Jazydzi – ostatni sprawiedliwi? Kim jest Anioł Paw?

Jazydzi to trochę dziwny naród ni to Kurdowie ni to islamiści, ni to Irakijczycy.Już Saddam Husajn nienawidził i tępił Jazydów, w tej chwili nowo powstałe Państwo Islamskie Kalifat robi to samo. Jazydzi maja do wyboru albo przejść na islam , albo śmierć

Jazydyzm, jezydyzm, (kurd. Êzidîtî lub Êzidî, od pers. yazdan bóg[1]) – religia synkretyczna, utworzona w XII wieku przez szejcha Adiego, wyznawana głównie przez Kurdów mieszkających na pograniczu Iraku (okolice Mosulu są ich największym skupiskiem), Iranu, Turcji, Syrii, Armenii, Gruzji oraz na emigracji (gł. Niemcy). Według części religioznawców religia ta wywodzi się z nałożenia się powierzchownego szyizmu na zaratusztrianizm; Jazydyzm łączy elementy islamu, chrześcijaństwa nestoriańskiego[1], pierwotnych wierzeń indoirańskich, kurdyjskich oraz judaistycznych.
Jazydzi wierzą, że anioł Melek Taus („Anioł – Paw”) żałował za swoje grzechy, a jego łzy ugasiły ogień piekielny, w wyniku czego piekło przestało istnieć. Bóg Allah wybaczył mu winy i powierzył władzę nad światem, w związku z czym wyznawcy jazydyzmu modlą się do niego, a nie do boga. Uważają, że bóg nie interesuje się światem, ani nie zajmuje się nim osobiście.
paw
Jazydzi praktykują obrzezanie, chrzest, wypowiadanie szahady do ucha niemowlętom, a także wierzą w reinkarnację. Uznają Abrahama i Mahometa za proroków, natomiast Jezusa za anioła pod postacią człowieka[2]. Wielką czcią otaczają również planety, w tym Ziemię, którą szanują do tego stopnia, że surowo zakazują plucia, aby jej nie zbezcześcić.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jazydyzm
http://blog.swiatoslaw.com/?p=1113
W religii Sumerii Anioł Paw objawiał się jako Enki, Władca Ziemi, a także Pan Wiedzy i Wąż na Drzewie w Dilman, sumeryjskim prototypie ogrodu Eden. Sumeryjczycy mogli przejąć postać Enki od wysłanników indyjskich Jazydów, którzy odegrali ważną rolę we wczesnym okresie rozwoju sumeryjskiej kultury.
….
Od samego początku historii chrześcijaństwa Anioł Paw był w nim obecny pod postacią przywódcy siedmiu archaniołów, św Michała, którego ziemskim odbiciem jest świety Jerzy, inne imię dla Al – Khadira ( Melek Taus u sufi ). Kolor promienia, jednego z siedmiu, podporządkowany zarówno Michałowi jak i Tawsi Melekowi jest niebieski, i tak jak ten ostatni w tradycji hinduizmu objawia się jako Karttikeya, komendant anielskich hufców, tak też i św. Michał pełni taką funkcję w chrześcijaństwie.
Symbol pawia też był przez chrześcijaństwo od dawna zasymilowany. Ptak ten był pierwotnym symbolem kościoła katolickiego ( paw – znak powszechnego kościoła o wielu oczach ), był to też wczesny symbol Jezusa, wskazujący na jego zmartwychwstanie i nieśmiertelność

W czasach obecności Jezusa na ziemi, oraz później, paw konkurował z feniksem jako symbol nieśmiertelności zarówno w Egipcie jak i na całym Bliskim Wschodzie. Z tego właśnie powodu kojarzono go z chrześcijańską świętą Barbarą, mimo iż była przecież patronką Heliopolis, starożytnego miasta w którym królował pogański feniks.

