20 stycznia 2015 zmarł Edgar Froese, założyciel grupy muzycznej Tangerine Dream

20 stycznia 2015 zmarł Edgar Froese

To już definitywny koniec grupy muzycznej o tajemniczej nazwie Tangerine Dream( mandarynkowe marzenie). Edgar Froese był założycielem tej grupy muzycznej, która chyba jako pierwsza zaczęła grać ten dziwny rodzaj muzyki – muzykę elektroniczną. Do czołowych muzyków Tangerine Dream mozna zaliczyć również Petera Baumana i Klausa Schultza, którzy obok Edgara Froese tez wydali swoje solowe płyty. Zespól grał tzw. muzykę kosmiczną, która była używana jako podkład muzyczny do wielu filmów naukowych, głównie o tematyce kosmicznej.

Tangerine Dream – niemiecki zespół rockowy grający muzykę elektroniczną, założony w 1967 roku przez Edgara Froese. W ciągu swego istnienia zespół wielokrotnie zmieniał skład, z wyjątkiem samego Froese, który pozostał członkiem zespołu aż do swojej śmierci w styczniu 2015 roku. We wczesnym okresie członkiem Tangerine Dream był perkusista i kompozytor Klaus Schulze, ale najtrwalsza była formacja z połowy lat 70. – klawiszowe trio w składzie: Froese, Christopher Franke, Peter Baumann. Z początkiem lat 80. Baumanna zastąpił Johannes Schmoelling; także ten skład utrzymał się dość długo i był bardzo twórczy.
Albumy Tangerine Dream z wczesnego „okresu różowego” (ang. „Pink Years”) miały kluczowe znaczenie dla rozwoju tzw. Krautrocka. Albumy z „okresu virginowskiego” (ang. „Virgin Years”) i późniejsze dały podwaliny dla gatunku new age.
Obok licznych nagrań studyjnych i koncertowych, zespół stworzył oprawę muzyczną dla blisko trzydziestu filmów, w tym Sorcerer („Cena strachu”), Thief („Złodziej”), The Keep („Twierdza”), Risky Business („Ryzykowny interes”), Firestarter („Podpalaczka”), Legend („Legenda”), Miracle Mile („Cudowna mila”). Wielu późniejszych fanów poznało Tangerine Dream właśnie dzięki tym filmom.
Więcej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tangerine_Dream
Najsłynniejsze płyty Tangerine Dream to Stratosfera, Phaedra ,Rubycon i Ricochet i niektóre solowe płyty Edgara Froese, Petera Baumanna i Klausa SchultzeReklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., Istota Ludzka, Kosmos. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „20 stycznia 2015 zmarł Edgar Froese, założyciel grupy muzycznej Tangerine Dream

 1. Dawid56 pisze:

  Jest jeszcze jedna ciekawostka.Prawdopodobnie nazwa Tangerine Dream powstała w powiązaniu z strefą międzynarodową Tanger w Maroku( Tanger został przyłączony do Maroka w lipcu 1956). Tanger był mekką wszelkiego rodzaju artystów.Grali i mieszkali tam między innymi członkowie grupy The Rolling Stones.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Tanger
  Bardzo ciekawa była flaga strefy międzynarodowej Tangeru – to pentagram
  strefa tangeru

 2. margo0307 pisze:

  Zobaczcie jaki piękny krajobraz w Ekwadorze…
  A te żółte kwiatki przy końcu filmiku przypominają mi nasze rodzime forsycje… 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s