Noosfera a techno( cyber) sfera

Kiedy około 5 a może 6 lat temu zetknąłem się z pojęciem Noosfery, to pojęcie wydawało mi się zupełnie niezrozumiałe.Szukałem wyjaśnienia w Wikipedii i nic.Z pojęciem tym zetknąłem się w książkach Jose Argulesa np „Czas i technosfera”. Przeczytałem , a w zasadzie zapoznałem się z książką „Czas i technosfera” i w zasadzie niewiele z niej zrozumiałem.Dzisiaj powoli dociera do mnie co oznacza słowo Noosfera-to po prostu globalna Świadomość.Pojecie noosfery wprowadził Theilhard de Chardin i Wladimir Wiernadski .Zgodnie z teorią noosfery wpływa ona bezpośrednio na to co się fizycznie dzieje na Ziemi, wpływa ona na to czy na Ziemi powstają trzęsienia Ziemi czy wybuchy wulkanów. Jeśli Noosfera jest zharmonizowana z atmosferą, biosferą i stratosferą , geosferą i jonosferą Ziemi to znaczy że Gaja jest zharmonizowana z Noosferą i nic dzieciom Ziemi z jej strony nie grozi.Aby istniała w pełni zharmonizowana z Gają Noosfera nie musi wcale istnieć Technosfera czy cybersfera.Można powiedzieć więcej to właśnie istnienie cybersfery czy technosfery osłabia pozytywną zharmonizowaną z Gają Noosferę.
Cosmic_noosfera

Jednym z elementów spuścizny Theilarda de Chardin’a, które na trwałe weszło do słownictwo filozoficznego, jest pojęcie noosfery. Chcąc oddać swoje doświadczenie istnienia jakiegoś ponadindywidualnego świata kultury, które przez poszczególne jednostki, nawet genialne, jest nieogarniony, wymyślił słowo „noosfera”. Utworzył je analogicznie do słowa „biosfera”. Greckie nous znaczy tyle, co rozum, umysł, duch. Noosfera miała być sferą myśli wytworzonej kolektywnie przez jednostki, społeczeństwa, narody, rasy i kręgi kulturowe; to sfera wokółziemskiej świadomości tworzonej przez wszystkie pokolenia ludzkie; to nieutrwalony oraz utrwalony w różnych formach przekaz kulturowy w skali ogólnoludzkiej.

Człowiek jest istotą społeczną, czego efektem jest świat szeroko pojętej kultury. Noosfera miała oznaczać istnienie systemu idei niezależnych od indywidualnego człowieka, zawierającego w sobie ponadczasowe rezultaty ludzkiej działalności. To dziedzictwo kulturowe, które ulega stopniowej kumulacji i wzbogaceniu. Zawiera ono i prawdy, i fałsze. Jest ono względnie autonomiczne, a znaczna jego część to niezaplanowane wytwory ludzkich działań. Noosfera ma swoją historię i obejmuje wszelkie wytwory ludzkiego intelektu i wyobraźni, narzędzia, instytucje społeczne, wartości etyczne oraz dzieła sztuki. Słowem, wszystkie ponadindywidualne dokonania człowieka.

W gruncie rzeczy Teilhard tworzy to pojęcie po to, by opisać przeczuwane przez niego już w latach dwudziestych ubiegłego wieku procesy globalizacyjne. Wyprzedza w tym względzie Marshalla McLuhana i wszystkich proroków globalizacji o co najmniej 30-40 lat. Jego koncepcja ma charakter mocno postulatywny – pisze jak powinny wyglądać te procesy z punktu widzenia etycznego czy duchowego. Stąd też wiele wątpliwości nad jego wizją, ponieważ w rzeczywistości procesy te przebiegają zupełnie inaczej.