W tradycji Majów Anioł Paw znany jest jako duch Quetzalcoatla, “Pierzastego Węża”. W ich kosmologii jaką znaleźć można w Popol Vuh odkrywamy paragraf bardzo przypominający analogiczny w księdze Genesis, który mówi iż duch Stwórca poruszał sie po powierzchni wód. W Genesis tego stwórcę można rozpoznać jako syntezę grupy duchów sprawczych, zwykle siedmiu, znanych jako Elohim.

Anioł Paw w Grecji i Egipcie znany był odpowiednio jako Dionizos i Ozyrys. Według wczesnych greckich historyków takich jak Diodorus te postaci były po prostu manifestacjami tego samego konceptu w różnych cywilizacjach.
Ozyrys, co znaczy Ten o Wielu Oczach, był legendarnym egipskim królem o wielu z atrybutów Anioła Pawia. Po okrążeniu kuli ziemskiej na byku, podobnie jak Tawsi Melek, został Królem Świata, podobnie również wszystko widzący, o wielu oczach rozmnożonych po całym wszechświecie. Oboje dzielą wspólny symbol, Kwiat Życia o licznych oczach. Ozyrys znany w Egipcie był również jako “Zielony Człowiek” i jego zielone przedstawienie obecne było często w egipskich świątyniach, gdzie corocznie zanoszono do niego modły o odnowienie życia i roślinnego cyklu.

Perska, zoroastriańska tradycja to bliska kuzynka Jazydyzmu , o wspólnych, najprawdopodobniej wschodnich korzeniach. Powiązania między Yazydami i Persami są niezliczone, wspólne rytuały, jak na przykład codzienny kult słońca, w obu główne bóstwo – zbawca ( Mitra i Melek Taus ) to słoneczny bóg, symbolizowany przez koguta jako jedno ze swych świętych zwierząt, czczony w niedzielę. Nie ma też wątpliwości że perski Mitra, którego imię oznacza środek i harmonię, jest odpowiednikiem hinduskiego Murugana, jak i Melek Tausa, wszyscy to owoc tej samej unii między uniwersalnymi przeciwieństwami. Powszechnym innym określeniem Mitry w Persji był Mihr, obecnie tytuł jaki nosi pierwszy reprezentant Anioła Pawia na ziemi, Mir, czy też Książe Jazydów.

Jedność Melek Tausa i Mitry jest niepodważalna, ale najbardzie wyrazistym odpowiednikiem Anioła Pawia w tradycji perskiej będzie chyba pierwotny rajski ptak, Simurgh, posiadający psią głowę i ogromny pawi ogon. Żyje on na górze Elbourz, świetej górze w centrum świata, pełniącej funkcję uniwersalnej Osi Świata, łączącej Niebo i Ziemię…..

http://www.satanorium.pl/symbolika/52
Mefistofeles-(Mefistofiel, Mefistofilis, Mefisto, „ten, który nie lubi światła”)…
Melek Taus-(Melek-I-Taus, Melek Tawus) w religii Jezydów, anioł czczony pod postacią pawia.
Miał on stworzyć Ewę z ciała Adama.

http://halas-agn.blogspot.com/2012/05/melek-taus.html
W Sirius B, świetnym, bardzo tajemniczym i nastrojowym (jak zresztą większość płyt tej kapeli) albumie grupy Therion, znajduje się piosenka zatytułowana „Melek Taus”. Melek to po hebrajsku „król”.

Według ich systemu teologiczno-mitologicznego, w pradawnych czasach doszło do konfliktu między Bogiem a Aniołem-Pawiem czy też Królem-Pawiem, Melek Ta’us. Zbuntował się on przeciwko Bogu i stał się aniołem upadłym, później wszakże Bóg przywrócił mu godność i postawił go nad światem jako rządcę. Lejąc przez siedem tysięcy lat łzy skruchy, które napełniły siedem dzbanów, Melek Ta’us definitywnie zwyciężył i zniszczył zło, toteż według Jezydów nie ma ani piekła, ani kosmicznego zła.

