Nagłe ocieplenie stratosfery podzieliło wir polarny

Poważna anomalia pogodowa nad Arktyką, nagłe ocieplenie stratosfery podzieliło wir polarny

Te zjawiska zaobserwowane w strefach arktycznych są dopiero poznawane, ale można się spodziewać, że podzielenie wiru arktycznego może spowodować poważne kłopoty. Bardzo możliwe, że powstaną ogromne huragany. Może się wkrótce okazać, że stabilność klimatu a wraz z nią znane dotychczas pory roku odejdą do lamusa. Teraz należy się spodziewac naprawdę srogiego uderzenia zimy.

File 28380

Nagłe ocieplenie stratosfery spowodowało, że tak zwany wir polarny podzielił się na dwie. Wir polarny tworzy i pogłębia się, kiedy atmosfera traci ciepło powierzchni w czasie ciemnych i długich zimowych nocy w Arktyce.  Aktualnie jednak został on podzielony na dwie duże części i obie maleją. 

To ocieplenie stratosfery, najwyraźniej, jest największe, jakie kiedykolwiek obserwowano w pierwszej połowie stycznia.  Nikt nie wie, dlaczego doszło do aż takiego ocieplenia, ale specjaliści wskazują na korelacje między anomaliami temperatury powierzchni oceanu i aktywnej fazie cyklu słonecznego.  W tym roku Słońce jest aktywne i powstają duże anomalie temperatury powierzchni na północnym Oceanie Indyjskim i na północno-zachodnim Pacyfiku.

więcej → zmianynaziemi.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Nagłe ocieplenie stratosfery podzieliło wir polarny

  1. Dawid56 pisze:

    Słońce w tym roku ne było wcale aktywne od około 12 marca 2012 wręcz przejawiało najmniejszą jak do tej pory aktywność od 550 lat- to na pewno nie ten powód.Moze raczej wejści całego układu słonecznego w obłok materii międzygwiezdnej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s