Czy to było rzeczywiście OOBE?

Naukowcy odkryli, co dzieje się z osobą podczas podróży poza ciałem – OOBE
OOBE od „out-of-body experience”, zwane też eksterioryzacją, to osiągnięcie wrażenia postrzegania świata spoza własnym ciałem. Naukowcy postanowili to zbadać to i używając specjalnego skanera, mózgu śledzili, co dzieje się z człowiekiem „pozostawiając swe ciało.”
OOBE
Ludzie, którzy doświadczyli OOBE to na ogół ofiary wypadków znajdujące się na granicy życia i śmierci. Zdarza się jednak, że niektórzy starają się wprowadzić się w ten stan intencjonalnie. Aby zrozumieć, co naprawdę dzieje się z osobą doświadczającą „podróży poza ciałem fizycznym”, eksperci użyli skaner MRI (Rezonans Magnetyczny). W ten sposób udało im się zaobserwować, które obszary mózgu są aktywne podczas doświadczenia tego uczucia.

Jeden z wolontariuszy, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w badaniu, wszedł do środka skanera ze specjalnym wyświetlaczem wyświetlaczem wirtualnej rzeczywistości noszonym na głowie. Ekran ten nadawał obraz ciała drugiego ochotnika, który znajdował się w innej części tego samego pomieszczenia.

Aby pobudzić uczestników eksperymentu do odczuwania wrażeń, naukowcy w tym samym czasie dotykali drewnianym wskaźnikiem do tych samych części ich ciał. W ten sposób udało im się osiągnąć u wolontariusza, który leżał z wyświetlaczem, wrażenie, że jego ciało znajduje się gdzieś indziej. Twierdził on, że miał wrażenie, iż jego ciało znajduje się w innej części pokoju.
Wyniki eksperymentu, przeprowadzonego w Karolinska Institute w Szwecji, wskazują, że efekt OOBE powstaje w mózgu. Jego części, które wykazały reakcję na to złudzenie to między innymi kora przedruchowa, czy kora zakrętu obręczy, którą uważa się, za odgrywającą ważną rola poznawczą.
NIe wszyscy eksperci zgadzają się z konkluzjami szwedzkich naukowców. Najwięcej zarzutów jest w stosunku do indukowania tego pseudo-OOBE za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Adwersarze twierdzą, że to po prostu badanie innego stanu świadomości, ale na pewno nie OOBE.
źródło:
http://innemedium.pl/wiadomosc/naukowcy-odkryli-co-dzieje-sie-osoba-podczas-podrozy-poza-cialem-oobe

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., Człowiek, Ezoteryka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Czy to było rzeczywiście OOBE?

 1. Maria_st pisze:

  „NIe wszyscy eksperci zgadzają się z konkluzjami szwedzkich naukowców. Najwięcej zarzutów jest w stosunku do indukowania tego pseudo-OOBE za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Adwersarze twierdzą, że to po prostu badanie innego stanu świadomości, ale na pewno nie OOBE.”

  w czasie oobe nie ma sie wrażenia bycia gdzieś ” tam”…a widzi sie i słyszy tak jak w ” realu”….więc nie wiem co ten eksperyment ma udowodnic.
  Gdy mia;am spontaniczne wyjścia—-widzialam na poczatku swoje leżace z poza ciala…nie głowy/mozgu

 2. Dawid56 pisze:

  Dokładnie tak jak napisałaś, ja też czułem się „jak w realu”.

 3. marek pisze:

  A ode mnie z leciutkim sarkazmem . Naukowcy jeszcze na dodatek szwedzcy , jak by u nas w Polsce było mało idiotów którzy twierdzą że tworzą naukę .

  m

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s