W nieco innym wariancie tego mitu, Bóg w kształcie ptaka żyje na drzewie wszechświata. Ze swej wspaniałości emanuje anioła Gabriela, także w postaci ptaka. Gabriel przyjmuje cechy biblijnego Szatana – popada w grzech pychy, chcąc zrównać się z Bogiem, toteż Bóg ciosem dzioba strąca go z drzewa. Anioł po locie trwającym wiele stuleci powraca do Boga i poddaje mu się, okupując w ten sposób swoją winę.

http://www.tekstowo.pl/drukuj,therion,melek_taus.html

http://mipzone.w.interia.pl/anioly_s.htm
Sachiel-Melek – potężny anioł upadły, sprawuj±cy pieczę nad kapłanami i składaniem ofiar.

http://www.mowimyjak.pl/newsy/fakty/kim-sa-jazydzi,22_72554.html
Jazydzi to utworzona w XII wieku synkretyczna religia, łącząca w sobie elementy islamu, chrześcijaństwa, ale i zaratusztrianizmu oraz pierwotnych wierzeń judaistycznych. Wedle jej, prorokiem Allaha miałby być nie tylko Mahomet, ale i również Abraham. Jazydzi wierzą w reinkarnację, podlegają obrzezaniu, a Jezus wedle ich doktryny jest aniołem pod postacią człowieka. Wyznawcami jazydyzmu są głównie Kurdowie zamieszkujący północ Iraku.
Poglądy jazydów w istotnej mierze kłócą się z przekonaniami Państwa Islamskiego, które pragnie etnicznie oczyścić Irak. Wedle nich jazydzi „wierzą w diabła” i „muszą zginąć”.

Sunnici dają alternatywę; albo przyjmujesz islam, albo śmierć.
Jest już Ludobójstwo na Jazydzytach. Są zagrożeni:
http://natemat.pl/113053,jazyd-mieszkajacy-w-polsce-moja-rodzina-w-iraku-ucieka-przed-terrorystami-mowia-przejdz-na-islam-albo-gin

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Człowiek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

23 odpowiedzi na „Jazydzi – ostatni sprawiedliwi? Kim jest Anioł Paw?

 1. Mezamir pisze:

  [audio src="http://noise.shoudio.com/mp3/shoudio_13957.mp3" /]

 2. Mezamir pisze:

  Gabriel przyjmuje cechy biblijnego Szatana – popada w grzech pychy, chcąc zrównać się z Bogiem

  Bo wiadomo że człowiek nie jest stworzony na obraz i podobieństwo 😉
  jest śmieciem,niewolnikiem,odpadem,więc jak może mówić że jest tej samej jakości co rodzice
  skoro jest adoptowany?

  Dziwie się że ludzie tak łatwo akceptują teologiczne manipulacje…no ale na tym polega manipulacja,niech się ludziom wydaje że myślą samodzielnie,myśląc to co im każemy.

 3. Teresa Chacia pisze:

  Nie patrzmy wstecz ze złością
  nie patrzmy wogóle wstecz
  bolesne doświadczenia przyjmijmy z czułością
  destruktywne mysli precz precz precz

  Nie patrzmy wprzód ze strachem
  nie patrzmy ciągle w wprzód
  przyjmijmy z radosnym rozmachem
  niech nie będzie jak wrzód

  Ale patrzmy z uwagą teraz
  patrzmy dookoła świadomie
  odwagą wykażmy się nieraz
  wszystko miłością zamieńmy w harmonię.

 4. Dawid56 pisze:

  Czy to możliwe że Jezydzi (Jesydzi)czcili Jessę- Boga Słowianskiego ?

  • amon pisze:

   Słowianie z przed chrześcijaństwa wyznawali kult solarny.

