Sztuczna inteligencja została uznana za jedno z czterech największych zagrożeń dla ludzkiej cywilizacj

Słynny uniwersytet w Cambridge rozpoczął badania nad – mówiąc w skrócie – terminatorami. Naukowcy chcą w ten sposób określić a także kontrolować stopień zagrożenia ludzkości ze strony coraz potężniejszych robotów.

Sztuczna inteligencja została uznana za jedno z czterech największych zagrożeń dla ludzkiej cywilizacj ( czterech jeźdźców apokalipsy?) Pozostale trzy to: zmiany klimatyczne, wojna nuklearna i biotechnologia.

Badaniami zajmie się “The Centre for the Study of Existential Risk” a na jego czele stanie Lord Rees – jeden z czołowych światowych kosmologów. Rees w swojej książce pt “Our Final Century” (Nasz ostatni wiek) uznal, że ludzkość zmierza w strone autodestrukcji i zniszczy sama siebie ok. 2100 r.

Problem wzrastającej inteligencji robotów i ich ewentualnej autonomii zauważono już w 1965 r., kiedy to Irving Good napisał artykuł opublikowany w magazynie “New Scientist” pt. “Speculations concerning the first ultra-intelligent machine” ( Spekulacje dotyczące pierwszej ultrainteligentnej maszyny). Good – matematyk wyksztalcony na Cambridge był pionierem komputeryzacji i już wówczas przewidział, że zbudowanie superinteligentnych maszyn jest kwestią czasu. Uznał on, że taka maszyna będzie ostatnim już wynalazkiem człowieka, bo po jej stworzeniu człowiek nie będzie już w stanie jej dorownać i od tej pory to ona będzie tworzyć nowe wynalazki.

Good był doradcą Stanleya Kubricka podczas kręcenia jego “Odysei kosmicznej 2001”, gdzie jedną z kluczowych scen filmu jest bunt superkomputera HAL, który uzyskuje kontrole nad statkiem kosmicznym, jego misją i ludźmi znajdującymi się na jego pokładzie.

więcej → nowaatlantyda.com 

Nigdy w ludzkiej historii nie mieliśmy z czymś takim do czynienia. Wielu naukowców obawia się, że rozwój technologiczny może zagrozić istnieniu człowieka jako gatunku.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s