Ale trzeba mu przyznać jedno. Noosfera oznacza świat nie jakiejś konkretnej, partykularnej kultury, ale zbiorowe dziedzictwo ludzkości. Chodzi o to, że poszczególne idee, koncepcje, światopoglądy itp. nie mają charakteru lokalnego, ale globalny – istnieją i funkcjonują w różnych cywilizacjach, nie są więc przypisane do jakiejś konkretnej kultury. Ponad tym, co lokalne powstaje coś, co jest wspólne wszystkim ludziom, lub co może stanowić wspólne podłoże wszystkich cywilizacji i wszystkich kultur. Teilhard kładzie nacisk na to, co łączy ludzi, a nie na to, co ich dzieli. Jest w tej mierze bardzo optymistyczny. I to jest piękne w jego pisarstwie.
Grzegorz Pacewicz

źródło:
http://naukowy.blog.polityka.pl/2007/04/12/my-dzieci-noosfery/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., Człowiek, Dusza, Obserwacje Ziemi, Świadomość. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

30 odpowiedzi na „Noosfera a techno( cyber) sfera

 1. margo0307 pisze:

  „… Noosfera miała oznaczać istnienie systemu idei niezależnych od indywidualnego człowieka, zawierającego w sobie ponadczasowe rezultaty ludzkiej działalności. To dziedzictwo kulturowe, które ulega stopniowej kumulacji i wzbogaceniu. Zawiera ono i prawdy, i fałsze
  Noosfera… obejmuje wszelkie wytwory ludzkiego intelektu i wyobraźni, narzędzia, instytucje społeczne, wartości etyczne oraz dzieła sztuki.
  Słowem, wszystkie ponadindywidualne dokonania człowieka…
  Noosfera oznacza… zbiorowe dziedzictwo ludzkości…”

  Dodała bym do powyższego:

  ” zbiorowe dziedzictwo ludzkości”… świadome i nieświadome

  I wiesz Dawidzie ?, jakoś tak dziwnie…, to określenie… zbiorowe dziedzictwo ludzkości…, zamknięte w słowie: Noosfera skojarzyło mi się z… nieświadomością zbiorową (NŚ)…, o której pisał C.G.Jang…

  „… Wg. Junga NŚ zbiorowa jest „we wszystkich ludziach jednym i tym samym”, dzięki temu aspektowi identyczności nieświadomość zbiorowa jest tym, „… co pośredniczy między ludźmi.
  W pewnym sensie jest ona „tym jednym, co wszystkich obejmuje” czyli posiada ponadosobistą i ponadczasową naturę.

  Nieświadoma część psychiki zawiera w sobie zarówno biologiczne jak i kulturowe dziedzictwo ludzkości.
  Jest to ogromny zasób treści psychicznych otrzymywanych przez każdego z ludzi już w momencie urodzenia:
  zbiorowa nieświadomość jest ogromnym duchowym dziedzictwem rozwoju ludzkości, odrodzonym w każdej strukturze indywidualnej.

  Ważne też jest, że według Junga świadoma część psychiki – a więc ta jej część na której przede wszystkim koncentrujemy się w swoim poznaniu naukowym i filozoficznym – jest wtórna wobec NŚ zbiorowej, pisze on, że jest ona jak mała wysepka na oceanie nieświadomości.

  Co więcej wszelka inspiracja czy to w życiu, czy w twórczości pochodzi wyłącznie z „głębin” nieświadomości:
  „wszystko, co kiedykolwiek ludzki — duch stworzył, pochodziło z treści, które w ostatecznej analizie istniały jako nieświadome ziarna”
  .

  Z tego opisu wynika, że… zbiorowa NŚ jest „wspólną, ponadosobową psyche”, w skład której wchodzą archetypy i popędy będące, wg Junga… wrodzonym wyposażeniem indywidualnej psychiki każdego człowieka, a także i to, że… NŚ zbiorowa steruje świadomością, tyle że… w niedostrzegalny dla świadomości sposób…

  W przeciwieństwie do nieświadomości indywidualnej, – NŚ zbiorowa zawiera elementy charakterystyczne dla całej ludzkości czy wręcz całego życia psychicznego.
  Jolande Jacobi, wieloletnia uczennica Junga, w swojej książce o jego psychologii, tak próbuje oddać jej charakter:

  „Zbiorowa NŚ składa się z treści stanowiących nawarstwienie typowych – niezależnie od różnic historycznych, etnicznych i innych – właściwości ludzkości od jej czasów pierwotnych reakcji na powszechne ludzkie sytuacje, jak np. lęk, niebezpieczeństwo, walka z przemocą, wzajemny stosunek między płciami, rodzicami i dziećmi, postawy wobec nienawiści i miłości, wobec narodzin i śmierci, potęgi jasnych i ciemnych pierwiastków, etc…”

  Czy w świetle powyższego – nie należało by najpierw zaznajomić się z… własną indywidualną nieświadomością, by… uwolnić się od wzorców, programów, naleciałości, etc…, które sterują naszym życiem… ?