   • mały budda pisze:

    Ludzie nie rozumieją co znaczy symbol słońca. W różnych kulturach symbol słońca jest rożnie interpretowany.
    Widząc artefakty symboli w różnych kulturach można ocenić na jakiej świadomości znajdowała się dana kultura życia, czyli potocznie rasą zwany człowiek.
    Pierwotne obrazy to lewoskrętne słońce i prawoskrętne słońce, które zawierają się w naturze życia.
    Wiadomym jest, gdyż to nie tajemnica, iż świadomość może wyzwolić się przez serce tj. centralny punkt słońca.
    Słońce ma moc wznoszenia świadomości a tym samym daje możliwość zmiany samej świadomości.
    Słońce to taki samy punkt świadomości jak i sam człowiek.
    Dlatego naukowcy nie poznają sekretu natury słońca, gdyż nie widzą w swoim wnętrzu natury słońca.
    Wiatr słoneczny zrobi swoje, kiedy na słońcu pojawi się lustro.

 5. Mezamir pisze:

  Jessa,Jassa,Yeshe w Tybecie* ,bardzo możliwie gdy się weźmie pod uwagę
  jak mocno słowiańskie jest wszystko to co jest indo-irańskie.

  Słowianie w odniesieniu do polskiego Jassy/Jessy kwalifikują się do grupy ludów indoeuropejskich gdzie rdzeń *ansu (pan, władca, bóg) przechodzi na bóstwa najwyższe i niebiańskie, czyli również: Celtowie – Esus, Germanie – Ass, Sarmaci – Uaszo (również plemię Jassowie), Persowie – Asza/Asura. Spokrewnione znaczeniowo indoeuropejskie *awes-, aus-, *awsa- (świecić, błyszczeć) objawia się natomiast w imieniu kaszubskiego boga Jaster/Jastrzebóg (jak dotąd ignorowanego w komparatystyce), a kulturowo najbliższego polańskiemu Jassie/Jessie. Oraz u rosyjskiego boga Usień/Awsień, a na gruncie bałtosłowiańskim u łotewskiego boga Jeusens/Jusens/Usinsz.
  http://www.bogowiepolscy.net/jassa-jessa.html

  * a przecież Bon jest przedłużeniem naszej tradycji etnicznej.Może nie w 100% ale chodzi o esencję nauk i praktyk,nie samą formę i lokalną otoczkę,która dziś jest głównie buddyjska.
  Kto jest centralną postacią Bonu?Padmasambawa.
  A kim był?Skąd pochodził?Z Pakistanu.
  Całkiem możliwe że w oparciu o jego wizerunek zmontowano postać obecnego Jezusa
  który zawsze ma włosy długie(jak Padmasambawa),mimo ze Biblia uczy że to hańba dla mężczyzny.
  Może na pustyni ale nie u nas w Europie 🙂
  No i jeszcze ikonografia ,mudry w rękach,strój typowo buddyjski a nie taki w jakim semici pasali wielbłądy,postać w Thigle /z aureolą…
  Chrześcijaństwo jest religią synkretyczną,eklektyczną,najmłodszą ,a jej sukces w nawracaniu/etnobójstwie,wynika głównie z tego że pozwala się narodom chrystianizowanym pozostać przy swoich zwyczajach i ideologiach pod warunkiem że ludzie zmienią otoczkę z rodzimej na semicką.

  • mały budda pisze:

   Stara tradycja Bon.
   Lewoskrętna swastyka jako wewnętrzne słońce jest symbolem tradycji Bon.
   Poznaj samego siebie. Tradycja Bon jakby była mi bliska sercu.
   Nawet Lamowie popełniają błędy na drodze do wyzwolenia.
   A teraz w obecnym wcieleniu samo od serca przyszło. Słuchaj Sam Samego Siebie.
   Czuję, iż do tradycji Bon należy możliwość praktykowania tantrycznych ćwiczeń. W procesie dążenia rozpuszczenia swojego fizycznego ciała w złote tęczowe światełko.

