treści Jego przesłania

  • Dawid56 pisze:

   Nie lubię tej nazwy moda na MM.Ten wpis uczyniłem żeby podkreślić niedocenianą rolę kobiet w KK i rolę Marii Magdaleny w życiu Jezusa Chrystusa i krzewieniu jego nauk.

 5. marek pisze:

  Jam jest w Bogu a Bóg wokół mnie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s