Burza z ciekłego żelaza, oto co dzieje się w kosmosie

 Burza z ciekłego żelaza, oto co dzieje się w kosmosie AAimages

Naukowcy jednocześnie skierowali Kosmiczny Teleskop Hubble’a oraz Kosmiczny Teleskop Spitzera na brązowego karła o nazwie 2MASSJ22282889-431026. – Dzięki teleskopom byliśmy w stanie spojrzeć na różne warstwy atmosfery brązowego karła, podobnie jak lekarze używają technik obrazowania medycznego do badania różnych tkanek w naszych ciałach – wyjaśnia Daniel Apai z University of Arizona w Tucson, który kierował badaniami. 

Badacze zauważyli, że światło docierające od obiektu zmienia się, jaśniejąc i ciemniejąc co 90 minut zgodnie z obrotem brązowego karła dookoła swojej osi. Zmiany zależały też od tego, na jakich falach światła podczerwonego dokonywano pomiarów.

Powodem zmian były różne warstwy materii wirujące wokół brązowego karła w różnych burzach o rozmiarach Ziemi. Dzięki temu, że użyto dwóch różnych teleskopów, badacze mogli zajrzeć do różnych warstw atmosfery karła.

Co ciekawe, tamtejsze chmury nie są obłokami pary czy amoniaku. – Są złożone z gorących ziaren piasku, ciekłych kropli żelaza i innych egzotycznych składników – zdradza Mark Maley z NASA Ames Research Center w Moffett

więcej → polskieradio.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s