Uwaga rodzice! Koniec świata? Dzieci naprawdę się boją!

PODAJ DALEJ …

Żarty w internecie, rozmowy dorosłych, a nawet reklamy nawiązujące do 21 grudnia. Rzekomy koniec świata jest wszechobecny, a im bliżej daty, tym więcej się o nim mówi i pisze. – Coraz więcej dzieci naprawdę to przeżywa. Mieliśmy chłopca, który na przerwie patrzył w niebo i szukał znaków – opowiada nauczycielka klas 1-3.

Maluchy nakręcają się nawzajem na przerwach – opowiada nauczycielka klas 1-3 Małgorzata Tomala. – To coraz większy problem, z którym część rodziców nie może sobie poradzić w domu. Rozmawiałam z jedną mamą, która twierdzi, że chłopiec ma koszmary związane z końcem świata. Stres potęgują oglądane razem z rodzicami wiadomości. Czy trzęsienie ziemi, czy gdzieś jakaś powódź, to zaczynają się rozmowy, że to może początek końca – dodaje nauczycielka.

– Koniec świata to temat wszechobecny, także w reklamie, stąd problem – ocenia psychiatra Ewa Kramarz. – Dzieci to biorą na serio, bo dzieci jeszcze nie mają dobrze wykształconego myślenia abstrakcyjnego, boją się, że nagle zakończy się wszystko, szkoła, podwórko, przyjaźnie, zabawki – wymienia psychiatra. – Strach wynika także z niezrozumienia. Tak samo abstrakcyjne dla dzieci jest pojęcie śmierci, o której mało wiedzą, a której się boją – kwituje Ewa Kramarz.

Psychiatra radzi spokojnie porozmawiać z dziećmi na ten temat, wytłumaczyć, czym jest kalendarz Majów, najlepiej, żeby z jednej strony temat poruszony został w szkole, ale przede wszystkim w domu. Najgorsze, co można zrobić, to wykorzystywać koniec świata do straszenia. Można także podrzucić temat zastępczy, o który przecież nie trudno. Lepiej, żeby zamiast 21, dzieci przeżywały 24 grudnia.

Czytaj → wiadomosci.gazeta.pl

info: madziki http://www.kodczasu.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Uwaga rodzice! Koniec świata? Dzieci naprawdę się boją!

  1. basia pisze:

    to będzie narastać

  2. Pingback: Kalendarz Majów powoduje prawdziwy strach wśród dzieci i młodzieży | Mistyka Życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s