Niepotrzebna? zmiana czasu zimowego na letni

Po raz pierwszy zmiana czasu z zimowego na letni miała miejsce w Niemczech w roku 1916 w czasie I Wojny Światowej. W artykule zamieszczonym poniżej twierdzi się ze z punktu psychiki człowieka gorsza jest zmiana wiosenna bo śpimy o godzinę krócej i organizmowi dość trudno przyzwyczaić się do tego nowego rytmu czasu. Z mojej obserwacji wynika jednak zupełnie inna teza. Dużo gorsza jest zmiana jesienna bo jest dzień krótszy o godzinę po południu Słońce zamiast zachodzić np o 17.20 zachodzi już o 16.20. Niektórzy ludzie nie lubią kiedy szybko wieczorem lubi się ciemno i wtedy gorzej się czują. Prawdopodobnie ten efekt nie maiłby mniejsza gdyby ewentualna zmiana czasu miała miejsce po koniec września , a nie pod koniec października kiedy Słońce już stosunkowo szybciej zachodzi. Ideałem byłby jeden czas albo letni albo zimowy. Problematyczne jest też sporządzanie kosmogramów dla osób urodzonych za granicą. Trzeba pamiętać, że w różnych krajach w sposób odmienny wprowadzano czas letni. Są również kraje jak USA, w których w niektórych stanach wprowadza się czas letni a w innych nie.

Skąd te zmiany?
Stosowanie czasu letniego ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego (dziennego). Latem czas lokalny przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, dzięki czemu zachód słońca następuje godzinę później.
Czas zimowy, to czas lokalny obowiązujący w okresie jesienno-zimowym. Jesienią czas lokalny przesuwany jest o godzinę do tyłu, tak więc zrównuje się z czasem geograficznym.
W które dni roku następuje zmiana czasu?
W Unii Europejskiej zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca o 1:00 (czasu uniwersalnego UTC), natomiast zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października również o 1:00 w nocy czasu uniwersalnego, ale tym razem o godzinę do tyłu.
W Polsce
W Polsce zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Zgodnie z tym rozporządzeniem zmiana czasu z zimowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego. Powrót do czasu zimowego wymaga cofnięcia o jedną godzinę wskazań zegarów, tj. z godz. 3:00 na 2:00.
Zmiany czasu na świecie
Początki
Jednymi z pionierskich krajów we wprowadzaniu czasu letniego były Niemcy, którzy zaczęli go stosować podczas I wojny światowej, a dokładnie 30 kwietnia 1916 roku (powrót do czasu zimowego nastąpił 1 października 1916 r.). Podyktowane to było chęcią zaoszczędzenia węgla używanego do produkcji energii elektrycznej, a jednocześnie bardzo cennego w czasie wojny. Wkrótce zmiany czasu zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii, a następnie w większości krajów europejskich. W Rosji przejście na czas letni wprowadzono w 1917 r. a w Stanach Zjednoczonych w 1918 r.
W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. Wprowadzone w okresie między I a II wojną światową, następnie podczas okupacji hitlerowskiej, a po wojnie w latach 1946 — 1949, 1957 — 1964 oraz od 1977 roku do chwili obecnej.
Obecnie
W 2014 roku zmianę czasu stosuje 79 krajów, przy czym w niektórych z nich zmiany dotyczą tylko wybranych części, np. w Stanach Zjednoczonych. Łącznie dotyczą one ponad miliarda ludzi na całym świecie. Znacznie więcej, bo aż 159 krajów, nie stosuje w ogóle zmiany czasu, w tym Chiny oraz Indie. W Europie zmiany czasu dotyczą większości państw z wyjątkiem Islandii oraz Rosji. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.
Stosowanie czasu letniego od wielu lat budzi kontrowersje, raz po raz wysuwane są nowe argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu. Przykładowo, wg Belfast Telegraph dodatkowa godzina światła dziennego popołudniu jest korzystna dla turystyki, ponieważ zwiększa liczbę odwiedzających, którzy biorą udział w różnego rodzaju imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu. To z kolei przekłada się na większe zarobki sklepów, restauracji, transportu oraz organizatorów imprez.
Kontrowersje wokół stosowania czasu letniego
Wprowadzenie czasu letniego miało na celu zapewnienie więcej światła słonecznego popołudniami kosztem mniejszej ilości światła porankami. Więcej światła słonecznego popołudniami jest korzystne dla sprzedaży, uprawiania sportów, wypoczynku i innych czynności wykonywanych zazwyczaj po godzinach pracy. Z drugiej strony mniejsza ilość światła porankami jest niekorzystna w rolnictwie i innych zajęciach zależnych od światła słonecznego. Wydłużenie czasu dostępnego światła popołudniami ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego — powoduje zmniejszenie liczby wypadków drogowych [1].
Wątpliwe oszczędności
Oszczędność energii elektrycznej była i jest jednym z podstawowych argumentów podawanych jako uzasadnienie dla zmian czasu. Więcej światła wieczorami oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię zużytą na potrzeby oświetlenia. Z drugiej strony oszczędności te są niwelowane przez większe zapotrzebowanie na energię rano, m.in. klimatyzację, ogrzewanie (wg. raportu amerykańskiego National Bureau of Economic Research z 2008 r.). Podobne wnioski zostały wyciągnięte na podstawie badań przeprowadzonych przez zespół Hendrika Wolffa z University of Washington.
W pewnym sensie zmiany czasu przyczyniają się do większego zużycia energii, choć nie elektrycznej, a paliwa do samochodów. Dzięki dłuższym popołudniom więcej ludzi chętniej spędza czas poza domem, co najczęściej wiąże się z jazdą samochodem, co z kolei powoduje większe zużycia paliwa. Oczywiście, sytuacja ta jest korzystna przede wszystkim dla koncernów paliwowych, ale zyskują również podmioty z branży rozrywkowej, turystycznej i handlowej, które mogą świadczyć swoje usługi na świeżym powietrzu o godzinę dłużej.
Negatywny wpływ na zdrowie
Niedawne badania pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących [6, 7]. Nie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny tego zjawiska, jednak badacze wymieniają m.in. krótszy czas przeznaczony na sen oraz czasową rozbieżność z naszym zegarem biologicznym. Co ciekawe, zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.
W celu zniwelowania skutków wiosennej zmiany czasu zalecana jest pobudka pół godziny wcześniej w sobotę i niedzielę, niż wynikałoby to z naszego typowego planu dnia. W ten sposób nasz biologiczny zegar ma więcej czasu na przestawienie się i zmniejszamy nieco dyskomfort odczuwany w poniedziałek rano.

