Brązowy karzeł, albo zagubiona planeta odkryte na skraju Układu Słonecznego?

Dwa niezależne zespoły badawcze (jeden z Meksyku, a drugi ze Szwecji) pracujący w obserwatorium astronomicznym ALMA w Chile, poinformowały o prawdopodobnym odkryciu nieznanych wcześniej obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Eksperci nie wiedzą co to za ciała niebieskie, ale spekulują, że zależnie od odległości od Słońca może to być zarówno gazowy olbrzym, planeta skalista albo brązowy karzeł.

Nowy obiekt ukladu słonecznego
Radioteleskop ALMA jest oficjalnie największą astronomiczną budowlą na Ziemi. Znajduje się na pustyni Atacama a jego nazwa to skrót od Atacama Large Millimeter Array. Teleskop znajduje się na wysokości pięciu tysięcy metrów gdzie często jest bezchmurne niebo, suche powietrze a na dodatek nie ma zanieczyszczenia światłem dużych miast. Jego budowa wciąż trwa i jest realizowana w ramach współpracy chilijsko-europejskiej. Jednak od 2013 roku urządzenie pracuje wykorzystując część z zainstalowanych anten. To wystarczyło do dokonania tego niezwykłego odkrycia.

Wizualizacja skończonego radioteleskopu ALMA – źródło: ESA

Urządzenia radioteleskopu ALMA poszukiwały od tego czasu tak zwanych chłodnych obiektów i dane wskazują na to, że wreszcie odnaleziono coś interesującego. Niestety nie wiadomo jeszcze w jakiej odległości znajdują się te obiekty, a to implikuje kłopoty w oszacowaniu ich rozmiarów. Dlatego astronomowie zmuszeni zostali do spekulowania na temat tego z czym możemy mieć do czynienia.

W opublikowanych pracach naukowych, oba zespoły opisują duży obiekt zaobserwowany w zewnętrznych obszarach Układu Słonecznego i kolejny prawdopodobnie w pobliżu systemu gwiezdnego Alfa Centauri. Jednak specjaliści obu zespołów badawczych nie wykluczają, że oba obiekty znajdują się jednak na obrzeżach naszego układu.

Według ekspertów jeden z nich może być planetą wielkości Ziemi w odległości 100 AU do 300 AU ( jednostka astronomiczna). Miałaby to być planeta o średnicy 1,5 razy większej niż ziemska. Z pewnością odkrycie to rozpali umysły poszukiwaczy mitycznej planety X zwanej też Nibiru. Istnieje też taka możliwość, że obiekt ten znajduje się dużo dalej i jest znacznie masywniejszy. Przy założeniu, że odległość tego ciała niebieskiego to około jedna trzecia roku świetlnego, może się okazać, że odkryto nieznanego gazowego giganta wielkości Neptuna, albo chłodnego brązowego karła.

Odkrycia te są na tyle zaskakujące, że niektórzy astronomowie nie dają im wiary. Po zapoznaniu się z wynikami obu prac badawczych zasugerowano, że przynajmniej jeden lub nawet oba z tych obiektów są tylko złudzeniami, przypadkowymi plamami na ekranie lub zakłóceniami, które w jednej chwili przybrały formę sygnału podobną do tej jakie oczekiwano by od bardzo odległych chłodnych obiektów.

Z pewnością konieczne są kolejne badania tych anomalii, aby potwierdzić, albo wykluczyć hipotezy zaproponowane przez oba zespoły naukowe. Jeśli jednak uda się stwierdzić, że te obiekty istnieją i określić jak daleko się znajdują, to bez wątpienia będziemy mieli wielka sensację astronomiczna.
źródło:
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/brazowy-karzel-albo-zagubiona-planeta-odkryte-skraju-ukladu-slonecznego

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., Istota Ludzka, planety i komety. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Brązowy karzeł, albo zagubiona planeta odkryte na skraju Układu Słonecznego?

 1. Dawid56 pisze:

  Gdyby to była prawda, to będziemy mieć z największym odkryciem XXI wieku, które po prostu zmieni nasza Świadomość.

 2. siola pisze:

  A moze jak dwie to to na co juz od wiekow czeka ludzkosc ,na zmiany .
  Dwa statki Matki ktory ´wy tu zwiecie Panem,gdzies to juz slyszalem .
  Coz zmiany na niebie zmian na ziemi zwiastowanie.

 3. siola pisze:

  Dlugie pomieszczenie a w nim jakby dlugie loze z piekna gruba pierzyna .Jest w nim sporo ludzi co sie budzi.Lata kotek i dwa pieski ,Jurandowa je glaska i tez wstaje.Usiadla na tapczanie ale jej jakos pod siedzeniem mokro ,zaglada a pod tylkiem gruszka.Tak sie zastanawia cos takiego gruszka taka dobra a Ona na niej usiadla,oj mowi do reszty jedzcie gruszki bo zdrowsze sa od jablek w tej zabawie.

  • A 58 pisze:

   Dziś po godzinie 17 15 na wschodzie pojawiły się dwa obiekty o mocnym świetle .Potem zgasły w miejscach , gdzie się pojawiły .Potem o godzinie 18 30 pojawił się krótko czerwony rozbłysk..Sprawdziłem dla mojej miejscowości możliwość błysków Irydium. Żaden nie figuruje w tabelach w tym czasie.

 4. Maria_st pisze:

  Dziś po godzinie 17 15 na wschodzie pojawiły się dwa obiekty o mocnym świetle .Potem zgasły w miejscach , gdzie się pojawiły .Potem o godzinie 18 30 pojawił się krótko czerwony rozbłysk..Sprawdziłem dla mojej miejscowości możliwość błysków Irydium. Żaden nie figuruje w tabelach w tym czasie.

  Andrzeju to lucek zajaczki puszcza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s