Kalendarz Majów został źle odczytany?

Źródło: www.maya.net.pl

AAimagesNa początek nowego cyklu w kalendarzu Majów być może trzeba będzie czekać nie do 21 grudnia, ale jeszcze prawie 3 tys. lat. A jedyne inskrypcje Majów, które odnoszą się do 2012 r. n.e. wcale nie zapowiadają końca świata – uważa znawca kultury Majów dr Jarosław Źrałka.

21 grudnia 2012 r. ma upłynąć okres 13 baktunów (1 baktun wynosił niecałe 400 lat) od daty początku cyklu w kalendarzu Majów. Tymczasem Majowie wierzyli, że 13 baktunów trwał poprzedni cykl w ich kalendarzu. W związku w tym pojawiły się przepowiednie, że z końcem tego cyklu nastąpić ma koniec świata.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP dr Jarosław Źrałka z Zakładu Archeologii Nowego Świata Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przepowiednie te zrodziły się w XX wieku, w ruchu New Age i nie mają wiele wspólnego z tym, co wynika z mitologii Majów. Osoby, które niechlubnie zapisały się w popularyzacji przepowiedni roku 2012 nie były specjalistami od kultury Majów, a źródeł tej kultury upatrywały nawet w cywilizacji pozaziemskiej.

O pozaziemskim pochodzeniu kultury Majów mogłaby świadczyć skomplikowana wiedza astronomiczna, którą, jak niektórzy sądzą, dysponowali Majowie. Jednak dr Źrałka wyjaśnia, że wiedza tej cywilizacji nie wykraczała poza to, co człowiek mógł zaobserwować gołym okiem. Jak przypomina archeolog, Majowie nie wiedzieli nawet, że Ziemia jest kulista – uważali, że jest płaska i leży na grzbiecie żółwia czy krokodyla. Nie odróżniali też na niebie gwiazd od planet – chociaż wierzyli w moc Wenus, traktowali ją tylko jako gwiazdę.
Jak opowiada archeolog, początek cyklu kalendarza Majów, w przeliczeniu na dzisiejszą rachubę wypadł w 3114 r. p.n.e. Jedne podania wskazywały, że wtedy w mitycznym miejscu bogowie ustawili 3 kamienie, tworzące symboliczne palenisko, w którym zapłonąć miał ogień stworzenia. Z kolei inny mit wyjaśnia, że w roku tym bracia bliźniacy pokonali bogów śmierci i doprowadzili do zmartwychwstania swojego ojca – boga kukurydzy. A było to bóstwo o tyle ważne, że z kukurydzy miała powstać współczesna rasa ludzi, doskonalsza niż rasy wcześniejsze rasy – powstałe z błota czy z drewna.

(…) – Rok 3114 p.n.e. nie był datą historyczną, ale czysto mitologiczną. Początki kultury Majów notuje się bowiem dopiero na drugie tysiąclecie przed naszą erą – zaznacza badacz.

więcej »

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „Kalendarz Majów został źle odczytany?

 1. margo0307 pisze:

  cYT. O pozaziemskim pochodzeniu kultury Majów mogłaby świadczyć skomplikowana wiedza astronomiczna, którą, jak niektórzy sądzą, dysponowali Majowie.
  Jednak dr Źrałka wyjaśnia, że wiedza tej cywilizacji nie wykraczała poza to, co człowiek mógł zaobserwować gołym okiem..”

  Biedny dr Źrałka 😦

 2. brif pisze:

  Cyt : „(…) – Rok 3114 p.n.e. nie był datą historyczną, ale czysto mitologiczną. Początki kultury Majów notuje się bowiem dopiero na drugie tysiąclecie przed naszą erą – zaznacza badacz.”

  Daty niemitologiczne zaczynają się od mitologicznej daty narodzin Jezusa 😀

 3. brif pisze:

  Mitologia Ziemi:
  W kalendarzu żydowskim rachuba lat zaczyna się od dnia stworzenia świata, które wg ustaleń żydowskich autorytetów religijnych nastąpiło 6 października 3761 p.n.e.

  natomiast w kalendarzu Majów za początek rachuby przyjmuje się obecnie 3114 rok p.n.e., data ta była w swej funkcji podobna do daty narodzin Chrystusa w kalendarzach chrześcijańskich.
  Zobaczmy co się działo w tym czasie na ziemi, to co dzisiaj poznała nauka Historią zwana

