Księżyc zimniejszy nawet od Plutona

 Księżyc zimniejszy nawet od Plutona

Księżyc zimniejszy nawet od Plutona

Naukowcy ogłosili, że najzimniejszy we Wszechświecie jest Teleskop Planck, który został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 14 maja 2009 roku. Jest obecnie zimniejszy niż nawet najzimniejsze komety i obłoki gazów.

Naukowcy obniżyli jego temperaturę do minus 273,05 stopnia, czyli w pobliże zera absolutnego, ponieważ obserwują i badają przestrzeń kosmiczną bez jakichkolwiek zakłóceń, które mogłyby być spowodowane podwyższoną temperaturą urządzeń znajdujących się w teleskopie.

Badacze nie poprzestali jednak na poszukiwaniach najzimniejszego miejsca w całym Wszechświecie. Rozpoczęto poszukiwania takiego miejsca także w naszym Układzie Słonecznym.

Początkowo wydawało się, że najzimniejszym obiektem jest Pluton, gdzie temperatura jest tak niska, że cieniutka atmosfera planety karłowatej marznie i opada na skalistą powierzchnię.

Jednak ostatnie pomiary wykazały, że biegun zimna znajduje się znacznie bliżej nas niż sądziliśmy. Przełomowego odkrycia dokonała sonda LRO o której usłyszeliśmy przed trzema laty przy okazji uderzenia w powierzchnię Księżyca części rakiety nośnej i próbnika.

Najzimniejszym miejscem okazał się Księżyc, a dokładniej krater Hermite znajdujący się w rejonie północnego bieguna naszego naturalnego satelity. Dane termiczne pokazują, że u południowo-zachodniej ściany krateru temperatura spada nocami nawet do minus 249 stopni.

więcej → www.twojapogoda.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s