Naukowcy znaleźli ślady zaginionego mikro – kontynentu ukrytego pod Oceanem Indyjskim.

imagesNatrafili na niego na wyspie Mauritius. Jednak w końcu rozpadła się i pokryły ją grube warstwy lawy – pisze „Nature Geoscience”.

Prehistoryczna Mauritia, zdaniem badaczy, powstała około 61-83 mln lat temu. Sięgała od Madagaskaru do Indii.

Według specjalistów na dnie Oceanu Indyjskiego może znajdować się jeszcze wiele ukrytych fragmentów superkonty­nen­tu Pangea, istniejącego na Ziemi w okresie pomiędzy 300 a 180 mln lat temu. Kolejnego odkrycia spodziewają się m.in. na Seszelach.

www.sfora.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii .. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Naukowcy znaleźli ślady zaginionego mikro – kontynentu ukrytego pod Oceanem Indyjskim.

  1. nnka pisze:

    Wędrówka kontynentów odbywa się już od 2,5 miliarda lat. Kontynenty kilkakrotnie łączyły się w większe masy lądów, po czym ponownie pękały. Najstarsze, pofałdowane skały, które świadczą o tym procesie, znaleziono w Kanadzie, a geolodzy oceniają ich wiek na co najmniej 2 miliardy lat.

    Ziemia, po której codziennie chodzimy, zachowuje się jak ciało stałe tylko do pewnej głębokości, poniżej której skały są częściowo plastyczne (ze względu na bardzo wysoką temperaturę) i ich ruch w skali milionów lat można nazwać „płynięciem”. Sztywna, zewnętrzna warstwa, zwana litosferą, podzielona jest na bloki (płyty tektoniczne), które mogą przesuwać się względem siebie po ukrytej głębiej płynnej warstwie.

    http://odkrywcy.pl/kat,111406,title,Mauritia-kontynent-ukryty-pod-Oceanem-Indyjskim,wid,15361861,wiadomosc.html?smg4sticaid=61020f

  2. Może to być część subkontynentu – wtedy wyspy – Dekanu, pod którym skumulowała się sejsmiczna fala uderzeniowa po impakcie asteroidy Chicxulub 64.800.033 lata temu. Potężne trzęsienie ziemi wywołało nie tylko wylewy lawy, z których powstały trapy Dekanu, ale także oderwanie się kilku wysp od subkontynentu…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s