Chmury „zimnej plazmy” dotarły do górnych warstw atmosfery Ziemi, i rozpościerają się, co najmniej do jednej czwartej odległości do Księżyca

Gigantyczna kurtyna zimnej plazmy znajduje się wysoko nad Ziemią

013Chmury „zimnej plazmy” dotarły do górnych warstw atmosfery Ziemi, i rozpościerają się, co najmniej do jednej czwartej odległości do Księżyca.  Ustalenia potwierdzają nowe dane, które wpłynęły z grupy europejskich satelitów. Ziemia wytwarza zimną plazmę, czyli powolne naładowane cząstki na skraju przestrzeni, gdzie światło słoneczne dzieli elektrony z atomów gazu, pozostawiając jedynie ich dodatnio naładowane jądra.

Naukowcy podejrzewają, że te cząstki mogą być trudne do wykrycia, ale wywierają istotny wpływ na kosmiczną pogodę. Odkrycie to jest tak zaskakujące, że niektórzy naukowcy żartują sobie twierdząc, iż odkrycie wielkiej chmury plazmy nad Ziemią to tak jakby odkryć oceany i stwierdzić, że muszą mieć jakiś wpływ na nasz klimat.  

Uczeni wiedzieli już wcześniej, że zimna plazma istniała w jonosferze, około 100 km nad Ziemią.  Ale niewielu z nich szukało chmury aż 20 000 do 100 000 km od powierzchni naszej planety. Udało się to ustalić dzięki czterem należącym do ESA satelitom wystrzelonych w ramach projektu Cluster II. Rozmieszczone są one na eliptycznej orbicie mniej więcej w połowie między Ziemią i Księżycem. Ich celem jest dokładne zbadanie zjawiska wiatru słonecznego. Satelity wchodząc w plazmę wywoływały falę uderzeniową, która była wykrywana, jako anomalia. 

Teraz czas najwyższy na to, aby udoskonalić modele komputerowe stosowane w przewidywaniu pogody kosmicznej. Odkrycie istotnego czynnika kształtującego procesy zachodzące przy zderzeniu wiatru słonecznego z ziemską magnetosferą i emisjami zimnej plazmy powoduje konieczność uzupełnienia teorii stosowanych do tej pory.

zmianynaziemi.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Chmury „zimnej plazmy” dotarły do górnych warstw atmosfery Ziemi, i rozpościerają się, co najmniej do jednej czwartej odległości do Księżyca

  1. Dawid56 pisze:

    Tu brakuje chyba jednego zdania.Ziemia wytworzyła już tak ogromna chmurę zimnej plazmy , ktora dotarła juz na odległość20000 do 100000 km od naszej planety.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s