  Wydarzenia

  * około 4000 p.n.e.
  o początek cywilizacji Mohendżo-Daro w dolinie Indusu (zastosowanie miedzi, udomowienie zebu, rozwój rolnictwa)
  o okres hodowców bydła na Saharze. Największy rozkwit tamtejszej cywilizacji i gospodarki.
  o rolnictwo docierało na Wyspy Brytyjskie i do Skandynawii
  o w Europie powszechnie budowano kręgi kamienne i grobowce w formie kamiennych skrzyń lub dolmenów, czyli grobowców ułożonych z wielkich głazów i przysypywanych ziemią. Ustawiano też menhiry.
  o początki warzenia piwa
  * 3958 p.n.e. – stworzenie Świata według tradycyjnej chronologii biblijnej

  * około 3800 p.n.e.
  o najwcześniejsza obróbka brązu na Bliskim Wschodzie (w Tepe Yahya w Iranie)
  o budowa kompleksu megalitycznych świątyń Ġgantija na wyspie Gozo w dzisiejszej Republice Malty.
  * 3761 p.n.e., 7 października – początek kalendarza żydowskiego (stworzenie Świata według tradycyjnej chronologii żydowskiej)

  * około 3750 p.n.e. – początek okresu Uruk w Mezopotamii. Mniej więcej w tym czasie do Mezopotamii przybył lud zwany Sumerami. Nie wiemy skąd przybyli. Wytworzą oni w późniejszym okresie miejską cywilizację. Zanim jednak do tego dojdzie zamieszkają w osadach, trudniąc się rolnictwem. Sumerowie zbierali plony 2 razy w roku.
  * około 3650 p.n.e. – na stepach rosyjskich używa się pojazdów kołowych
  * około 3600 p.n.e.
  o pojawienie się techniki wytopu miedzi i brązu na wosk tracony w Mezopotamii. Jednak wciąż dominują tam narzędzia kamienne.
  o cmentarzysko hodowców bydła Dżabal ar-Ramla w egipskiej części Pustyni Libijskiej. Mieszkańcy Dżabal ar-Ramla byli nomadami, lecz przywiązanymi do rodowej nekropolii. Zmarłych w formie zmumifikowanej wożono przez wiele miesięcy podczas wędrówek po to, aby ich ciała pogrzebać zgodnie z plemiennym obyczajem.
  o świat zamieszkuje około 35 milionów ludzi
  o Troja 1

  * około 3500 p.n.e.
  o na obszarze Sumeru rozwijają się państwa-miasta (Ur, Uruk, Lagasz)
  o Egipt: powstają pierwsze miasta, obróbka miedzi
  o powstają trwałe wsie rybackie na wybrzeżach Peru, w głębi lądu uprawiano bawełnę i kilka odmian fasoli
  o w miejscowości Ġgantija na wyspie Gozo została wzniesiona świątynia. Podobne budowle powstały później także w innych miejscach, zarówno na Gozo jak i na Malcie
  o rolnictwo obecne w całej Europie
  o najwcześniejsze kultury ceramiczne w Ekwadorze
  o ożywienie wymiany handlowej neolitycznych osadników Italii

  * 3379 p.n.e., 15 lutego – Majowie opisują zaćmienie Księżyca (najstarszy zapis zjawiska astronomicznego)
  * około 3300 p.n.e.
  o w Górnym Egipcie rozpoczął się podokres predynastyczny średni (gerzeeński).
  o najstarsze gliniane tabliczki ze znakami liczbowymi (Babilonia)

  * około 3200 p.n.e.
  o początek zróżnicowania społecznego w kulturach Longshan w Chinach
  o wozy kołowe pojawiają się w Sumerze i na Bałkanach
  o w rozwidleniu Delty Nilu, na południe od dzisiejszego Kairu, istniała kultura Meadi
  o w Górnym Egipcie zaczął się podokres predynastyczny późny.

  * 3114 p.n.e., 11 sierpnia – wg Kalendarza Majów miał miejsce początek czwartej (obecnej) epoki dziejów ludzkości.