Więcej
http://www.kalendarzswiat.pl/zmiana_czasu/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Człowiek, Eksperymenty, Istota Ludzka, Matrix. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Niepotrzebna? zmiana czasu zimowego na letni

  1. Radosław pisze:

    W sumie zawsze mnie martwi zmiana czasu z letniego, na zimowy, ponieważ kojarzy mi się to raczej z tymi zimowymi wieczorami i z tym, że jak zaczynam pracę to jeszcze jest ciemno, a jak wychodzę z pracy rónież jest już ciemno. To potrafi dobić i naprawdę jest to najtrudniejszy okres czasu do wiosny. Później już zaczytna być coraz lepiej i przede wszystkim jasno jest przez większość dnia.

  2. siola pisze:

    Sa rzeczy tu na ziemi ktore jak sie czlowiek przypatrzy nie Maja sensu,sa tylko po to by wprowdzac w ludzi stres i przy tym ich dzielic ,to tak jak syzyfofa praca ,mowia ze nie wolno Ci zabijac a z drugiej strony wciskaja Ci bron do reki rzebys zabijal,czy istnieje jakiekolwiek wytlumaczenie by usprawiedliwialo mord,mowia ze macie demokracje i ze to wiekszosc decyduje ,smieszne w tym jest tylko to ze 45 proc. uprawnionych idzie do wyborow i jak tu mowic o wiekszosci ,ludzka komedia ,nie bylo by to wszystko takie smutne mozna by sie bylo usmiac do rozpuku.Zmiana czasu ale taka prawdziwa by sie nam naprawde przydala a nie tylko ludkoscia manipulowanie.Dopuki bedziemy tolerowac klamstwo i oblude to bedziemy akceptowac wytwarzana przez nich ulude.Czas zmienic trza wie to karzdy ,lecz chec zysku i wladzy nad innymi wszystko w zarodku miazdrzy.I szukaja wszyscy mocy dla siebie ,nie mowiac ludziom wszystkiego ,by rzerowac bylo na kim ,mowia im tylko polprawdy co wlasciwie jak by nie patrzyc takrze tylko zwyklym klamstwem jest.Oj Panowie przemadrzali na swym ludzie rzerowali ,wolnosc i Ojcowizne obcym odsprzedali ,teraz na tych obcych najlepiej zwalac cala winne a w rzeczy samej biedny narod dalej obcym sprzedawac.Co niektorzy odrodzenie i nowe czasy w mocy wojny widza,bo w rzeczy samej samych siebie nienawidza.I do Gorki Przodkow dupy kleja myslac ze swym chamstwem caly swiat zaleja,oby czas juz nadszedl Taki by znknely pasorzytnicze szubraki.Oby skonczyc syzyfowa prace ,stanac na gory sczczycie i zobatrzyc na niebie Niebieska Matke moze wtedy czas sie zmieni a i zmienia sie ludzkie obyczaje.Zmiany czasu jak najbardziej nam trzeba aby urzyczali ludzie jeden drugiemu nieba.Jak narazie u niekturych wejscie do nowego czasu zarosniete jest rozami z okropnymi kolcami ,zapach wabi do nowego ale kolce do nowego nie dopuszczaja i na zwloke graja.Zmiany czasow naprawde ludzkosci trzeba jerzeli naprawde chce latac do nieba.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s