Z nieba spadnie kosmiczny gruz

NASA ostrzega: Z nieba spadnie kosmiczny gruz

Naukowcy starają się już od dawna zgłębić ich tajemnicę. Spadające z nieba i jaśniejące geminidy ponownie przykują uwagę 14 grudnia. Właśnie wtedy przypada szczytowe nasilenie zjawiska. Jednak, że nie można ich traktować jak zwykłe meteory – mają bowiem zupełnie inne od nich pochodzenie.

ryc; astronomia.zagan.pl

W czasie, kiedy większość meteorów pochodzi z komet, pochodzenie geminidów jest inne. „Wywodzą się one z dziwacznego skalistego obiektu, znanego jako 3200 Phaethon. ‚Wyrzuca’ on z siebie stosunkowo mało odpadów. Nie dość dużo, by dokładnie zbadać, czym tak naprawdę geminidy są” – poinformowała NASA.

„Spośród całego kosmicznego ‚gruzu’, który mija Ziemię każdego roku, geminidy są najbardziej masywne. Jeśli zsumujemy ilość pyłu pozostawianego przez strumień geminidów, to przewyższają one inne strumienie. „ –  Bill Cooke astronom NASA.

Obiekt znany jako 3200 Phaethon, z którego „wystrzeliwane są” geminidy, został odkryty w 1983 r. Wkrótce potem badacze sklasyfikowali go jako asteroidę. Naukowcy uważają, że jest on podobny do obecnej w pasie głównym (znajdujący się w naszym układzie obszar pomiędzy Jowiszem i Marsem) planetoidy Pallas, której średnica osiąga ponad 570 kilometrów.
Obecnie istnieje kilka teorii na temat obiektu 3200 Phaethon. Jedna z nich zakłada, że 3200 Phaethon oddzielił się od planetoidy Pallas, a geminidy, których ofensywę można obserwować pod koniec każdego roku, stanowią odłamki powstałe w wyniku przełamania.
Eksperci uspokajają, że same geminidy nie będą stanowić żadnego niebezpieczeństwa dla Ziemi

Źródło:  LINK

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s