Tajemnica Wężownika, czy manipulacja Zodiakiem gwiazdowym?

Od dawien dawna granice gwiazdozbiorów były sprawą umowną, jednak 13 lipca 1928 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła to zmienić i ustaliła sztywne granice gwiazdozbiorów. Od tego czasu pokutuje błędne, moim zdaniem, określanie jak długo Słonce przebywa w danym gwiazdozbiorze pasa zodiakalnego.
Największą „rewolucją” było wciśnięcie w Zodiak gwiazdozbioru Wężownika. Nie wiedzieć czemu, niejako „przy okazji” zaczęto wmawiać całej populacji Ziemi, że Słońce w gwiazdozbiorze Skorpiona przebywa tylko 6 dni, a w gwiazdozbiorze Wężownika 18 dni – przecież to nieprawda! .Wystarczy inaczej poprowadzić granice gwiazdozbiorów i podział ten może przebiegać zupełnie inaczej.
granice_gwiazdozbirow
Ta czerwona przerywana linia na wszystkich rysunkach to Ekliptyka
scorpio1
skorpio2
Skorpio4

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., planety i komety. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tajemnica Wężownika, czy manipulacja Zodiakiem gwiazdowym?

 1. JESTEM pisze:

  „Od dawien dawna granice gwiazdozbiorów były sprawą umowną [wyróżn. JESTEM], jednak 13 lipca 1928 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła to zmienić i ustaliła sztywne granice gwiazdozbiorów.”

  „Zodiak w astronomii – pas na sferze niebieskiej w płaszczyźnie ekliptyki o szerokości ok. 16°. W jego obszarze znajduje się widoczne z Ziemi Słońce zataczające w ciągu roku pełen obieg. Kąt pełny (360°) podzielony został na 12 równych części, stąd w astronomii wyróżnia się 12 znaków zodiaku. W rzeczywistości gwiazdozbiorów widocznych w płaszczyźnie ekliptyki jest 13 i mają one różne rozmiary. Dlatego nie można jednoznacznie utożsamiać znaków zodiaku z gwiazdozbiorami.
  (…)
  Ekliptykę w starożytności podzielono na 12 równych części po 30°.
  (…)
  W czasach, gdy podzielono ekliptykę na znaki Zodiaku, punkt Barana, który rozpoczyna znak Barana, znajdował się w obrębie współczesnego gwiazdozbioru Barana. Położenie znaków zodiaku pokrywało się wówczas w przybliżeniu z położeniem gwiazdozbiorów.

  Na skutek precesji osi ziemskiej punkt Barana od tego czasu przesunął się o około 30°, czyli na początek gwiazdozbioru Ryb. Również w wyniku późniejszych reform map gwiazdozbiorów ich granice pozmieniały się, aż do objęcia części ekliptyki przez kolejny, trzynasty gwiazdozbiór.” – http://pl.wikipedia.org/wiki/Zodiak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s