Impuls elektromagnetyczny(EMP), koronalny wyrzut masy(CME)

Ostatnio coraz częściej słyszymy takie pojęcia związane z możliwymi zachowaniami Słońca np koronalny wyrzut masy albo impuls elektromagnetyczny. Pojęcie impuls elektromagnetyczny dotyczy nie tylko erupcji słonecznych. W Wikipedii czytamy:
„Impuls elektromagnetyczny (w skrócie IEM) (ang. electromagnetic pulse – EMP) – w telekomunikacji, fizyce pojęcie oznaczające powstawanie i rozprzestrzenianie się promieniowania elektromagnetycznego o szerokim widmie stosunkowo niskich częstotliwości, krótkim czasem trwania i bardzo dużym natężeniu.
Impuls elektromagnetyczny powstaje podczas silnych eksplozji (szczególnie bomby atomowej), podczas zdarzeń wywołujących gwałtowne zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego”.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Impuls_elektromagnetyczny
W literaturze również czytamy że impuls elektromagnetyczny może spowodować nie tylko zakłócenia w telekomunikacji, ale również indukowanie się impulsów prądu stałego znacznej wartości w sieciach elektroenergetycznych napięcia przemiennego. Właśnie ten impuls EMP spowodował spalenie paru transformatorów w Kanadzie na skutek przepięć, których powodem była burza magnetyczna 13 marca 1989 roku.
lekka burza
słaba burza magnetyczna
Z kolei burzę magnetyczną spowodował tzw koronalny wyrzut masy (CME). Tutaj również pomocą służyć Wikipedia:
„Koronalny wyrzut masy (ang. coronal mass ejections – CMEs) – olbrzymi obłok plazmy, w którym pole magnetyczne jest bardziej intensywne, przyspieszane w obszarze korony słonecznej i wyrzucane w przestrzeń międzyplanetarną. Masa materii skupionej w ukształtowanym plazmoidzie sięga miliardów ton, a składa się głównie z elektronów i protonów z niewielkim dodatkiem jonów cięższych pierwiastków, jak hel, tlen i żelazo. Obłoki wyrzuconej plazmy osiągają prędkość od prawie 200 do ponad 2000 km/s. Wyrzuty koronalne są skutkiem rekoneksji magnetycznej podczas rozbłysków słonecznych i protuberancji. Częstość ich występowania zmienia się w zależności od fazy cyklu aktywności słonecznej. Podczas minimum aktywności zjawisko zanika, a podczas maksimum częstość wzrasta do 4 – 5 dziennie. W przestrzeni międzyplanetarnej plazma ta rozchodzi się w postaci stosunkowo dobrze ukierunkowanego i wąskiego wyrzutu rozszerzającego się do średnicy np. 50 milionów km na odległości orbity Ziemi.”
http://pl.wikipedia.org/wiki/Koronalne_wyrzuty_masy

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ., Obserwacje Słońca, Obserwacje Ziemi, Słońce i Natura. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „Impuls elektromagnetyczny(EMP), koronalny wyrzut masy(CME)

 1. Dawid56 pisze:

  Obecnie ze strony Słonca nic nam nie grozi, ale jak to mówią sytuacja jest dynamiczna i w każdej chwili moze sie zmienić( vide pierwsza połowa maja).Zastanawiająca jest zmienność aktywnośći plam które zblizają się do „południka zerowego” Słońca.Np dzisiaj w godzinach rannych aparatura zarejestrowała silny ro zbłysk klasy C8 z plamy, która dopiero co wyłania sie zza wschodniej krawędzi Słońca.

 2. adept48 pisze:

  Jakoś mi sę widzi ,że ze strony Słońca nic nam nie grozi .. bo kochane SŁONECZKO wcale nam nie grozi.. Słoneczko nas wspiera..dostarza energii.. gdybym chciał wyliczyć to by zabrakło czasu …
  tęsknię przez całe życie moje .. za rozmowami w 5D .. 3D są też ciekawe , ale pełno w nich fałszu i kłamliwych dykteryjek .. .. Najbardziej męczy mnie Wolna Amerykanka w finansach.
  Plamy na słońcu .. co w nich ciekawego?
  są …bo mamy dostęp do danych z satelit. ,które akurat tak są zaprogramowane by pokazywać przepływ enegii.. o określonej wibracji.. A INNE WIBRACJE ? CO Z NIMI ..