  • tikali sunyata JESTEM ;-) pisze:

  • Dawid56 pisze:

   Dziękuję Margo za uzupełnienie tego arta :).Być może jest tak, ze za czasów Junga Świadomość zbiorowa była niewielką częścią ( drobinką nieświadomości zbiorowej). Dzisiaj jest chyba nieco inaczej- Świadomość zbiorowa jako gatunku ludzkiego jest znacznie większa aniżeli za czasów Junga.Świadomość duchowa dzisiejszego Człowieka jest również znacznie większa.Podobno rodzi się coraz więcej tzw dzieci Indygo :)- zbliża się era Wodnika i to są pierwsze sygnały jej zbliżania.

   • margo0307 pisze:

    „.. zbliża się era Wodnika i to są pierwsze sygnały jej zbliżania.”
    ____
    Tak Dawidzie, tak… ❤
    Abyśmy tylko nie popadli ze skrajności w skrajność.., podobnie jak ten mnich-ogrodnik, który grabił liście w skalnym ogrodzie…
    Nie pozostawił ani jednego liścia, zebrał wszystkie, ale… ciągle coś wydawało mu się nie tak…
    Nie potrafił pojąć, co to takiego.
    Przyglądał się ogrodowi i widział, że czegoś brakuje…
    Kiedy pojawił się mistrz, mnich powiedział:

    – „Tyle godzin pracuję w ogrodzie, ale… ciągle jest on niedoskonały”…

    Mistrz rzucił okiem, podszedł do drzewa i potrząsnął nim.
    Kilka liści opadło na murawę.

    – „Ach!, no tak…”- odetchnął z ulgą mnich-ogrodnik…

    • Dawid56 pisze:

     Ta niedoskonałość, o której piszesz to nieoznaczoność albo tajemnica.Jakże cudownie jest żyć gdy wokoło wiemy że istnieją tajemnice, które cały czas nam się ujawniają, albo które cały czas sami odkrywamy 🙂

 2. margo0307 pisze:

  Wiedzieć, że jest się więźniem swojego umysłu, że żyjesz w wyimaginowanym świecie, który jest twoim własnym tworem, to… przedświt mądrości.” Nisargadatta Maharaj

  • tikali sunyata tez JESTEM ;-) pisze:

   ❤ :-}

   • margo0307 pisze:

    Światło z kolejnym świtem ciągle nazywam życiem…

    Co dzień, gdy przejdziesz próg
    Jest tyle dróg co w świat prowadzą
    I znasz sto mądrych rad
    Co drogę w świat wybierać radzą
    I wciąż ktoś mówi ci
    Że właśnie w tym tkwi sprawy sedno
    Byś mógł z tysiąca dróg Wybrać tę jedną…

    I tak zrządzi traf Że świata prawd nie zechcesz zmieniać
    I gdy kark umiesz zgiąć
    Gdy siłą wziąć sposobu nie ma
    Gdy w tym nie zgubisz się
    Nie zwiodą cię niełatwe cele
    Wierz mi, na drodze tej osiągniesz wiele
    Znajdziesz na tej jednej z dróg
    I kobiet śmiech i forsy huk
    Choćby cię kląć świat cały miał
    Lecz w oczy nikt nie będzie śmiał
    Chcesz łatwo żyć, to śmiało idź Idź taką drogą…

    I nim nie raz nie sto osiągniesz to mój przyjacielu
    I nim przetarty szlak
    Wybierzesz jak wybrało wielu
    I nim w świat wejdziesz ten
    By podłóg cen pochlebstwem płacić
    Choć raz, raz pomyśl
    Czy czegoś nie tracisz
    Bo przecież jest nie jeden szlak
    Gdzie trudniej iść, lecz idąc tak
    Nie musisz brnąć w pochlebstwa dym
    I karku giąć przed byle kim
    Rozważ tę myśl, a potem idź
    Idź swoją drogą…

  • marek pisze:

   Aby móc coś klasyfikować trzeba najpierw ” stać się „, a więc zaistnieć jako ego świadomość .

   Dopiero zespolenie w sobie przeciwieństw daje podstawę do tworzenia właściwych osądów.

   Ego osobowość tka nić subiektywnego rozumienia utwardzając tym jedynie zbiorowy gobelin matrixa .