   http://pl.m.wikipedia.org/wiki/B%C3%B6n

   • Maria_st pisze:

    maly buddo witaj serdecznie wiele osob za Toba teskni

    • mały budda pisze:

     Witaj Maria_st
     🙂

     • siola pisze:

      Juz padaly oskarrzenia ,
      dotyczacego twego zniewolenia,
      niewolnicy wlasnych snow,
      nie widzacy zniewolenia swego ,
      przypisuja innym akt zniewolenia Twego
      Witaj MB obys nigdy nie zagubil sie,
      we wlasnym snie.

     • A58 pisze:

      Zgadza się .Już zabezpieczano dowody na nas ,ponieważ Mały zostałeś przez nas kensim kensim.Do naszego grona ostatnio zaliczono Leonarda .Też podpadnięty.

   • mały budda pisze:

    Zastanawiałem się dlaczego próbowano obalić figurę małego buddy.
    Jak można obalić figurę małego buddy w ich głupiej grze iluzji. Rzecz prosta przypisując małemu budzie nie jego cechy. Bez możliwości rozumienia istoty sprawy i mojej spontanicznej mowy. Byłem szczery jak czułem to pisałem.

    Małego Buddę chłopca zobaczyłem wewnątrz własnego umysłu.
    Więc pseudonim mam mały budda. Z małą różnicą, iż mały budda jest przeniesieniem z pustki na materię jako droga do środka.

    Przynajmniej wewnętrzny świat manifestuje się na zewnątrz tj. materii.
    Gdyby choć wiedzieli iż to praca nad samym sobą dają królestwo- wyzwolenie.

  • Dawid56 pisze:

   Witaj Mały Buddo, ponownie na MŻ :). Oj brakowało Twoich wpisów , brakowało….

   • mały budda pisze:

    Witam wszystkich promieniami słońca.
    Naszych szczęściem jest żar i moc słońca.
    Zrodzeni z słońca. Rośniemy dla chwały słońca.

 6. Dawid56 pisze:

  Paw jest jednym z 5 zwierząt ( ptaków) alchemicznych symbolizujących poszczególne stadia przemiany alchemicznej obok czarnego kruka, białego łabędzia,pelikana i feniksa
  http://www.levity.com/alchemy/alcbirds.html

 7. Mezamir pisze:

  Paw według Tybetańczyków zjada zatrute rzeczy, które później przekształca w piękne kolory
  i za to jest ceniony na ścieżce tantry/przekształcenia trucizn w lekarstwo.

  Tradycyjne podejście do rozwoju w obszarze miłości, seksu, a także klasyczna tantra nauczana w Europie uczą powolnego uwrażliwiania na wielu płaszczyznach i stopniowej poprawy jakości życia w parze. W tym ujęciu zakłada się zdobywanie kolejnych kroków wiedzy. Podejście transformacyjne (czyli „PAWIE PIÓRO”) jest rewolucyjne dlatego, że potencjalne kłopoty i problemy (zwłaszcza te które się powtarzają lub są „przypadkowe”) okazują się nieść w sobie rozwiązanie, potencjał oraz ogromną wiedzę, która tylko czeka na wcielenie w życie. Jest to ścieżka natychmiastowego wglądu. Jeśli zaprosimy naszą własną, ukrytą, płynącą z Natury mądrość do życia, usuniemy blokady stojące na drodze do jej ujawnienia się, to nasze życie stanie się o wiele bogatsze, pełne fascynujących niespodzianek, ekscytujące i nabrzmiałe od energii!
  Jednak będziemy pracować nie tylko z ewentualnymi trudnościami i ograniczeniami! W tym, co nas najbardziej fascynuje, co kusi, czego zazdrościmy innym, również ukrywają się nieprzebrane bogactwa, skarby i energia. Zbadamy nasz największy potencjał i jeszcze bardziej rozwiniemy to co nas najbardziej fascynuje lub ciekawi albo zatrważa w dziedzinie seksu i miłości.