  Palmy na Słońcu… i miliony ludzi się tym posługuje jakby były wyrocznią…. a to tylko przepływ energii.
  Wybaczcie mi staremu … ale może byście tak doserca sięgnęli … OJ ILE TAM PLAM……
  i czas je wymazać…

 3. margo0307 pisze:

  adept48 pisze: „.. może byście tak do serca sięgnęli … OJ ILE TAM PLAM…”

  To prawda Adept48 – Plamy na i w sercu są dużo bardziej groźniejsze niż te na Słońcu ale… właśnie po to m.in się tu wcielamy by poprzez tworzenie i doświadczanie tego tworzenia, uczyć się by je (te plamy) oczyszczać 🙂
  Wydaje mi się, że coraz większej liczbie z nas, coraz lepiej to idzie a Słoneczko – jak sądzę – nam w tym pomaga, bo mam ważenie, że wraz ze światłem z jego rozbłysków niesie nam pomocne informacje… 😀

 4. Nietrudno jest zgodzić się z tym, że wojna nuklearna jest w stanie cofnąć naszą cywilizację (lub raczej to, co z niej zostanie) w czasy Średniowiecza. Do osiągnięcia tego celu niekoniecznie potrzebna jest wojna totalna, gdzie np. kraje takie jak Rosja i Stany Zjednoczone okładają się bez miłosierdzia atomówkami, niszcząc nie tylko siebie, ale także wszystko dookoła. W dzisiejszych czasach, w czasy Średniowiecza może nas cofnąć kraj, którego zasoby broni nuklearnej to zaledwie kilka niezbyt silnych i niekoniecznie nowoczesnych głowic. Nie jest bowiem ważne ile ma się głowic nuklearnych, ale w jaki sposób się je wykorzysta. Dziś od fali uderzeniowej, która zrównała z ziemią Hiroszimę, daleko bardziej niebezpieczny jest tzw. EMP – impuls elektromagnetyczny.

 5. Maria_st pisze:

  OJ ILE TAM PLAM……
  a ile zakłócen, zatorów…..potem ..zawał…..i albo zaczniemy dbac o siebie i pozyjemy dalej..albo ..odejdziemy stad.
  co na gorze to na dole.

 6. Dawid56 pisze:

  Dobra wiadomość. W najbliższym czasie żaden katastrofalny EMP nam nie grozi, chyba że na skutek uderzenia komety ISON w Słońce 28 listopada 2013.Pewien naukowiec M.A. Vukkcevic to przewidział.Opracował bardzo ciekawy wzór ( gratka dra astrologów), w którym jako bazę obliczeń przyjął rok 1941( potrójna koniunkcja Jowisza z Saturnem) zgodność tego co przewidział i obserwacji magnetyzmu Słonca to 93%!!!!.Cała formuła opiera się na wzorze, w którym występuje tzw. synodyczny cykl Jowisza i Saturna oraz cykl Jowisza.
  http://www.vukcevic.talktalk.net/GandF.htm

 7. margo0307 pisze:

  Dawid56 pisze: ” Dobra wiadomość. W najbliższym czasie żaden katastrofalny EMP nam nie grozi..”

  Czyli Sóneczko mamy z głowy 😉
  A co z tym kamuszkiem, o którym mówi Muki ?
  Cyt.”..Więc drogi czytelniku wcale się nie ciesz, z niby pozytywnego wyniku.
  Radzę uczciwie i szczerze poszukaj pampersa, a to wcale nie zwierze.
  Jak zawrzesz z nim własne cielesne przymierze, rozmiar jak dla słonia, pozwoli swobodnie poszerzyć Twe spodnie.

  Po grudniowej kulminacji, z roku 13 – stego, gdy minie czas dnia 15 – stego miesiąca lutego roku 14 nastego nastęnego… Popatrz na Słonce gwiazdę zoraną a tam nieco z prawej, mały nicpoń zasuwa, 2012 DA14jego ksywka uwagę Twą winna przykuwać…”

  Jak mu się ładnie zrymowało 😛

  Ale do rzeczy… Co z tym kamuszkiem ? ?

  • margo0307 pisze:

   A tu jeszcze c.d.nastapił…
   „…Dnia wolnego 28 – mego, miesiąca listopada, roku 13 nastego, kiedy nie będzie jeszcze aż tak zimno na dworzu, z za słońca wyniknie maleńka armada.
   Jej ksywka pokrywka C/2012 S1 (Ison) jak mały Pison zagada.

   Przybywa z za zakrętu, z zachodu, nieco ku północy.
   Z za słońca wyniknie ten Ison – (Iliada) późno jakoś w nocy.
   Ciemna i groźna jak łucznik ku nocy chcący Was zaskoczyć.
   Z Konstelacji Raka z jego szczypiec szerokich spojrzy Wam w oczy i Was zauroczy..”

   Czysta poezja 😛

 8. Dawid56 pisze:

  Mówimy o tym samym wszystko zależy od ISON jeśli „walnie” w Słoneczko to może być spore CME, a jeśli nie walnie to być może zobaczymy ją na niebie jasną jak Księżyc w peni( taki miałem sen wczoraj)

 9. margo0307 pisze:

  Dawid56 pisze: „..wszystko zależy od ISON jeśli “walnie”..”

  No tak Dawidzie, ISON to jedno a ten kamuszek, którego prorokuje Muki na 15-02-2014… – to drugie…

 10. Dawid56 pisze:

  Margo, tutaj Muki zastosował „sztuczkę”.Ten kamyszk już był.Dla Mukiego obecnie jest rok 2014, proszę prześledź jego wpisy odnosnie datowania.A kamyszek to nasz Czelabińsk, wg Mukiego to było właśnie 15 lutego 2014, wtedy przeleciała blisko 2012Da14. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s