Naukowcy doprecyzowali skład jądra Ziemi

Według najnowszych wyników symulacji komputerowych ziemskie jądro zawiera około 0,8 procent węgla i jest to jego największy rezerwuar na planecie. Analizy prowadzili naukowcy z University of California, oraz Chinese Academy of Sciences w Pekinie. 

Uczeni wiedzieli, jaka jest gęstość jądra a zarazem jasne było, że nikiel i żelazo nie mogą dać takiej gęstości, jaką zmierzono. Potrzebny był jakiś lżejszy element. Węgiel był od początku kandydatem do stanowienia tego dodatkowego komponentu. Poza węglem sugerowano, że jądro może zawierać domieszki krzemu, tlenu, fosforu, magnezu, wodoru i azotu.

Odkrycie, że rozwiązaniem tej zagadki jest węgiel naukowcy zawdzięczają wykonaniu ponad kilkuset symulacji dla obecności kolejnych prawdopodobnych składników. Ustalono dzięki temu, że dodanie węgla w wielkości do 0,8% daje gęstość, jaką wykrywamy reflektometrycznie. Jeden z autorów badania, Qing-Zhu Yin twierdzi, że dzięki temu odkryciu mogą pojawić się nowe dane na temat wieku jądra Ziemi a przede wszystkim momentu jego powstania. zmianynaziemi.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s