Rok 1054 wybuch supernowej w mgławicy Krab i wielka schizma wschodnia cz 2

Na początek dwa teksty Credo Skład Apostolski i Credo Nicejsko-Konstantynopolskie:

Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego,
Stworzyciela nieba i ziemi,
i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego,
który się począł z Ducha Świętego,
narodził się z Maryi Panny,
umęczon pod Ponckim Piłatem,
ukrzyżowan, umarł i pogrzebion,
zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał,
wstąpił na niebiosa, siedzi na prawicy Boga Ojca wszechmogącego,
stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych.
Wierzę w Ducha Świętego,
Święty Kościół Powszechny,
Świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie,
ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny.
Amen.

Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo. I wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych, a Królestwu Jego nie będzie końca. Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę który mówił przez Proroków. Wierzę w jeden, Święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów. I oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.

Pytanie, które sobie wszyscy zadają to jak doszło do Schizmy, która trwa do dnia dzisiejszego nieprzerwanie 1960 lat? Doprowadziło do niej jedno słowo Filigue-Syn.
Credo nicejsko- konstantynopolskie zostało uchwalone w 325 roku początkowo bez słowa filiqe
http://pl.wikipedia.org/wiki/Filioque
Spór „poszedł” o relacje między poszczególnymi osobami Trójcy Świętej. W Credo nicejsko konstantynopolskim jest napisane „Wierzę w Ducha Świętego który od Ojca pochodzi w późniejszej wersji dodano „Wierzę w ducha Świętego który od Ojca i Syna pochodzi. Moim zdaniem dodanie tego słowa powoduje jakby „uczłowieczenie” Ducha Świetego tzn że duch Święty oprócz swojej energetycznej( ognistej) natury powinien mieć też naturę czysto ludzką( czyli Duch Święty powinien w swoim działaniu kierować się miłością i umiał rozróżniać dobro od zła. Przecież Szatan nie został stworzony przez Boga, Szatan pojawił się w wyniku wyboru ciemnej strony nocy przez najwyższego z archaniołów. W obu tekstach Credo występują jeszcze dwie istotne różnice –pierwsza to brak w Składzie Apostolskim informacji o stworzeniu przez Boga rzeczy widzialnych i niewidzialnych a druga to w Składzie jest mowa o poczęciu z Ducha Świętego a w Credo Nicejsko –Konstantynopolskim „za sprawą ducha Świętego” przyjął ciało”- niby to samo ale nie to samo. Ciekawe bo Enneagramie są relacje trójstronne ( 3,6,9) (3,9,6) i (6,9,3).W Enneagramie przyjmuje się ze trójkąt liczb (3,6,9) symbolizuje Trójcę gdzie 9 to Bóg Ojciec, 3-Duch Święty, 6 Syn Człowieczy. Poszczególne relacje można przedstawić w następującym diagramie .
Występuje w nim połączenie dwustronne pomiędzy 3,6 i 6,3 – wydaje sie że tak powinno być Duch Święty od Syna i Syn od Ducha.
Enneagram

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., Ezoteryka, Istota Ludzka, Obserwacje Słońca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Rok 1054 wybuch supernowej w mgławicy Krab i wielka schizma wschodnia cz 2

 1. Dawid56 pisze:

  Teologiczny spór o słowo filigue „syn” toczy się już od 1960 lat .Wydaje się jednak że opuszczenie słowa syn powoduje to że nie ma bezpośredniego połączenia w Trójcy pomiędzy osobą Syna Boskiego a Ducha Świętego .To tak jak byśmy mieli do czynienia z otwartym trójkątem. Otwarty trójkąt pozwala na wniknięcie do wnętrza relacji różnych niepożądanych energii. Biorąc po uwagę Enneagram i połączenia pomiędzy cyframi 3,6,9 gdzie 9 oznacza osobę Ojca, 6 osobę syna,3 osobę Ducha Świetego okazuje się że wszystkie te cyfry są ze sobą połączone i tworzą trójkąt.

