36 RATUJE ŚWIAT- kim są lamedwawnicy?

Około rok temu przeczytałem dziwną książkę p.t „Księga Imion” Jill Gregory i Karen Tintori- nazwana została kabalistycznym thrillerem.
Jest ona oparta na legendzie o lamed wownikach, którzy ratują Świat.Jeśli zostaną zabici wszyscy Świat przestanie istnieć, jeśli zginie choćby jeden zło zaczyna przeważać na dobrem i dobro nie potrafi się samo już obronić .Są Strażnikami Światła.
Zacytuję fragment z tej książki:
„Zabili piętnastu i wybuchł Wezuwiusz.Zlikwidowali dwudziestu, a Czarna śmierć zmiotła blisko połowę mieszkańców Europy.Wyeliminowali osiemnastu, co dało początek inkwizycji.Pozbyli się dwunastu, a Żółta Rzeka w Chinach wystąpiła z brzegów.Zamordowali trzydziestu, a naziści napadli na Polskę ”

Okazuje się jednak że ta legenda istnieje od dawien dawna , a brzmi ona tak:
Do ocalenia Sodomy potrzebne było 10 sprawiedliwych. Zabrakło ich i Sodoma została zniszczona. Abraham nie uratował miasta, ale przekonał Boga do samej idei sprawiedliwych, którzy ratują ogół przed zagładą.
Według Biblii warunkiem ocalenia Sodomy od zniszczenia było znalezienie przez Abrahama wśród jej mieszkańców 10 sprawiedliwych. Abraham nie mógł spełnić tego żądania i miasta nie uratował, lecz – według talmudystów – przekonał Boga do samej idei sprawiedliwych, którzy ratują świat przed zagładą.

Do ocalenia Sodomy potrzebne było 10 sprawiedliwych. Zabrakło ich i Sodoma została zniszczona. Abraham nie uratował miasta, ale przekonał Boga do samej idei sprawiedliwych, którzy ratują ogół przed zagładą.
Do ocalenia świata, do czynienia go wciąż na nowo zasługującym na istnienie, niezbędna stała obecność w nim 36 cadykim (sprawiedliwych). Fakt, że świat wciąż trwa, dowodzi, że w każdym pokoleniu żyje gdzieś 36 takich ludzi. Gdyby kiedyś zabrakło choć jednego z nich i liczba cadykim(sprawiedliwych) obniżyłaby się do 35 – świat natychmiast przestałby istnieć, bo zawarte w nim zło przekroczyłoby obecne na nim dobro.
Cadykim(sprawiedliwi), od których egzystencji i postawy zależy istnienie świata, są ukryci: nie wiedzą ani o sobie nawzajem, ani także nie muszą wcale domyślać się, że nimi są. Nie są to ludzie ani znani, ani odznaczający się jakąś nadzwyczajną wiedzą czy inteligencją. To raczej szarzy, biedni, pozornie przeciętni ludzie, którzy są jednak niezwykli, bo postępują etycznie oraz czynią dobro w taki sposób i w takim stopniu, jaki nie jest dostępny innym i posiadają dzięki temu cudowne, mistyczne cechy, z których sami nie w pełni zdają sobie sprawę. Bowiem swoimi czynami odkrywają, ujawniają Boską Obecność, rzucają na rzeczywistość snop światła prawdy i sprawiedliwości. Może mieć to charakter stały i przejawiać się w codziennej, konsekwentnej postawie czynienia dobra przez całe życie – i wtedy można ich działania porównać do stale zapalonej lampy, ale może też ujawnić się w jednym, niespodziewanym momencie, np. w ekstremalnej sytuacji, gdy trzeba ratować innego człowieka lub moralne wartości – i ich czyn jest wówczas nagły, jak błysk rozświetlający ciemność. Są strażnikami światła.
Cadykim(sprawiedliwi czynią dobro z ukrycia i dobro to jest tak wielkie, choć najczęściej niedostrzeżone przez ogół, że równoważy, a nawet pokonuje zło całego świata. Są ludźmi bardzo skromnymi. Skromnymi do tego stopnia, że nigdy nie przychodzi im nawet na myśl, iż należą do Trzydziestu Sześciu Cadykim(sprawiedliwych). Tak więc gdyby ktoś twierdził, że jest jednym z nich, byłby to – według tradycji – przekonujący dowód, że nim nie jest. Tylko wtedy, gdy ich rola jest już spełniona, mogą dowiedzieć się, że należeli do grona Trzydziestu Sześciu. Jednak wtedy zaraz umierają, a na ich miejsce musi natychmiast pojawić się ktoś nowy.
Tak, jak nikt nie może wiedzieć, że jest jednym z Trzydziestu Sześciu Cadykim(sprawiedliwych), tak również nikt nie ma pewności, iż nie jest mu przeznaczone, aby stać się jednym z nich. Wynika z tego ważne przesłanie: należy żyć tak, jakby się nim było, bo być może to właśnie od naszego postępowania będzie zależeć (lub już zależy!) istnienie świata. Nikt nie może przewidzieć, czy to nie on właśnie stanie się trzydziestym szóstym z nich wtedy, gdy pojawi się taka konieczność i moment próby?
Podania twierdzą także, że prawdopodobnie wśród tych Trzydziestu Sześciu znajduje się Mesjasz. Jednak ujawni się on tylko wówczas, gdy świat będzie gotowy na jego przyjęcie. Nigdy to jeszcze nie nastąpiło, więc żyje on i umiera po prostu jako zwyczajny, szary człowiek. Nie wiadomo, czy przed śmiercią dowiaduje się, kim był.
Tych trzydziestu sześciu sprawiedliwych nazywanych jest Cadykim Nistarim („Sprawiedliwi Ukryci [utajnieni]”), lub Lamed-Waw Cadykim (w jidysz taki Sprawiedliwy nazywany jest Lamedwawnik) od hebrajskiej litery lamed, której wartość liczbowa wynosi 30 i litery waw, której przypisana jest liczba 6 (razem 36).
Dlaczego Lamedwawników musi być akurat trzydziestu sześciu?
Nie ma ani jednej, ani jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale większość z nich nawiązuje do kabalistycznego znaczenia liczby 36. Tych wyjaśnień jest wiele i nie jest tutaj możliwe omówienie ich wszystkich.
Np. jedno z nich nawiązuje do symbolizmu liczby 18, reprezentującej życie, ponieważ wartości numeryczna słowa chai (życie) wynosi 18. Liczba 36 oznaczałoby więc podwójne życie – podwójne życie ukrytych cadykim.
Bardziej wnikliwa kabalistyczna obserwacja liczb rozpoczyna się od porównania długości życia patriarchów: Abrahama, Izaaka i Jakuba. Abraham żył 175 lat, Izaak – 180 a Jakub – 147.
175 = 7 x 25 (5×5)
180 = 5 x 36 (6×6)
147 = 3 x 49 (7×7)
Liczby 25, 36 i 49 są niezwykle istotne w Kabale. 25 symbolizuje ukryte Światło Kreacji obecne, nim pojawił się człowiek i rozpoczynające proces Boskiego Stwarzania. Słowo or, czyli światło (Bereszit 1:3 –- „Wajomer Elohim jehi or wajehi or” [„Bóg zechciał, aby było światło; i było światło”]), jest dwudziestym piątym słowem w Torze, a słowo „niech się stanie” (jehi) ma wartość liczbowa 25. Z kolei liczba 49 jest związana z niezwykłą i fundamentalną Siódemką (7×7=49), w której Kabała widzi symboliczną wartość ukończenia i pełni. Bóg stworzył świat w siedem dni. Co prawda stwarzał fizyczny świat w sześć, ale bez siódmego dnia – Szabatu, stworzenie byłoby nie zakończone – zabrakłoby czasu „dla Boga” i wymiaru duchowego, bez którego świat nie miałby sensu.
A gdy świat już powstał, otrzymał sześć kierunków: północ, południe, wschód, zachód, górę i dół. Aby uczynić to logicznie ukończonym trzeba dodać miejsce, w którym się samemu jest i dopiero wtedy uzyskujemy ostateczne siedem punktów odniesienia.
Liczba 36 symbolizuje Światło Kreacji, które ujawnia się człowiekowi i ma być ujawnione przez człowieka. Trzydziestu Sześciu Sprawiedliwych (Cadikim) odpowiada 36 traktatom Talmudu Babilonskiego i 36 świecom zapalanym w osiem dni święta Chanuka, które to powstało w 36 stuleciu od Kreacji Świata i które zaczyna się 25 dnia miesiąca Kisielew.

