Wielki pas asteroid wokół Wegi

Autor: Mariusz Błoński

Dzięki danym z należącego do NASA Teleskopu Kosmicznego Spitzera oraz będącego własnością ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) Obserwatorium Kosmicznego Herschela, astronomowie odkryli wokół gwiazdy Wega strukturę, która prawdopodobnie jest wielkim pasem asteroid. Wega, druga najjaśniejsza gwiazda półkkuli północnej, jest zatem podobna pod tym względem do Fomalhauta, drugiej najjaśniejszej gwiazdy półkuli południowej. Obie posiadają – tak jak i Słońce – wewnątrzny gorący i zewnątrzny zimny pas ateroid.

NASA/JPL-Caltech

Pomiędzy oboma pasami znajduje się wolna przestrzeń, a uzyskane wyniki sugerują, że istnieje ona, gdyż krążą tam liczne planety. To odkrycie jest kolejnym potwierdzeniem ostatnich spostrzeżeń mówiących, że systemy składające się z wielu planet są czymś powszechnym – mówi Kate Su z University of Arizona, która przedstawiała wyniki najnowszych badań podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Wega i Fomalhaut wykazują więcej podobieństw niż tylko obecność pasów asteroid. Obie znajdują się w odległości około 25 lat świetlnych od Ziemi, obie są mniej więcej dwukrotnie większe od Słońca i są od niego cieplejsze, co w przypadku obu gwiazd objawia się widocznym niebieskim kolorem. Wiek obu oceniono na około 400 milionów lat, chociaż Wega jest prawdopodobnie starsza, bliżej jej do 600 milionów.

 

Pasy asteroid wokół obu gwiazd są znacznie gęstsze niż pas Kuipera. Dzieje się tak dlatego, iż Wega i Fomalhaut są znacznie młodsze od Słońca, więc „czyszczenie” pasów z materiału trwa znacznie krócej. Ponadto oba systemy uformowały się ze znacznie gęstszej chmury gazu i pyłu niż Układ Słoneczny.

W przypadku obu gwiazd pasy wewnętrzne znajdują się w odległości 1/10 odległości pasa Kuipera od gwiazdy, a pasy zewnętrzne – w odległości 10-krotnie większej niż dystans pomiędzy pasem Kuipera z Słońcem. To pozostawia wystarczająco dużo miejsca na wiele planet wielkości Jowisza i mniejszych.

Astronomowie wierzą, ża wkrótce dostrzeżemy planety krążące wokół Wegi i Fomalhauta. Nowe urządzenia, takie takie Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba, powinny odnaleźć te planety – mówi Karl Stapelfeldt kierujący Laboratoroim Astofizyki Gwiazd i Egzoplanet w Goddard Space Flight Center.

Ostatnio pojawiła się teoria, zgodnie z którą obecność pasa asteroid jest niezbędna do pojawienia się życia.

Źródło kopalniawiedzy.pl

Źródło: NASA

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wielki pas asteroid wokół Wegi

 1. jojo pisze:

  Oko Saurona istnieje naprawdę!
  http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/759559,Oko-Saurona-istnieje-naprawde-I-ma-planete

  Fomalhaut b to pierwsza egzoplaneta, którą zobaczyliśmy na własne oczy. Właśnie ukazały się wyniki badań na jej temat.
  Oko Saurona istnieje naprawdę. I ma planetęSfotografował je Hubble Space Telescope w 2008 roku. Planeta Fomalhaut b to pierwsza egzolaneta, którą zobaczyliśmy na własne oczy. Właśnie ukazały się wyniki badań na jej temat. Oko znajduje się 25 lat świetlnych od Ziemi. To młoda gwiazda Fomalhaut, planety i otaczający je pierścień kosmicznego gruzu. Planeta Fomalhaut b była pierwszą egzoplanetą, którą zobaczyliśmy bezpośrednio (a zatem: nie wywnioskowaliśmy jej istnienia z układu pola grawitacyjnego, tylko naprawdę ją zaobaczyliśmy). Pierwszy raz Fomalhaut b stanęła nam przed oczami w 2007 roku, ale ponieważ instrument, który ją dojrzał, zepsuł się, obserwacji nie udało się powtórzyć, a naukowcy doszli do wniosku, że mogli się przewidzieć. Potem obserwacje podejmowano kilka razy, ale ich wyniki ie były jasne. Kilka miesięcy temu ostatecznie udało się potwierdzić istnienie Fomalhaut b. Nowe zdjęcia pozwoliły badaczom ustalić, że pas gruzu wokół gwiazdy jest szerszy niż sądzono, otacza ją w odległości 20 do 35 mld km. Fomalhaut b ma zapewne bardzo eliptyczna orbitę, podobna raczej do orbity komety. Zbliża się do gwiazdy na 6-7 mld km, aby następnie odlecieć na 40 mld km. Pełne okrążenie gwiazdy zajmuje jej, bagatela, 2000 lat. Jest za to najprawdopodobniej dużą planetą, podobną do Jowisza. Być może dziwna orbita planety dowodzi, że w układzie istnieją jeszcze inne planety.Innym dowodem są ”dziury” w pasie gruzu. Wyglądają jak ścieżki, po których pas przeniknęły nieznane obiekty. Fomalhaut b przetnie pas w 2032 roku. Na pewno przeżyje wówczas wielkie bombardowanie, ale i ta planeta powinna pozostawić po sobie przerwę w pasie. System Fomalhaut dopiero powstaje. Specjaliści NASA sądzą, że podobnie mógł wyglądać Układ Słoneczny 4 mln lat temu.Oko znajduje się 25 lat świetlnych od Ziemi. Chodzi o młodą gwiazdę Fomalhaut, planety i otaczający je pierścień kosmicznego gruzu.

  Fomalhaut b była pierwszą egzoplanetą, którą zobaczyliśmy bezpośrednio, a nie wywnioskowaliśmy jej istnienie z układu pola grawitacyjnego. Pierwszy raz stanęła nam przed oczami w 2007 roku, ale ponieważ instrument, który ją dojrzał, zepsuł się, obserwacji nie udało się powtórzyć, a naukowcy doszli do wniosku, że mogli się przewidzieć. Potem obserwacje podejmowano kilka razy, ale ich wyniki nie były jasne. Kilka miesięcy temu ostatecznie udało się potwierdzić istnienie Fomalhaut b.

  Nowe zdjęcia pozwoliły badaczom ustalić, że pas gruzu wokół gwiazdy jest szerszy, niż sądzono: otacza ją w odległości 20 do 35 mld km. Fomalhaut b ma zapewne bardzo eliptyczną orbitę, podobną raczej do orbity komety. Zbliża się do gwiazdy na 6-7 mld km, by następnie odlecieć na 40 mld km. Pełne okrążenie gwiazdy zajmuje jej – bagatela – 2000 lat. Jest za to najprawdopodobniej dużą planetą, podobną do Jowisza.

  Być może dziwna orbita dowodzi, że w układzie istnieją jeszcze inne planety. Kolejnym dowodem są ”dziury” w pasie gruzu. Wyglądają jak ścieżki, po których przeniknęły nieznane obiekty. Fomalhaut b przetnie pas w 2032 roku. Na pewno przeżyje wówczas wielkie bombardowanie.

  System Fomalhaut dopiero powstaje. Specjaliści NASA sądzą, że podobnie mógł wyglądać Układ Słoneczny 4 mld lat temu.

  (ew/Popsci)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s