Polarne pokrywy lodowe bardzo gwałtownie zareagowały na precesję orbity Ziemi

Globalne zmiany klimatyczne zależą od trajektorii orbity ziemskiej

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że obecnie globalne zmiany klimatyczne miały już miejsce w przeszłości i to na długo przed pojawieniem się ludzkiej cywilizacji. Paleoklimatolodzy z Uniwersytetu w Cambridge ogłosili, że udało im się osiągnąć przełom w prawidłowej interpretacji danych obserwacyjnych opisujących dynamikę grubości pokrywy lodowej Antarktydy i temperatury oceanu w ciągu ostatnich 1,5 miliona lat.

.- 

W wymienionym okresie przejściowym, który rozpoczął się około 1,25 mln lat temu i trwał przez 600 000 lat nastąpiła istotna zmiana w dynamice i okresach zlodowaceń.  Jeżeli przedtem wahania pomiędzy szczytami ciepła i zimna występowały, co 41 tysięcy lat, to potem interwał wzrósł do 100 tysięcy lat. W jednym z tych przedziałów, w ciepłej fazie cyklu klimatu, żyjemy aktualnie. 

Dzięki pozyskaniu tak dokładnych danych można było poszukać zależności cyklu i pozycji orbitalnej Ziemi. Jak się okazało, polarne pokrywy lodowe bardzo gwałtownie zareagowały na precesję orbity Ziemi i w konsekwencji zmianę trybu nasłonecznienia oceanów.  Od długotrwałego oddziaływania Słońca rośnie temperatura, co zmniejsza poziom zasolenia oceanu. Słona woda, w tym przypadku służy, jako bufor cieplny, a grubość pokrywy lodowej stale, ale powoli wzrasta. 

zmianynaziemi.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Polarne pokrywy lodowe bardzo gwałtownie zareagowały na precesję orbity Ziemi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s