Zaćmienie i złączenie

28 listopada dojdzie do półcieniowego zaćmienia Księżyca. Zjawisko będzie w Polsce praktycznie niewidoczne. Na osłodę proponujemy obserwacje ciekawego złączenia.

Zaćmienia półcieniowe to zjawiska bardzo trudne do obserwacji nawet wtedy, gdy Księżyc świeci wysoko na niebie. Pociemnienie jego tarczy jest wtedy niewielkie. Przyczyna tego jest prosta. Półcień do obszar, do którego dociera światło słoneczne, a tylko jego część jest przysłonięta tarczą Ziemi. Inaczej jest w przypadku cienia. Jest to obszar, do którego bezpośredni dostęp światła słonecznego zablokowany jest całkowicie. Łatwo więc zrozumieć, że w porównaniu z cieniem, półcień (który będziemy obserwować 28 listopada) wygląda bardzo blado. Na ogół kontrast z w pełni oświetloną częścią Księżyca jest niewielki.

Tym razem sprawę komplikować będzie fakt, że do zaćmienia dojdzie gdy niebo będzie jeszcze bardzo jasne po zachodzie Słońca, a Srebrny Glob świecić będzie bardzo nisko nad horyzontem.

Zjawisko rozpocznie się o 13:15 i potrwa do 17:51. Jego maksimum przypada na 15:47. Maksymalna faza zjawiska to 0,92 (taka część średnicy tarczy księżycowej znajdzie się w półcieniu). Księżyc świecić będzie w Byku.

Żródło: news.astronet.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii .. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s