  * około 3100 p.n.e.
  o początek okresu Dżemdet Nasr w Mezopotamii
  o dziedziczność władzy w miastach Sumeru
  o zaczyna się okres wczesnodynastyczny w Egipcie (od I do III dynastii)
  o kalendarz w Egipcie

  Zmiany środowiska

  * około 3400 p.n.e.
  o początek pustynnienia Sahary

  Wiecej: http://www.eioba.pl/a/2lwc/czlowiek#ixzz2FL23Eqas

  • bzyk pisze:

   Ustawiano też menhiry.
   o początki warzenia piwa
   * 3958 p.n.e. – stworzenie Świata według tradycyjnej chronologii biblijnej

   to juz wiadomo dlaczego KK upadnie, nie ten napój na mszach piją… PIWKO TO NAPÓJ BOGÓW A nie winko mszalne heheh

  • Mezamir pisze:

   Biblijny Chrystus to postać fikcyjna,osób o imieniu Joszua było wielu.
   Biblijny Chrystus narodził się z połączenie Lucyfera z Prometeuszem,Fosforosem,Kriszną,Esusem,Jessą itd itp.

   • Dawid56 pisze:

    Tu chyba trochę jednak przesadziłeś Jezus Chrystus to postać historyczna i narodził się około 4-7 roku p.n.e.Prawdopodobnie między rokiem 12 a 30 swojego życia pobierał nauki na kontynencie indyjskim u buddystów.Masz jednak racje co do obchodzenia daty jego urodzin w dniu 25.12.to rzeczywiście data narodzin Mitry albo też i nowego Słonca.Prawdopodobnie JezusChrystus urodził się wczesną wiosną ale to też jedna z hipotez.Nie przypadkiem dzień poświęcony Jezusowi Chrystusowi to niedziela -SUNDAY.Niedziel tez wiąże sie z datą symbolicznego zmartwychwstania trzeciego dnia po ukrzyzowaniu które miało miejsce na pewno w piątek- 14 Nissan

 4. Dawid56 pisze:

  Przecież wszystko jest jasne jak Słońce.Około 3100 p.n.e był początek kalendarza( jakiejś Ery) w
  Indiach
  cywililizacji Majów
  Egipcie
  Wystarczy tylko łaczyć fakty.Zapewne ktoś zapyta, może nawet znawca kultury Pan docent dr Jarosław Źrałka co było wczesniej?.Jego Koledzy znają odpowiedź -nieco wcześniej byli jaskiniowcy, którzy trudnili sie zbieractwem myślistwem łowiectwem.Jednak odpowiedź na pytanie co było wcześniej moze być nieco inna.Wcześniej około roku 3100 miał miejsce wojna nuklearna być może również Ziemia zderzyła sie z wielka kometą czy asterodą.Te cywilizacje które zaczęły liczyć swój kalendarz od jakiegoś wydarzenia mającego miejsce około 3100 p.n.e były ROZBITKAMI ocalałymi z jakiejś wielkiej katastrofy.Z biegiem tysiącleci ich kultura i znajomość techniki stopniowo upadała upadała upadała, aż osiagneła prawie barbarzyński poziom roku ok 500 n.e.

 5. Mezamir pisze:

  W IPN mają problem z ustaleniem tego co się działo 50 lat temu ale o tym co działo się 2 tyś lat temu można się dowiedzieć bez problemu kto co mówił,kiedy,do kogo 🙂

  Znajomość wpływu dni tygodnia pomaga w ułożeniu planu zajęć. Dzięki tej wiedzy można wybrać najwłaściwszy czas na ważny zakup, cotygodniowe sprzątanie czy przyjacielskie spotkanie. Niektórych dni warto unikać przy przedsięwzięciach takich jak rozpoczęcie budowy domu, ceremonia zaślubin, decydujące spotkanie czy założenie firmy. Moment rozpoczęcia działania jest podobny chwili narodzin, toteż dobrze gdy współgra on z celem całego przedsięwzięcia.

  Nie wiadomo kiedy powstał podział tygodnia na siedem dni. Oparł się on wszystkim reformom kalendarza. Czasem twierdzi się, że astrologowie babilońscy wykorzystywali siedem dni do celów prognostycznych, dopiero później zaczęto powszechnie ich używać w społeczeństwie. Siedmiodniowy tydzień jest znany na całym świecie, a nazwy poszczególnych dni tygodnia związane są z siedmioma planetami układu słonecznego.