Inne wyjaśnienie kabalistyczne zauważa, że gdy Bóg wzywał Adama (Bereszit 3:9), po tym, gdy ten złamał zakaz wydany przez Boga, zwracał się do niego używając słowa „ajekoh” [ajeka] (tłumaczonego zazwyczaj jako „gdzie jesteś?”). Słowo to mające wartość liczbową 36 (alef – 1, jud – 10, kaf – 20, hej – 5) nie pojawia się już nigdy – ani wcześniej ani później – w Torze, stąd pogląd, że jest ono nie tyle słowem, ile przekazaniem ludzkości numerycznej wartości 36 (Midrasz Zuta 1:1), jako symbolizującej Światło Kreacji, które – według tradycji kabalistycznej – świeciło 36 godzin w Gan Eden, gdy już stworzony był człowiek. 36 cadikim odpowiada symbolicznie idei duchowego i dobrego („Bóg widział, że jest dobre”) światła, bez którego świat nie może istnieć. Inni teorie głoszą, że słowo “ajekoh” może być rozdzielone na dwa odrębne słowa: „aje”, które oznacza “gdzie” i „koh”, którego wartość numeryczna jest 25 – czyli symbol światła. Według tych interpretacji słowo „ajekoh” oznacza dosłownie „gdzie jest światło?”
A słowo „światło” pojawia się w Torze 36 razy.

http://fabrykabestsellerow.com/36-sprawiedliwych/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., OSTRZEŻENIE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „36 RATUJE ŚWIAT- kim są lamedwawnicy?

  1. Ktoś pisze:

    Wśród żydów nigdy nie było chociaż jednego Sprawiedliwego a tym co jest ich podstawowym zajęciem, tym co jest ich „wyznaniem wiary” w demona yahwe, tym do czego on ich stworzył, to okrutne mordowanie takich Sprawiedliwych w kabalistycznych rytuałach by się nigdy więcej nie odradzali z tą mocą na ziemi.

    I tak cykl za cyklem.

    A roić sobie mogą cokolwiek im schizofrenia paranoidalna podpowiada. Ich plemienna choroba.

  2. Pingback: Tajemnica pentagramu- podwójny pentagram | Mistyka Życia

  3. Pingback: Pentagram szatańskiej władzy nad ludzkością – Blog Cyryla

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s