  • margo0307 pisze:

   „Teologiczny spór o słowo filigue „syn” toczy się już od 1960 lat…”

   Kochany Dawidzie 🙂 To prawda – spór trwa… ale czy jesteś pewien, że trwa on tylko 1960 lat ?
   Ja nie jestem tego pewna…, bo cóż to jest 1960 lat w porównaniu np. z życiem Słońca ? Wręcz przeciwnie – mam wrażenie, że ten spór trwa od baaaardzo długiego czasu…

   Może słowa Jarka Kefira coś nam tutaj rozjaśnią ?

   “Czy powiązanie między duchem a materią istnieje?“

   To właśnie ten konflikt jest przyczyną wielu schematów, w jakie wpadamy.
   Z jednej strony, zabobonnej czci jaką oddajemy, o ironio, martwym przecież posążkom w świątyniach.
   A z drugiej strony – przejście na drugą stronę skrajności, czyli odrzucenie wszystkiego co duchowe i kulcie materii.
   Kult materii obecnie nazywa się “racjonalizmem naukowym”. 😀

   Jak wiemy, teoretycznie, prawie wszyscy – wszelkie skrajności są złe.
   Czemu więc wciąż dzielimy się na tych, co klęczą pod figurą, i na tych, którzy zaczytują się w Dawkinsie, Rand’zie i innych pisarzach tego typu?

   Kluczem do zrozumienia jest fakt podziału.
   Podział jest jedną z zasad tej planety. Podziały są wszędzie. Między religiami, państwami, województwami, miastami, dzielnicami, ulicami..
   Podziały zachodzą tak głęboko, że u wielu ludzi mieszka kilka autonomicznych osobowości. Ba! Czyż my nie wirtualizujemy naszego zachowania w zależności od okoliczności?
   Inną maskę wkładamy na: imprezę, do pracy, do szczerej rozmowy, do wyjścia na miasto.

   A może zamiast wiecznie dzielić i dzielić, aż do rdzenia naszych osobowości..
   Spróbować zacząć łączyć?
   Spróbować odnaleźć, choćby w przeciwniku ideologicznym czy religijnym fakt, że jego ideologia bądź religia, TEŻ zawiera fragment prawdy uniwersalnej?
   Mały, ale zawsze.”

   http://kefir2010.wordpress.com/2014/03/08/czlowiek-ktory-zrozumial-los-i-przeznaczenie-przeczytaj-zaskakujacy-wywiad/

 2. Ktoś pisze:

  Dawid, zagadka dla Ciebie, Kim jest ten 3 na tym rysunku:

  🙂

  • Ktoś pisze:

   Nie jest to „naród ukraiński” bo taki NIE ISTNIEJE choć wielu mędrców i kapłanów dało by góry złota by tak było. 😀

  • Ktoś pisze:

   Nie, choć to jest narzucające się rozwiązanie.

   Totemy nawiązuja do opiekunów Narodu, a kim jest ten na tarczy?

   I tu będzie katolików bolało. ;D

  • siola pisze:

   daj rzeczypospolita 3 narodow lachy litwa rusiny

  • Ktoś pisze:

   Tak naprawdę ten herb przedstawia 1 NARÓD a dokładniej jego opiekuna w 3 różnych formach z czego ta 3 powinna być Ci Dawidku znana z kościoła. ;p

   Prawidłowo, jako godło, nie powinniśmy mieć orła ale widać orzeł był dla ryzowników bardziej trawialny w przeciwieństwie do oryginalnego i przekletego (oficjalnie) przez kosciół ….

   Ba nawet wiem, za sprawą zagadek Sioli, czemu durnie tak poszukują samorodków złota ale jak mówią jak nie jesteś pobożny to odradzasz się jako żyd (człowiek bez klepek) przed zakończeniem „człowieczeństwa” jako robak czy w piekle. Wszystko jest ale wręcz na odwrót poukładane. A za używanie „Znaków Boga” do niszczenia „Dzieci Boga” zemsta będzie straszliwa i to sobie różnego rodzaju spryciólki mogą wziąć głębiutko do serca bo nawet śmierć nie będzie wam wybawieniem z katuszy.

 3. Dawid56 pisze:

  Nie masz Ktosieńku takiej mocy aby czynić na szczęście „Zemstę” ,z siłami Światła nie zwyciężysz!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s