  Cechy planet wyraźnie manifestują się w dni im przynależne. W języku angielskim tylko przy kilku dniach tygodnia widać jasny związek z planetami np. Sunday (sun – Słońce, day – dzień), Monday (moon – Księżyc), Saturday (Saturn). W językach romańskich to przyporządkowanie pojawia się wyraźnie. W sanskrycie po nazwie planety stawiany jest rzeczownik „dzień” (war) i tak tworzona jest nazwa dnia tygodnia.
  niedziela – rawiwar – dzień Słońca
  poniedziałek – somawar – dzień Księżyca
  wtorek – mangalwar – dzień Marsa
  środa – budhawar – dzień Merkurego
  czwartek – guruwar – dzień Jowisza
  piątek – śukrawar – dzień Wenus
  sobota – saniwar – dzień Saturna

  Dni tygodnia koordynują przebieg spraw publicznych. Dzień, w którym rodzi się człowiek mówi, jak będzie on realizował się w świecie. Aby zrozumieć wpływ danego dnia należy poznać planetę, która się nim opiekuje, jej naturę i charakter.

  NIEDZIELA
  Jest to dzień Słońca, króla wszystkich planet. W kalendarzu wedyjskim siedmiodniowy cykl rozpoczyna się od niedzieli. Znamienne jest to, że człowiek Zachodu postawił dzień Słońca na końcu kalendarza. Można to tłumaczyć faktem, że Słońce odpowiada za siłę twórczą i pragnienie kształtowania świata, symbolizuje wiarę we własne siły, piękno życia i dążenie do materialnej doskonałości. Jest to ostateczny cel nowożytnej kultury. We wschodniej filozofii jest to punkt wyjścia, a końcem jest obojętność, oddzielenie od materii i powrót do Boga symbolizowany przez Saturna i sobotę.

  – Jest to dobry dzień do odnowienia sił twórczych. Niedziela następuje po ciężkim, absorbującym energie dniu – sobocie. Polska nazwa nie-dziela wskazuje na ograniczenie zajęć tego dnia.
  – Można siać zboże, sporządzać leki, rozpocząć wojnę (walkę).
  – Nie powinno się spuszczać statków na wodę, podróżować na zachód (kierunek śmierci Słońca), lekarze o ile jest to możliwe nie powinni zaczynać leczenia chorób gorączkowych i zapalnych.
  – Niedziela jest gorącym dniem, trochę surowym; sposób, w jaki człowiek go spędza wpłynie na jego kreatywne potencje w ciągu tygodnia.
  – Warto poświęcić czas na muzykę i czynności rozwijające twórcze energie.

  Urodzeni w niedzielę:
  Zazwyczaj szczęśliwi ludzie. Posiadają poczucie humoru, promienne i miłe oblicze. Nie powinni narzekać na materialną sytuacją, brak inteligencji czy popularności. Na zewnątrz silni i dynamiczni, lecz wewnętrznie mogą się załamywać, wątpiąc w swą rolę w świecie. Często nie doceniają swej wartości. Fizycznie Słońce obdarza miodowym kolorem oczu i okrągłą twarzą.

  http://nama-hatta.pl/articles.php?article_id=63

  1 Wielka bogini Egiptu Izis urodziła Horusa także jako dziewica, jej statuę z niemowlęciem na ręku obnoszono przez parę pokoleń w uroczystych procesjach.
  2 W Denderach, świątyni boga Hetora widniało malowidło przedstawiające kobietę z dzieckiem w ramionach (dziś w Paryżu). Napis głosił, że jest to dziewica-matka
  3 Na murach egipskiego Luxoru widnieje napis, że jej budowniczy, faraon Amenefis III, urodził się z dziewicy.
  4 Kult matki-dziewicy istniał w bardzo wielu krajach, tylko imiona matek były różne. W Turkiestanie na przykład występuje dziewica-matka Kariti”, w Chinach – Kuan-Y-in”, w Japonii – Kwaunon”.
  5 Najciekawszą analogię znajdziemy w Indiach, gdzie w roli matki bożej” występuje królowa Devaki, rysowana i rzeźbiona zazwyczaj z małym Kriszną na ręku. To Kriszna właśnie jako niemowlę, przechowywany w ubogiej stajence, w koszyku z sianem, cudownie uniknął śmierci, gdyż pastuszka Nana, słysząc o zarządzonej rzezi niemowląt podmieniła swą martwo urodzoną córeczkę na żywego Krisznę. Co nam to przypomina?
  Rzeź niewiniątek opisana w Biblii to fikcja,w ogóle nie miało miejsca takie wydarzenie
  „Rzeź niewiniątek” nie jest znana z innych źródeł niż jEwangelie.
  Józefa Flawiusz, historyk żyjący w tamtym okresie,nie przepadał za Herodem
  i w swoich pismach zamieścił obszerną listę zbrodni króla. Nic jednak nie wspomniał o owej rzezi.
  Gdyby do takiej rzezi doszło,na pewno nikomu nie umknąłby ten fakt.
  6 Wśród cudownie urodzonych dzieci są: Herkules, Dionizos, Jowisz, Pitagoras, Pluton, no i… Cezar August.
  i wielu innych.
  7 – Bóg Athis także przyszedł na świat z dziewicy zapłodnionej zjedzeniem kawałka granatu -nieźle!
  8 Matka Buddy Maya „zwiastowana” została przez bramina w identyczny sposób jak Maria przez Gabriela. Kuzyn zaś Buddy Akanda (patrz Jan Chrzciciel!) urodził się z „niepłodnej staruszki” (patrz Elżbieta!).
  Gdy Maya rodziła, wskaźnikiem jej miejsca pobytu była rgwiazda przewodnia”.
  (O buddzie szczególnie czwartym historycznym Gotamie- to już w ogóle obszerne opisy i legendy powstały na ten temat…)
  9 Twórca religii Iranu – Zaratustra (Zoroastra) urodzony został, gdy matka wypiła napój zapładniający „koma”.

