Nieprzewidywalny El Nino

Autor: Mariusz Błoński

El Niño, występująca co kilka lat anomalia pogodowa, która objawia się na całej Ziemi w postaci zwiększonych opadów i bardziej intensywnych susz, pozostanie nieprzewidywalna. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy na podstawie badań koralowców postanowili sprawdzić, czy w związku ze zmianami klimatu El Niño będzie podlegał jakimś określonym zmianom.

NASA

Co prawda w XX i XXI wieku El Niño jest bardziej intensywny niż wcześniej, to jednak dane z koralowców liczących sobie nawet 7000 lat pokazują, że w przeszłości zjawisko to charakteryzowało się olbrzymią, nieprzewidywalną zmiennościa.

Stopień zmienności El Niño w XX wieku nie jest niczym niezwykłym. Jednak statystycznie zjawisko to było silniejsze w XX wieku niż wcześniej – mówi Kim Cobb z Georgia Institute of Technology. Uczona wraz ze swoim zespołem przeanalizowała 15 000 próbek ze skał na wyspach Pacyfiku. Uzyskane dane pozwolą na udoskonalenie modeli klimatycznych, gdyż w części z nich założono, że El Niño podlega cyklicznym zmianom. Tymczasem szczegółowe badania Cobb i jej zespołu nie tylko przyniosły ogromną liczbę nowych danych, ale dowodzą również, że El Niño zmienia się w sposób nieprzewidywalny.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s