  Praca z procesem jest drogą natury w jej najgłębszym znaczeniu i sensie. Tutaj nie istnieje żaden zewnętrzny Guru, Nauczyciel, czy Mędrzec, który doradzi taki czy inny postępowania. Prawdziwym „Guru” jest sama Natura oraz twoja własna Mądrość, a uzdolniony terapeuta jest tylko „facylitatorem” czyli tym, kto ułatwia Tobie dotarcie do własnej, niepowtarzalnej mądrości i ścieżki.

  http://www.tuiteraz.eu/index.php?view=details&id=190%3Apawie-pioro-tantra-zachodu&pop=1&tmpl=component&option=com_eventlist&Itemid=98&lang=pl

  http://warsztatyroberta.blogspot.com/2010/10/warsztaty-pawie-pioro-czyli-sex.html

 8. siola pisze:

  Czy to warzne jaka wiare nosze na zewnacz ,warzniejsze to co w srodku siedzi.Szukacie nauczyciela,zbawiciela itd.Ale zaprade powiadam wam najlepszym nauczycielem bedzie ten ktury was wiele nauczy a wy nawet nie poznacie ze was wiele nauczyl.Dobroc obojetnie w jakiej postaci sie nie przechwala.

 9. Teresa Chacia pisze:

  Rodząc sie na Ziemi
  ze strachu odwagę budujesz
  jesteś przecież między swemi
  coraz pewniejszym sie czujesz

  Rodząc się na Ziemi
  z lęku tworzysz śmiałość
  coraz mniej jest cieni
  cechuje o Matkę Naturę dbałość

  Rodząc się na Ziemi
  budujesz ufność z zapomnienia
  nie ma już wiele cierni
  świat się w lepsze zmienia

  Rodząc się na Ziemi
  czujesz wdzięczność i miłość
  wysłuchujesz wewnętrznych pieni
  gdzieś daleko odeszła złość

  Odnalazłeś czego nigdy nie zgubiłeś
  tak tutaj między braćmi swemi
  to tylko w zapomnieniu żyłeś
  rodząc się na Ziemi.

  • Dawid56 pisze:

   Dzięki Tereso , nie potrafiłbym tego lepiej wyrazić :).
   „Rodząc się na Ziemi
   czujesz wdzięczność i miłość
   wysłuchujesz wewnętrznych pieni
   gdzieś daleko odeszła złość

   Odnalazłeś czego nigdy nie zgubiłeś
   tak tutaj między braćmi swemi
   to tylko w zapomnieniu żyłeś
   rodząc się na Ziemi.”
   Przepięknie 🙂

 10. Teresa Chacia pisze:

  Nie ma życia które bez bólu się rodzi
  i miłości nie ma która nie doznała łez
  nie ma szczęścia które w goryczy nie brodzi
  nie ma prostej drogi bez zakrętów i kamieni bez

  Jest jednak nadzieja co ostatnia w nas umiera
  są też sny i piękne marzenia
  esencję życia w sobie zawiera
  i wiarę do ich spełnienia

  W szklanej kuli zamknięte marzenie
  płynie w nieznane gdzieś
  zatrzymaj je swoimi myślami
  otul ciepłem dłoni zaśpiewaj miłości pieśń

  Blaskiem słońca się zapłoni
  cisza zbudzi pragnienie
  czuły świat się wyłoni
  uśpione odezwie westchnienie

  Szepnij więc do siebie
  ognia miłości mi potrzeba
  chcę żyć już teraz jak w niebie
  jestem na ziemi a dotykam nieba.

 11. Rejdański pisze:

  Dobra. A ja idę teraz do pracy zarobić na chleb, żeby ,,dzieci małego buddy” mogły dalej dyskutować o niczym. Siola: ktÓry.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s