W poszukiwaniu tych informacji zespół badawczy pobrał próbki stalagmitu z jaskini w Belize, leżącej niecałą milę od majańskiej strony Uxbenka i jakieś 18 mil od trzech innych ważnych centrów. Stosując metodę datowania z wykorzystaniem izotopów tlenu, z sekwencją pomiaru co 0,1 milimetra wzdłuż stalagmitu, udało się odczytać zapis fizyczny opadów deszczu z okresu ostatnich 2000 lat.

Połączenie wyników badań nad stalagmitem i hieroglifami pozwoliło naukowcom określić wzajemne powiązanie pomiędzy opadami deszczu i polityką. Okresy wysokich i wzrastających opadów zbiegały się ze wzrostem populacji i rozwojem politycznych centrów pomiędzy 300 i 660 r. n.e. Zmiana klimatu i utrzymujący się suchy trend pomiędzy 300 i 660 r. n.e. wyzwalały polityczne współzawodnictwo, intensyfikację działań wojennych, ogólną niestabilność socjopolityczną oraz, ostatecznie, polityczną zapaść. Tego typu wydarzenia miały miejsce w okresie rozległej suszy pomiędzy 1020 i 1100 r. n.e., który korespondował z nieurodzajem, śmiercią, głodem, migracją, a ostatecznie z upadkiem populacji Majów.

„Od dawna podejrzewano, że zmiany klimatyczne mogą być przyczyną licznych rozruchów politycznych i narażają społeczeństwa na choroby i inwazje – powiedziała Macri. – Teraz mamy pewność. Istnieje fizyczny dowód, który ściśle z tym koreluje. Nasza egzystencja jest uzależniona od warunków klimatycznych, których nie jesteśmy w stanie kontrolować”.

Winterhalder dodaje: „To opowieść z morałem, o tym jak krucha może okazać się nasza polityczna struktura. Czy znaleźliśmy się w tym samym niebezpieczeństwie, w jakim znaleźli się klasyczni Majowie? Nie mam pojęcia, ale podejrzewam, że tuż przed ich nagłym upadkiem i zniknięciem elity polityczne Majów były dość pewne siebie, jeśli chodzi o ich osiągnięcia”.

PRACowniA

Kat Kerlin
Uniwersytet Kalifornijski w Davis
8 listopada 2012

Według nowych badań przeprowadzonych przez interdyscyplinarny zespół badawczy, w którego składzie znalazło się dwóch naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, dziesięciolecia ekstremalnej pogody sparaliżowały i ostatecznie zdziesiątkowały, wpierw kulturę polityczną, a następnie populację starożytnych Majów.

Upadek cywilizacji Majów stanowi jedną z najbardziej zastanawiających zagadek naszego świata. Po raz pierwszy w historii naukowcy porównali dokładny zapis klimatyczny środowiska życia Majów z dokładnym zapisem ich historii politycznej, chcąc zyskać lepsze zrozumienie roli, jaką w upadku cywilizacji odegrała pogoda.

Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Science, w numerze z 9 września 2012 r.

”Mieliśmy tutaj niezwykłe, zorganizowane społeczeństwo, które stworzyło kalendarze, wspaniałą architekturę, dzieła sztuki i było zaangażowane w handel na obszarze całej Ameryki Środkowej – powiedział współautor badania, Bruce Winterhalder, profesor antropologii na Uniwersytecie Kalifornia Davis. – Byli niezwykle utalentowanymi rzemieślnikami, wprawni w rolnictwie, kulturze politycznej i sztuce wojennej –…

View original post 594 słowa więcej

Ten wpis został opublikowany w kategorii .. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „

  • nnka pisze:

   Jednym z problemów który powodował Maya Danawa było to iż budował samoloty, które mogły się chować w wodzie i wypłynąć z wody i strzelać różnego rodzaju pociskami i strzelać do miast i ludzi . Maya Danawa nazywany jest architektem półbogów zajmujących się UFO wszystko to istniało dawno dawno temu. Miasto Kryszny zatonęło koło 5 tys lat temu. Zdjęcia satelitarne pokazują zatopione miasta i kształt “rzeki Saraswati” która wyschła koło 7 tys lat temu.
   Stąd tylko krok do wniosku : https://nnka.wordpress.com/2012/11/20/kod-kukuszetra-kod-atlantyda/

  • nnka pisze:

   W tym linku jest wypowiedż astrologa ( nie podano nazwiska) o konczeniu sie u 2/3 ludzi „horoskopów ” w okresie trzech tygodni 21 dni od konca 2012 roku i dochodzeniu do równowagi przez 2,5 roku.
   Nie wiem czemu to „zmroziło” prowadzących czyżby nie wiedzieli co to horoskop?
   Ciekawa tez skad ta liczba 2/3 ludzi… tych którzy byli u owego astrologa? To ile to procent wypada?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.