Zwalniają fale planetarne

Zwalniają fale planetarne, czyli ogromne masy powietrza przemieszczające się między równikiem, a biegunem północnym

Za morderczą falą upałów, jaka nawiedziła Europę w 2003 roku, stoi globalne ocieplenie, które spowalnia przepływ fal planetarnych – olbrzymich mas powietrza cyrkulujących nad półkulą północną – uznali badacze z niemieckiego Poczdamu.

Fale planetarne

Masy powietrza, o których mowa w badaniu, falują nad Ziemią. Przemieszczając się znad równika nad półkulę północną, dostarczają tam gorące tropikalne powietrze. Kiedy zalegają nad południem, „pompują” tam zimne powietrze z Arktyki.

Naukowcy zauważyli, że w ostatnich latach te masy powietrza, znajdując się na półkuli północnej, poruszają się wolniej, sprawiając, że w niektórych regionach panuje długotrwały upał.

– Zauważyliśmy, że podczas kilku ostatnich ekstremalnych wydarzeń pogodowych fale planetarne pozostawały jakby „zamrożone” na swoich miejscach przez wiele tygodni – mówił Władimir Pietuchow, stojący na czele zespołu badawczego.

Globalne ocieplenie Arktyki

Za przepływ fal planetarnych, rozciągających się na przestrzeni od 2,5 do 4 tys. km, odpowiada przede wszystkim różnica temperatur pomiędzy Arktyką a obszarami południowymi. Jak ustalili poczdamscy naukowcy, przez globalne ocieplenie, do którego według wielu naukowców przyczyniać ma się człowiek, spalając paliwa kopalne emitujące do atmosfery gazy cieplarniane – Arktyka ociepla się, a falujące masy powietrza spowalniają swój „marsz”

Źródło: losyziemi.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Zwalniają fale planetarne

  1. Ktoś pisze:

    Niech bardziej pryskają CHEMTRALSami atmosferę to napewno uda im się jeszcze bardziej zastopować cyrkulacje tych prądów powietrznych. Klimatu Wenus co prawda mimo ogromnych chęci nie odtworzą ale co zniszcza to ich. A przecież za dewastację też mozna trafić na listę „największych niszczycieli” Times’a.

  2. Maria_st pisze:

    Ktoś i masz racje …..zauważyłam ze Ty choc bardzo dosadnie piszesz……masz dużo racji a może i cała racje.
    To co sie tu wyprawia, nie wiem juz jak okreslic——-głupota to za mało, debilizm….to zmniejszenie odpowiedzialności za wszystkie nieprzemyślane decyzje.
    A wszystko w imie wybraństwa——trzeba być naprawde skończonym łajdakiem by czynić cos co niesie w przyszłości wielkie zagrozenie……życia, tylko myślac o sobie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s