Najbliższe przejście planetoidy 2011 AG5 nastąpi we wrześniu 2013 roku

Przed kilkoma dniami opublikowano nowe szacunki, po intensywnych obserwacjach obiektu – planetoidy 2011 AG5. prowadzonych za pomocą Teleskopu Gemini. Prawdopodobieństwo zagrożenia dla życia na Ziemi  wynosi teraz 1 do 500, a więc zwiększyło się, choć naukowcy zastrzegają, że jest przeciwnie.

Czy ta planetoida zniszczy Ziemię?

140-metrowy obiekt przeleci 5 lutego 2040 roku w odległości 900 tysięcy kilometrów od Ziemi, a więc mniej więcej dwukrotnie dalej niż znajduje się Księżyc. Zanim jednak zacznie stanowić zagrożenie, planetoida przeleci obok nas wielokrotnie, ponieważ obiega Słońce co każde prawie 2 lata.

Najbliższe przejście nastąpi we wrześniu 2013 roku. Badacze są obowiązani informować odpowiednie komórki o każdym obiekcie, który potencjalnie może stwarzać zagrożenie, nawet jeśli dane o trajektorii nie są pełne. Obiekt został odkryty 8 stycznia 2011 roku w obserwatorium na górze Mount Lemmon w Tucson w Arizonie.

Zagrożenie ze strony planetoidy sprawiło, że naukowcy zaczęli zastanawiać się nad skuteczną metodą fizycznej neutralizacji tego obiektu, gdyby okazało się, że jego trajektoria zagraża życiu na Ziemi.

Najbardziej realnym rozwiązaniem wydaje się być wysłanie satelity, który używając siły grawitacyjnej zmieniłaby trasę lotu planetoidy. Najlepszym momentem do takiej operacji będzie prawdopodobnie rok 2023, kiedy to 2011 AG5 zbliży się na odpowiednią odległość do naszej planety.

Raczej jednoznacznie wyklucza się użycie broni nuklearnej, której zastosowanie mogłoby rodzić dodatkowe problemy, choćby takie jak rozbicie jednego obiektu na setki mniejszych.

więcej : www.twojapogoda.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Najbliższe przejście planetoidy 2011 AG5 nastąpi we wrześniu 2013 roku

 1. madame pisze:

  >Prawdopodobieństwo zagrożenia dla życia na Ziemi wynosi teraz 1 do 500, a więc >zwiększyło się, choć naukowcy zastrzegają, że jest przeciwnie.

  To zdanie ( ktokolwiek je pisal) jest pozbawione logicznego sensu.
  Prawodpodobienstwo obliczaja naukowcy i uaktualniaja. Gdyby zwiekszylo sie nie zastrzegaliby „ze jest przeciwnie” bo mozna porownac to z poprzednimi ich danymi. Niespojnosc wczesniejszych i pozniejszych danych latwo byloby im wytknac.

  • nnka pisze:

   przy poprzednich symulacjach było 1 do 625 ale to tylko symulacje

   Cyt : Po raz pierwszy usłyszeliśmy o niej w lutym podczas specjalnego spotkania podkomisji Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Wiedniu.

   Wtedy prawdopodobieństwo, że 2011 AG5 może wejść w kurs kolizyjny z Ziemią wynosiło 1 do 625.

   Naukowcy podkreślali wtedy, że nie można wykluczyć iż ono wzrośnie, ponieważ obiekt wciąż nie został bardzo szczegółowo przebadany, co ma być poczynione w latach 2013-2016.

   Cyt : Badacze są obowiązani informować odpowiednie komórki o każdym obiekcie, który potencjalnie może stwarzać zagrożenie, nawet jeśli dane o trajektorii nie są pełne.

   Póki co mamy rok 2012!

 2. madame pisze:

  no ale jesli podkreslali ze nie mozna wykluczyc ze prawdopodobienstwo wzrosnie, to nie zaprzeczali. Chodzi mi tylko o konstrukcje tamtego zdania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s