Heliakalny wschód – kolejna sprawa wyjaśniona

To prawda że koniunkcja Plejad ze Słońcem( gwiazdy Alcyone) ma obecnie miejsce około 21-22 maja , jednak za heliakalny wschód danej gwiazdy uważa się moment , kiedy ta gwiazda jest już widoczna na firmamencie. Niestety z powodu bliskiej odległości od Słońca i jego jasności nie zauważymy Alcyone na niebie ani 21 maja ani 22 ani 23, dopiero będzie to możliwe na początku czerwca. Staje też jasne dlaczego mówi się, że heliakalny wschód Syriusza ma miejsce dzisiaj około 16-17 lipca pomimo tego, że koniunkcja ekliptyczna Słońca i Syriusza ma miejsce około 5-6 lipca!
Heliakalny wschód
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Heliakalny wschód – moment, gdy dany obiekt astronomiczny (gwiazda, planeta lub księżyc) staje się po raz pierwszy widoczny na wschodzie o świcie, po okresie gdy był zakryty przez horyzont lub niewidoczny z powodu jasno świecącego Słońca. Po swoim heliakalnym wschodzie każdego następnego dnia gwiazda pojawia się nieco wcześniej i widoczna jest przez dłuższy okres zanim jej światło przestanie być widoczne (Słońce przesuwa się na wschód względem gwiazd po ekliptyce). W końcu gwiazda przestaje być widoczna na niebie o świcie, gdyż znika pod zachodnim horyzontem – jest to heliakalny zachód. Po około roku astronomicznym gwiazda będzie miała ponownie swój heliakalny wschód.
Nie wszystkie gwiazdy mają wschód heliakalny, w zależności od położenia obserwatora na Ziemi niektóre widoczne są bez przerwy ponad horyzontem o świcie zanim ich światło nie przestanie być widoczne z powodu jasności Słońca.
Gwiazdozbiory z gwiazdami mającymi heliakalne wschody były wykorzystywane w starożytności do budowy kalendarzy i rachuby czasu. W starożytnym Egipcie początek roku astronomicznego przypadał na heliakalny wschód Syriusza i zbiegał się raz na 1460 lat (okres Sotisowy) z początkiem przyboru wód Nilu, czyli początkiem roku kalendarzowego (datowanie sotisowe).
Heliakalne wschody gwiazd wykorzystywane były również przez Sumerów, Babilończyków i Greków jako sygnał do rozpoczęcia określonych prac rolnych.
źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Heliakalny_wsch%C3%B3d
O Plejadach można też wiele poczytać tutaj- o ich astrologicznej symbolice i w ujęciu mitologicznym 🙂
http://kodczasu.pl/viewtopic.php?t=2485

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., Kosmos, Obserwacje Słońca, planety i komety. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s