  Myśl, aby zniszczyć przeciwnika przez wszczepienie mu do umysłu zgubnej idei zrodziła się już w zamierzchłych czasach w głowach magów Bliskiego Wschodu, zwłaszcza w Persji. Jednak próba podbicia świata przez szerzenie zoroastryzmu zakończyła się dla Persów fatalnie – prawdopodobnie dlatego, że wcześniej Zaratustra zdążył dogłębnie „zewangelizować” perskie społeczeństwo.
  Kiedy w podbitym przez Rzymian Izraelu strzępy idei zoroastryzmu rozwinęły się w paraliżujące instynkt samozachowawczy człowieka chrześcijaństwo, elity żydowskie stanęły wobec konieczności wytępienia zgubnej idei pod groźbą zaniku narodu. Jednak próby tępienia chrześcijaństwa rozniecały tylko tę zarazę, a opracowana przez współczesnego Jezusowi Hillela (ze stronnictwa Faryzeuszów) wykładnia Tory właściwa dla ówczesnej sytuacji Żydów nie trafiała do gustu zniechęconego ludu. Pamiętny klęski Dariusza w krucjacie przeciwko Scytom Arcykapłan Gamaliel poucza wyznaczonego przez Sanhedryn do wytępienia chrześcijaństwa Szawła o możliwościach wojny ideologicznej. Rodzi się idea „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. A wobec nawróconych Gamaliel ma taką już receptę:
  „Czy ty nie widzisz, że oni się sami wynoszą do Królewstwa Niebieskiego,
  a nam Ziemia zostaje za darmo”.
  http://toporzel.pl/teksty/swiatof.html

 6. Mezamir pisze:

  „Czytajcie historię i pomyślcie nad nią. W czasach, gdy zdarzenia opisywane w Ewangeliach miały miejsce,
  taki sam intelektualny ferment panował w całym cywilizowanym świecie,
  tylko rezultaty jego były zgoła inne na Wschodzie niż na Zachodzie.
  Poczynał się zmierzch starych bogów. Podczas gdy klasy kulturalne,
  za przykładem niewierzących saduceuszów,
  skłaniały się ku materialistycznym negacjom lub trzymały się martwej litery i form Mojżeszowych praw w Palestynie,
  a wpadły w krańcową, moralną rozwiązłość w Rzymie, klasy najniższe i najuboższe goniły za czarami i gusłami,
  czciły dziwacznych bogów albo tonęły w obłudzie, czy też gorszych rzeczach.
  Znów nadeszła godzina na nową naukę duchową. Osobowy bóg żydów, okrutny, na wzór człowieka zazdrosny i mściwy,
  ze swymi krwiożerczymi prawami – “oko za oko, ząb za ząb” – i ofiarami ze zwierząt musiał być usunięty na drugi plan,
  a zastąpiony przez pełnego miłosierdzia Ojca .
  Trzeba go byio ukazać nie jako pozakosmicznego boga–władcę, a jako boskiego Zbawiciela każdego cielesnego człowieka,
  Boga, który przebywa w jego własnym sercu i duszy, tak w bogatym, jak biednym.”-Bławatska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s