Słońce – Magnetyczne pętle i koronalny wyrzut masy

Słońce – Magnetyczne pętle i koronalny wyrzut masy, naukowcy uchwycili proces ich formowania

Delikatne, cienkie pętle odchodzące od korony słonecznej nie kojarzą się z gwałtownym zjawiskiem. Tymczasem to właśnie one są prekursorami gwałtownych koronalnych wyrzutów masy. Naukowcom pierwszy raz udało się wychwycić i rozpoznać proces ich formowania.

Powstawanie Powstawanie pętli magnetycznych w koronie słonecznej
(NASA/Goddard Space Flight Center/SDO)

Instrumenty obserwujące naszą dzienną gwiazdę zaobserwowały i udokumentowały już niejeden wyrzut masy w koronie słonecznej. Długo jednak nie udawało się uchwycić tego, co dzieje się przed tym gwałtownym procesem. 

W końcu jednak NASA opublikowała zdjęcie z Obserwatorium Dynamiki Słońca (Solar Dynamics Observatory), na którym widać procesy poprzedzające koronalny wyrzut masy (CME).

Powolne tworzenie, szybki wyrzut

Na fotografii widać odchodzące od powierzchni Słońca charakterystyczne delikatne pętle. To wiązki pola magnetycznego. Odpowiadają za wiele obserwowanych funkcji korony słonecznej (najbardziej zewnętrznej części atmosfery Słońca). Powstają w jej aktywnym regionie pod wpływem działania sił magnetycznych.

Proces tworzenia tych wiązek może trwać tygodniami i wydaje się dość statyczny w porównaniu z następującym później gwałtownym „wypchnięciem” pętli na zewnątrz. Te dynamiczne zjawiska są głównymi zwiastunami koronalnych wyrzutów masy

losyziemi.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii . i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Słońce – Magnetyczne pętle i koronalny wyrzut masy

  1. Maria_st pisze:

    Słońce piekne jest…….cudny ten obraz..
    Lubie patrzec na takie foty……przypomina mi to nasze serce.
    Jesteśmy zimni, i zimne Słońce też, oby „zatory nie spowodowały zawału ” bo dotknie on nas tez.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.