Satelity uderzą w Księżyc w poniedziałek 17 grudnia o godzinie 22:38 czasu uniwersalnego.

Misja kosmiczna GRAIL dobiega końca. Agencja kosmiczna NASA wysłała na orbitę Księżyca dwie bliźniacze sondy, których celem było stworzenie mapy grawitacji naszego satelity. Zadanie zostało wykonane więc sondy o nazwie Ebb i Flow już w poniedziałek rozbiją się celowo o powierzchnię srebrnego globu.

NASA doprowadzi do kontrolowanego uderzenia o powierzchnię Księżyca w okolicach jego bieguna. Główną przyczyną takiego kroku jest wyczerpanie paliwa, jakie umożliwiało funkcjonowanie tych zaawansowanych urządzeń pomiarowych

.Misja GRAIL kosztowała w sumie prawie pół miliarda dolarów. Satelity zostały wystrzelone we wrześniu 2011 a zaczęły działać od stycznia 2012. W trakcie skanu grawitacji Księżyca pojazdy poruszały się kilkadziesiąt kilometrów nad jego powierzchnią. Pomiary ostatecznie zakończono kilkanaście dni temu a satelity uderzą w Księżyc w poniedziałek 17 grudnia o godzinie 22:38 czasu uniwersalnego.

File 27963

Niestety pojazdy te są najwyżej wielkości dużej pralki, więc, mimo, że uderzenie będzie dość silne i z prędkością około 5000 km/h to nie będzie można zobaczyć z Ziemi żadnego błysku wskazującego na to, że do tego doszło. NASA twierdzi, że rozbijają urządzenia, aby mieć kontrolę nad miejscem ich deorbitacji tak, aby nie doszło do zniszczenia miejsc poprzedniego lądowania na Księżycu, co według ich słów „stanowi dziedzictwo ludzkości”. 

Oficjalnie wiadomo również, że NASA będzie prowadziła obserwację tych dwóch impaktów poprzez sztucznego satelitę Księżyca, Lunar Reconnaissance Orbiter. Być może tuman pyłu, jaki wzniesie się w rzadkiej księżycowej atmosferze pozwoli na ustalenie składu chemicznego miejsca upadku. 

Warto dodać, ze podobny eksperyment NASA przeprowadzała również w 1969 roku podczas jednej z misji Apollo. NASA uderzyła wtedy w powierzchnię srebrnego globu za pomocą lądownika księżycowego. Wielkość eksplozji po impakcie szacowano na 1 tonę TNT. Po tym eksperymencie, Maurice Ewing, dyrektor projektu Lunar Seismic Experiment (Księżycowy Eksperyment Sejsmiczny), powiedział „To było jakby ktoś walnął w dzwon, jedno uderzenie a wibracje odbieraliśmy przez 30 minut.”

Po jednej z kolejnych misji powtórzono eksperyment, ale hipotetyczna siła eksplozji sięgała już 11 ton TNT. Po takim uderzeniu Księżyc rezonował przez 3 godziny i 20 minut. Ten eksperyment pokazał też coś nieoczekiwanego. Księżyc zakołysał się w tak precyzyjny sposób jakby miał jakiś wielki system hydraulicznego zderzaka. Wtedy właśnie Sean C. Soloman z MIT powiedział, że wyniki eksperymentu sugerują „przerażającą możliwość, że Księżyc może być pusty.” 

Czy poniedziałkowa deorbitacja orbiterów z misji GRAIL to kolejna odsłona tego eksperymentu?

Źródlo:  zmianynaziemi.pl

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

18 odpowiedzi na „Satelity uderzą w Księżyc w poniedziałek 17 grudnia o godzinie 22:38 czasu uniwersalnego.

 1. Dawid56 pisze:

  Czyli nalezy zsynchronizować ten eksperyment z eksperymentem w LHC i już w dniu 18.12.2012 mamy początek wielkich zmian.

 2. Dawid56 pisze:

  Aby osiągnąć 20,3 Hz lub 20,7 Hz

  • nnka pisze:

   No… i wtedy przejście będzie łagodne, w dół . Pod górę trzeba się namęczyć 🙂
   Ludzie to taki gatunek, który lubi siłowe rozwiązania. Mają MOC.

 3. Dawid56 pisze:

  Oby jednak z tym podnoszeniem wibracji nie przesadzili.Jeszcze Słońce może włączyć się do gry , bo jakaś nowa-stara grupa plam(1620) wyłania sie zza wschodniej krawędzi Słońca i być może również uaktywni się w tygodniu 17-23 grudnia 2012

 4. margo0307 pisze:

  Wg. Kalendarza 13-tu księżyców, dni 21, 22, 23.XII – to kolejno dni, w których nadrzędną rolę pełnią siły:
  21 – Siła Uzdrowienia
  22 – Siła Samodyscypliny
  23 – Siła Oczyszczenia

 5. Dawid56 pisze:

  Czyli jakby nie patrzał, to chodzi właśnie o te 3 dni, na dzień przed Wigilią…Dzień oczyszczenia: to właśnie wtedy Wenus „dopełni” zerową konfigurację pozostałych planet( Saturna Plutona i Jowisza.Ciekawa jest też tzw recepcja numerologiczna Plutona i Saturna.Z jednej strony ósmy stopień to Skorpion a zdrugiej symbol czasu i Koziorożec i nieskonczoność…. Coś jest wielce symbolicznego w tej konfiguracji.

 6. angelori pisze:

  Powinni wysłać na ciemną stronę parędziesiąt bombek wodorowych – żeby podarować im trochę ciepłego, świetlistego, kolorowego świątecznego nastroju. Szkoda tylko że to by miało pewne „niewielkie” skutki uboczne 🙂

 7. Dawid56 pisze:

  Zostało jeszcze 55 minut do uderzenia…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s