   Jam jest w Bogu a Bóg wokół mnie

   • margo0307 pisze:

    Ciekawostki nie tylko polityczne na „Horyzoncie Zdarzeń”…
    – Tzw. „wojna z terrozyzmem” została zapoczątkowana zamachami 9/11 ?
    – Niemiecka grupa „PixelHelper” wywiesiła plakat przedstawiający dwóch kompanów: Hitlera i Erdogana…
    – Kolorado, marihuana i ekonomiczny potencjał legalizacji konopi…
    – Gadżet w postaci tłumacza na żywo w uchu…
    – Sztuczna inteligencja – sztuczny prawnik i… nasza świadomość jako towar… ?
    – Rada d/s bezkonkurencyjności w UE udostępni badania…

    • Dawid56 pisze:

     Z kolei Jose Argules w swojej pracy Czas i technosfera 11.09.2001 przedstawia jako „Nieuniknione wydarzenie” .Zauważa też że minęło prawie dokładnie 56 lat ( ok miesiąc więcej) od zrzucenia bomb atomowych na Japonię.Ten kod 56 jest bardzo ważny bo to 28×2 , a 28 lat jest tzw cyklem gregoriańskim( co 28 lat w kalendarzu gregoriańskim dany dzień(data) przypada tego samego tygodnia.

 3. margo0307 pisze:

  „… Prawda jest dziwniejsza, niż jakakolwiek fantazja…”
  ___
  Ciekawostki głoszone przez G.Kavassilasa m.in. na temat Księżyca i zasiedlających go istot…, oraz wpływu jaki ten sztuczny satelita Ziemi wywiera na Ziemię i jej mieszkańców…

 4. Dawid56 pisze:

  Czy zna Ktoś z was ten piękny utwór?.Niestety nie ma słów.
  http://www.crystalinks.com/sacredfemininemed.html

  • margo0307 pisze:

   Cyt.z 2/10 cz.

   „… W tym zrównaniu, jedności z wszystkim innym, które pochodzi z doświadczenia jedności, leży mądrość: wszystko na drodze ma swoje uzasadnienie.
   Mądrość, która mówi, że nie ma żadnego absolutnego oddzielenia między Ty i Ja.
   Ale ten poziom musi być doświadczany. Z tego doświadczania wyrasta miłość.

   Kto kocha – ten otrzymuje.
   Jest tak, że miłość zawsze dostaje odpowiedź w tej czy innej formie
   .

   Ta miłość nie ma nic wspólnego z moralnością, ona opiera się na doświadczeniu braku oddzielenia.
   Dopóki miłość bliźniego pozostaje przykazaniem {nakazem} „kochaj bliźniego swego jak siebie samego” – dopóty nie dotarliśmy do tego poziomu miłości.
   Jeżeli kochamy naprawdę, to rozpoznajemy w drugim człowieku siebie samego i doświadczamy, że… rzekome zło w nim – jest naszym złem, a dobro w nim – nam dobrem…”

   • JESTEM pisze:

    „To, co nazywamy złem, należy tak samo do ewolucyjnego procesu jak i to, co nazywamy dobrem. Jest to trudne do zrozumienia, ale gdy przebijam się do głębokiego doświadczenia [miłości], rozpoznaję, że to, co nazywam złem, ostatecznie posiada funkcję w ewolucyjnych wydarzeniach. A w tym momencie, w którym rzeczywiście przebijam się na ten inny poziom, nie mogę więcej czynić zła, ponieważ czyniłbym je samemu sobie.” – Willigis Jäger – O miłości – 6/10 [PL]

    • JESTEM pisze:

     Podobnie jest z ja – ego i egotycznymi działaniami…
     Także ono spełnia funkcję ewolucyjną. ‚ale gdy przebijamy się do głębokiego doświadczenia [miłości], rozpoznajemy, że to, co nazywamy ja-ego i pochodzące z niego egotyczne działania, ostatecznie posiadają funkcję w ewolucyjnych wydarzeniach.
     A w tym momencie, w którym rzeczywiście przebijamy się na ten inny poziom, nie możemy więcej działać z egotycznych pobudek, ponieważ ja-siebie przestaje być oddzielonym od Ja-Siebie i JA – SIEBIE, KTÓRE JEST… JEDNIĄ, CAŁOŚCIĄ. ❤

 5. margo0307 pisze:

  Albo… pic na wodę fotomontaż, albo…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s